Pavoučí teror
[Eight Legged Freaks 2002]

Akční katastrofická sci-fi, jejíž původní anglický název zní Osminohé zrůdy, kopíruje klasická filmová díla s tímto tématem (v paměti diváků žije zejména Arachnophobia z roku 1990). Pavoučí teror je akčním snímkem bez větších uměleckých ambicí, které by ostatně jeho vyznění jen oslabily. Vědomě vychází z obrazového stylu i dramaturgie katastrofických hororů z 50. a 60. let a přidává navíc trochu humoru. Hereckému obsazení dominují David Arquette a méně známá Kari Wuhrerová jako hrdinové, kteří se postaví neobvyklé hrozbě zmutovaných pavouků. Výstavbou příběhu i zpracováním Pavoučí teror připomíná v loňském roce uvedenou Evoluci.

Do provinčního hornického městečka se po letech vrací Chris McCormack, aby se ujal zpustlého zlatého dolu, dědictví po otci. Největší slovo má v městečku podnikatel Wade. K jeho nečistým obchodům patří i tajná skládka chemického odpadu; jeden ze sudů spadne při převozu do potoka a způsobí zmutování exotických pavouků u jejich chovatele na nedaleké farmě. Obří pavouci se chodbami v opuštěných dolech dostanou k městečku. Ochrany obyvatel se ujme Chris, vydatně mu pomáhá jeho někdejší snoubenka šerifka Sam Parkerová. Pomocí přispějí i její děti: dospívající dcera Ashley a malý Mike, který je na pavouky odborníkem. Agresivní pavouci nakonec zaženou zbylé obyvatele do místního obchodního střediska.

Obvyklý a předvídatelný děj je vyprávěn bez zbytečných oklik poměrně svižným tempem, které dává v první části dostatek prostoru "seznamovacím" scénám s pavoučí hrozbou (k efektním a nápaditým patří ta, v níž pavouci pronásledují partu motorkářů). Vědecké vysvětlení je, jak bývá v podobných filmech zvykem, jen naznačeno. Pozornost se soustřeďuje na tezovitě načrtnuté charaktery postav a jejich vzájemnou spolupráci, bez které by nebylo možné potvory přemoci. Film nabídne i humorné scény, například s pomocníkem šerifky Harlanem. Celkově jde o snímek, který má za úkol pobavit a přidat i trochu napětí, k tomuto cíli jde bez oklik a (někdy až příliš) jednoduše.

Z hereckého obsazení stojí za pozornost hlavně David Arquette, který pochází z rozvětvené herecké rodiny a má prokazatelný talent, dosud se však prosazuje spíše v druhořadých snímcích. Důležitou úlohu hrají pochopitelně pavouci, kteří dostali díky animatronické a digitální animaci podobu velkých, hbitých a zlomyslných monster. Útočí vždy a všude, pohybují se chůzí i skoky, jsou bez vyšší inteligence a zastaví je až důkladná střelba. Trikařské zpracování je největší předností tohoto filmu, i když dnes podobné scény již nejsou vzácností. V úvodu filmu, před zmutováním, jsou použiti živí pavouci.

Pavoučí teror potěší jistě ctitele klasických filmů tohoto žánru, protože vychází z tradičních schémat. Ta jsou doplněna postřehy ze současnosti (např. šerifka Sam dá dceři elektrický paralyzér na obranu před dotěrnými mladíky, který je nakonec použit i proti pavoukům). Na rozdíl od původních katastrofických hororů spoléhají autoři tohoto dílka více na zábavu a dobrodružství než na pocit hrůzy. Stejně jako oni se však orientují především na vkus běžných divák

[Stanislav Buzek, 28. 8. 2002]

Námět: Ellory Elkayem, Randy Kornfield. Scénář: Jesse Alexander, Ellory Elkayem. Režie: Ellory Elkayem. Kamera: John S. Bartley. Střih: David Siegel. Výprava: Charles Breen. Vizuální efekty (supervize): Thomas Dadras, Karen E. Goulekasová. Vedení kaskadérů: Charlie Brewer. Hudba: John Ottman, Rich Ragsdale. Hrají: David Arquette (Chris McCormack), Kari Wuhrerová (Sam Parkerová), Scott Terra (Mike Parker), Scarlett Johanssonová (Ashley Parkerová), Doug E. Doug (Harlan), Eileen Ryan (Gladys), Leon Rippy (Wade), Matt Czuchry (Bret) a další. Barevný, 99 minut. Dobly digital, DTS, SDDS. České podtitulky. USA 2002. Distribuce v ČR: Warner Bros. Premiéra v ČR: 29. srpna 2002.