Nejhorší obavy
[The Sum of All Fears 2002]

Katastrofický politicko-dobrodružný film o možnosti rozpoutání válečného konfliktu mezi USA a Ruskem se pohybuje na pomezí mezi vážně míněnou fikcí a efektní podívanou. Vychází z v roce 1991 vydaného románu amerického spisovatele Toma Clancyho, který se na podobná témata specializuje a jehož knihy se staly předlohou již několika filmů (Hon na ponorku, Vysoká hra patriotů aj.). Jejich spojovacím článkem je postava agenta CIA Jacka Ryana. Charismatický Ben Affleck představuje zprvu nevýznamného agenta-analytika, avšak souhra okolností nakonec na jeho bedra vloží osud celého světa... Po technické stránce vybroušený a přesvědčivý snímek nabízí vedle konvenčních zápletek i neobvyklé situace. Politické téma značně frekventované v americké kinematografii 50. let je tentokrát oprášeno v moderním stylu: přes všechnu rezervovanost ve vzájemných vtazích mají k sobě Američané a Rusové blíže, než bychom si mysleli... 

Během válečného konfliktu v roce 1973 havaruje v poušti Golanských výšin izraelský letoun s atomovou bombou. _ Rok 2002: Arabští překupníci prodají nalezenou bombu neznámému zájemci. Mezitím dochází k nečekanému vystřídání dosavadního ruského prezidenta jeho náměstkem Nemerovem. Do štábu prezidenta USA Fowlera povolává ředitel CIA Cabot svého podřízeného analytika Jacka Ryana, neboť mladík před časem napsal rozbor o Nemerovovi. Ten (podle Jackovy předpovědi) Američany uspokojí mírovým prohlášením. Na území USA se ale podle hlášení agentů nalézá přenosná atomová bomba. Vztahy s Ruskem prudce ochladnou a zbrojní systémy obou stran míří na protivníka. Jack si v poslední chvíli vzpomene na rakouského solitéra Dresslera... 

Zajímavé téma se zprvu vyvíjí jako politická fikce, později přejde do běžného katastrofického filmu, kde je za vše odpovědný typický zloduch mezinárodního formátu. Film, který mohl být srovnatelný např. se snímkem Insider, tak nakonec vyznívá jako lepší bondovka. Přesto je zpracován s poněkud větší péčí, než je u podobných snímků zvykem. Děj je rámcově sevřen jednáním rozhodujících činitelů obou velmocí, toto prostředí je však na obou stranách znázorněno značně schematicky. Opomenut nezůstal arabsko-izraelský konflikt jako ohnisko možných globálních nebezpečí. Ku prospěchu je, že tradičně vložený milostný příběh hlavního hrdiny se drží v rozumných mezích (Jackova snoubenka Cathy ošetřuje jako lékařka oběti útoku a do hlavního děje nezasahuje). 

Úroveň příběhu povyšují výborná kamera, střih, hudba, režie a zejména herecké výkony Bena Afflecka, Jamese Cromwella a Morgana Freemana. Velmi působivě jsou podány katastrofické scény útoku na USA, které odpovídají realitě nejenom po technické stránce, ale přinášejí i postřehy o chování lidí v extrémních situacích. Snímek s výstižným názvem Nejhorší obavy nabízí sice komerční, ale přesto zajímavý pohled na události, které, pokud by nastaly, by divákův reálný život zásadně změnily. A především z tohoto důvodu je hoden pozornosti. 

[Stanislav Buzek, 28. 8. 2002]

Námět: Tom Clancy (román). Scénář: Paul Attanasio, Daniel Pyne. Režie: Phil Alden Robinson. Kamera: John Lindley. Střih: Nicolas De Toth, Neil Travis. Zvuk: John Leveque, Anthony Milch, Tim Walston. Hudba: Jerry Goldsmith. Výprava: Jeannine Claudia Oppewallová. Masky: Francine Gagnonová. Speciální efekty: Louis Craig. Vizuální efekty: Glenn Neufeld (Rhythm & Hues). Hrají: Ben Affleck (Jack Ryan), Morgan Freeman (William Cabot), James Cromwell (prezident Robert Fowler), Alan Bates (Dressler), Liev Schreiber (John Clark), Ciarán Hinds (prezident Nemerov), Bridget Moynahanová (dr. Cathy Mullerová), Ron Rifkin (státní tajemník Owens), Bruce McGill (bezpečnostní poradce Revell), Michael Byrne (Gruškov) a další. ŠU. barevný. 122 minuty. Dolby digital, DTS. České podtitulky. USA 2002. Distribuce v ČR: Bontonfilm. Premiéra v ČR: 29. srpna 2002.