Hvězdná pěchota
[Starship Troopers 1997]

Není snadné v krátkosti vystihnout jaký film že to ta Hvězdná pěchota vlastně je. Každopádně je kontroverzní. A onen "každý pád" si tu teď kvapně rozebereme:

První pád - kdo, co

Hvězdná pěchota. Jednotky prvotřídně vycvičených vojáků ze všech koutů galaxie. Být v armádě je posláním každého pravého Člověka. Protože jedině tak se může stát plnohodnotným občanem, zasahujícím do běhu společenských a politických událostí. V armádě se pod velením těch nejzkušenějších a nejschopnějších Vůdců pouštějí do boje s každým, kdo se pokusí ohrozit, nebo narušit život lidské rasy. Armáda je jejich domovem a spolubojovníci nejlepšími přáteli. Společně se baví, společně trénuje a společně vyráží tenhle výkvět všeho bytí do boje, aby bok po boku pobili všechno, co má víc než dvě nohy.

Druhý pád - koho, čeho

Koho můžeme vinit ze spáchání tohohle filmu? Především původem holandského úchyla a režiséra Paula Verhoevena, autora úspěšných snímků jako Robocop, Total recall, nebo Základní instinkt. Odpovědnosti rozhodně neuteče ani Ed Neumeier, scénárista, který stejnojmennou knihu Roberta Heinleina přepracoval.

Třetí pád - komu, čemu

Komu že je tenhle film vlastně určený? Bůh ví. On je totiž FAŠISTICKÝ (ne Bůh! - film)! Lidé v něm žijí v militantně uspořádané společnosti a čtyřmetroví inteligentní brouci pro ně nejsou nic víc, než hmyz určený k zašlápnutí. Celý snímek je prokládán sekvencemi televizního zpravodajství, natočenými formou, která ze všeho nejvíc připomíná obdobné scény z Verhoevenova Robocopa, ze kterých se dozvídáme, co že jsme to právě viděli, nebo co uvidíme za okamžik. Některé ze zpravodajských scén jsou pravé perly, při kterých se celý sál otřásá v salvách smíchu. A je to humor stejně černý a cynický, jak je příznačné pro celý film. Krví a vyhřezlými vnitřnostmi se v něm nijak nešetří. Verhoeven je proslulý svou zálibou v natáčení skandálních filmů a ani tentokrát nás nezklamal. Je otázkou, co otevřeně fašistickým zabarvením (v některých scénách jsou dokonce zřetelně viditelné uniformy, které jako by z oka vypadly německému důstojnictvu za druhé světové) míní. Propagace fašismu? Ani náhodou. Politická satira? Možná. Nebo že by to nevěděl ani Verhoeven sám a sprostě si s námi zahrává? Kdo ví?

Čtvrtý pád - koho, co

V hlavních rolích tu nacházíme většinou zcela neznámé herce. Verhoeven si je určitě nevybral, aby tu předvedli procítěné herecké výkony. Šlo mu o výrazné zevnějšky a zvolil si je dobře. Třemi výjimkami v moři začátečníků jsou Verhoevenův oblíbenec Michael Ironside, můj oblíbenec Clancy Brown (bachař Hedley z Vykoupení z věznice Shawshank) a zatím můj, brzy i Váš oblíbenec a veliká naděje pro světlé zítřky albínů - záporáků, Jake Busey (psychopatický vrah Johnny z Přízraků).

Pátým pádem oslovujeme, voláme

Vy sviňáci! Mrchy všivý! Upižláme vám všechny nožičky a vypícháme očička! Mrtvej brouk, dobrej brouk! Bastardi!

Šestý pád - o kom, o čem

Viz první pád.

Sedmý pád - s kým, s čím

A jak je to se mnou? Já se v kině královsky bavil. Na druhé straně já jsem sprostý, odporný a cynický zvrhlík. Pokud máte pocit, že bychom si spolu nerozuměli, držte se raději od Hvězdné pěchoty dál.

Niro

 Troopers; USA 1997; Režie: Paul Verhoeven; Scénář: Edward Neumeier podle stejnojmenného románu Roberta A. Heinleina; Kamera: Jost Vacano; Hudba: Basil Poledouris; Hrají: Casper Van Dien (Johnny Rico), Dina Meyerová (Dizzy Floresová), Denise Richardsová (Carmen Ibanezová), Jake Busey (Ace Levy), Neil Patrick Harris (Carl Jenkins), Clancy Brown (Sgt. Zim), Michael Ironside (Jean Rasczak).