Patriot
[The Patriot 1998]

Věřte nebo ne, ale Steven Seagal je v našich videopůjčovnách větším "tahounem", než Mel Gibson a Harrison Ford dohromady. Jeho popularitu už před lety napumpovaly pirátské kopie tehdy nedostupných filmů a nepřemožitelný oculíkovaný ďábel se na ní dodnes veze. A to i přesto, že jeho poslední filmy jsou popravdě řečeno velmi bídné. Už Tajný agent Jack T. mě téměř uspal a Seagalova nejčerstvější exhibice ekologických aktivit, ledabyle zamaskovaná do břečky pseudoakčního filmu jménem Patriot jeho strmému úpadku zasadila další kopanec do kolen.

Patriot je totiž extrémně mizerný. Je tak nepodařený, že i v USA vyšel přímo na videokazetách - byť stál 35 milionů dolarů (které na něm jaksi nejsou vidět) a byl natočený širokoúhle, což se u filmů, které mají jít přímo na video nedělá. Širokoúhlý nakonec vyšel na DVD (v USA).

Zatímco u většiny špatných filmů, založených na popularitě jejich hlavní hvězdy, se dá obvykle napsat cosi jako "jen pro jeho skalní fanoušky", o Patriotovi si s čistým svědomím nedovolím napsat ani to. Zatímco v průměrné seagalovce totiž může fanoušek spočinout okem alespoň na nějakém tom více či méně efektním mrzačení a zabíjení lidí za pomoci mistrova bojového umění, v Patriotovi je rvaček pomálu. A když už na nějakou tu akci (většinou ovšem střílení) dojde, je obvykle nemastná, neslaná a uboze natočená. No probůh tak čím nás tvůrci filmu, založeného na image Stevena Seagala chtějí pobavit, když ne akcí?

Příběhem rozhodně ne! To je nudná, prázdná a veskrze trapná břečka o tom, kterak neohrožený lékař z malého městečka zachránil své bližní před smrtícím virem a skupinou militantních rádobypatriotů, kteří jeho únik zavinili. Bližší rozpitvávání děje skutečně není na místě, protože věnovat tomu podřadnému, ze-všech-možných-i-nemožných-béček-vykrádajícímu scenáristickému odpadku byť jen jeden řádek navíc by bylo trestuhodným mrháním časem a mou zásobou vulgárních slov. Zkrátka mi věřte a videopůjčovně se tentokrát vyhněte na sto honů. Běžte raději do nemocnice na klystýr, alespoň budete mít o čem vyprávět přátelům.

Niro