Ples příšer
[Monster's Ball 2001]

Hank Grotowski (Billy Bob Thorton) žije v jednom domě se svým synem Sonnym (Heth Ledger) a otcem Buckem (Peter Boyle) na jihu Spojených států. Hank se Sonnym sdílejí nejen jedno bydlení, ale dokonce i lacinou šlapku. Oba navíc pracují též na stejném místě - jsou bachaři v cele smrti. Přesto existují rozdíly, které oba muže rozdělují.

Vzrůstající napětí mezi otcem a synem eskaluje v nejméně vhodný moment. Hank syna kárá za nezodpovědné projevení citů během popravy vězně Lawrence Musgrova (Sean Puffy Combs), jenž pyká za vraždu policajta. Pro citlivého Sonnyho je to poslední kapka. Je rozhodnut svůj život změnit. Spíše ukončit. Zápletka oscarového snímku jde však dál. 

Výraz ples příšer je v anglosaském světě používán pro pojmenování hostiny po pohřbu. Hank právě tam naváže blízký vztah s vdovou po popraveném vězňovi. Tou je ovšem Afroameričanka Leticia (Halle Berryová). Vášnivý poměr s Leticiou Hanka zbavuje předsudků, které mu vštěpoval otec-rasista Buck celý život. 

Herec Billy Bob Thorton na stříbrném plátně předvádí to, co může divák očekávat jen od opravdu nadaných herců. Role Hanka Thortonovi sedí. Dokáže hnout brvou v pravý čas a ustrnout na pětníku. V plné nahotě (a to doslova) pak kontruje i Halle Berryová, která za postelovou scénu inkasovala o milion dolarů navíc. Krásná Halle by se však těžko dočkala ocenění kritiků, kdyby se před kamerou jen svlékala. V úloze Leticie přesvědčuje o svém talentu, a tak diváci filmu Ples příšer tají dech do závěrečných titulků. 

Mladý švýcarský režisér Marc Forster se trpělivě držel scénáře Milo Addiky a Willa Rokose, kteří bravurně popsali neochotu pospíchat a prázdnotu života obyvatel státu Georgia. Na místě, kde stále ještě platí xenofobie a nevraživost. 

Ples příšer je i přesto klidný a spíše hloubavý příběh naplněný nevyřčenými pocity. Těmi pocity, které diváka lákají. City, které se rovnají naději na překonání nepřekonatelného, ztráty blízkého. 

U našeho diváka se zřejmě nedočká masové odezvy. Snímek se přesto sám svou kvalitou dostal mezi elitu světové kinematografie. 

[Podle Tiscali.co.uk Petr Laštovka - 26. 9. 2002]

Scénář: Milo Addica a Will Rokos. Režie: Marc Forster. Kamera: Roberto Schaefer. Střih: Matt Chesse. Zvuk: Jeff Pullman. Hrají: Billy Bob Thorton (Hank), Heth Ledger (Sonny), Peter Boyle (Buck), Halle Berryová (Leticia), Sean Combs (Lawrence). Barevný. 111 minut. Dolby digital, DTS, SDDS. České titulky. USA 2001. Distribuce v ČR: Intersonic. Premiéra v ČR: 26. září 2002.