Pearl Harbor
[2001]

Slunné nedělní ráno 7. prosince roku 1941 se do historie Spojených států zapsalo nesmazatelným písmem. Stovky japonských bombardérů bez jakéhokoliv vyhlášení války jediným drtivým úderem zničily téměř celou americkou tichomořskou flotilu. Tímto dnem USA vstoupily do 2. světové války, aby si jako poslední nezúčastněná velmoc užily svou krev, pot a slzy. Režisér akčních trháků Michael Bay (Skála, Armageddon) natočil o tomto památném dni velkolepý film, a přestože Američané jinak příliš nesdílejí Cimrmanův smysl pro vychutnávání "Našich slavných proher", slaví Pearl Harbor obrovské komerční úspěchy.

Hlavními hrdiny jsou dva vynikající piloti, už od malička přátelé a posedlí létáním k tomu. O něco málo průraznější Rafe (Ben Affleck) se přihlásí k americkým dobrovolníkům, kteří tehdy pomáhali britské RAF, zoufale zápasící s mocnou Luftwaffe. Ještě před odjezdem ale prožije vášnivý románek se sličnou zdravotní sestrou Evelyn (Kate Beckinsaleová). V dopisech, které jí posílá, píše o nebezpečných vzdušných soubojích s německou přesilou a o tom, jak moc velkou posilu pro něj Evelyn znamená. Pak ale jednoho dne přijde zpráva o Rafově sestřelení, což zdrtí jak Evelyn tak i jeho nejlepšího přítele Dannyho (Josh Hartnett). Ve svém smutku se ale ti dva hodně sblíží, takže se brzy ocitnou v situaci, kdy musí vyřešit ošemetné dilema mezi uctěním památky mrtvého přítele a vzájemným rychle vzrůstajícím citem. To už se ale blíží události, které veškeré osobní problémy brutálně odkopnou stranou.

A v té chvíli se také jaksepatří ukáže, že Pearl Harbor je opravdu velkolepou akční podívanou. V moři plamenů a zkázy, které japonské bombardéry rozpoutají mezi americkými vojáky i civilisty, v záplavě prudce se řítících bomb a promyšleně šířené destrukce, je jistá hrůzná poezie. Nejde o normální bitvu dvou armád, ale o velice působivě zachycené běsnění válečné fúrie, bez milosti drtící jakýkoliv pokus o odpor. Tohle se prostě musí vidět, a pokud možno v kině s kvalitním zvukem a co největším plátnem. Jednoduše bonbónek. Než se k němu ale divák dostane, musí se přebrodit patřičně rozsáhlým mokřiskem citových hnutí a obligátního amerického patosu. Co se romantické polohy filmu týče, dočkáme se vcelku banální historky o přebrané dívce, ovšem je asi nejlépe si říci, že příběhy o veliké lásce a ušlechtilém hrdinství k velkofilmům podobného ražení prostě patří, a nějak to vydržet. Zkrátka mi ten romantický podklad moc vydařený nepřišel, ale kvůli bitevním scénám jsem ochotný ledacos skousnout.

S hereckým obsazením na tom film není nijak špatně, jen Ben Affleck měl trochu smůlu na tak čistokrevně hrdinskou a ušlechtilou postavu, že se chvílemi pohybuje na dostřel od nechtěně parodické polohy. Danny Joshe Hartnetta (Halloween H20) je takový prostý nadšený chlapec a asi nejzajímavější z celého trojlístku je Kate Beckinsaleová, která se zatím ve velkém filmu teprve otrkává. Z vedlejších postav určitě zaujme Cuba Gooding Jr. (Jerry Maguire) coby černý lodní kuchař, naštvaný, že ho kvůli předsudkům nepustí ke skutečné zbrani a především asi nejsympatičtější vedlejšák Alec Baldwin v roli nadřízeného a velkého vzoru obou mladých hrdinů, plukovníka Doolittlea. Takový John Voight (prezident Roosevelt) si už s patosem nacpanými replikami nedokázal poradit ani z poloviny tak dobře a je, chudák ochrnutý, občas velice legrační. Jinak hlášek toho typu, při nichž se hruď vlastencova dme ušlechtilou hrdostí a cynik se válí na zemi smíchem, si užijete opravdu habaděj. Jestli vás to znechutí nebo pobaví, záleží myslím čistě na vašem založení.

A vynechal jsem někoho? No samozřejmě, temné hrdiny celé události, Japonce. Moc se sice ve filmu neobjeví, ale co je zajímavé, působí docela sympaticky, ne jako podlí a zákeřní zbabělci, ale spíš jako lstiví válečníci, kteří jedním drtivým úderem chtějí předejít hrozící vleklé válce. A jejich záměry se jim z valné části vydařily, ovšem na doposud dřímající sílu americké válečné mašinérie byli v konečném zúčtování přece jen krátcí. Americký nástup je pak naznačen ve zhruba dvacetiminutové epizodě na konci filmu, popisující fanfarónský nálet amerických bombardérů na japonské území. Režisér zřejmě nechtěl skončit jednoznačným japonským vítězstvím u Pearl Harboru a pouštět se do dalšího vývoje války o Tichomoří by už bylo neúnosné, tak se alespoň spokojil s touto akcí, která měla prokázat bojovné odhodlání amerického národa. A závěrečný verdikt? Inu, zajděte na to, tu trochu bolestné romantiky a patosu už nějak skousnete a odměnou vám bude skutečně strhující podívaná.

Hogden

Pearl Harbor; USA 2001, 183 min.; Režie: Michael Bay; Scénář: Randall Wallace; Kamera: John Schwartzman; Hudba: Hans Zimmer; Hrají: Ben Affleck (Rafe McCawley), Josh Hartnett (Danny Walker), Kate Beckinsaleová (Evelyn Stewartová), Alec Baldwin (generál James H. Doolittle), Cuba Gooding Jr. (Dorie Miller), Jon Voight (Franklin D. Roosevelt), Mako (admirál Isoroku Yamamoto), Tom Sizemore (seržant Earl Sistern).