Mumie
[The Mummy 1999]

Před dávnými a dávnými časy v jedné předaleké... poušti:

Láska umí být zákeřná potvora. Je tomu už pár tisíc let, co si zasedla na faraonovu favoritku a mocného velekněze Imhotepa. V cestě jejich štěstí ale stál všemocný vládce Egypta. Společnými silami se jej zbavili, ale zakrátko musel nutně přijít krutý trest. Mladá žena se raději zabila sama a na Imhotepa čekalo nepěkné mučeníčko. Zaživa jej mumifikovali a strašlivou kletbou jeho tělo i duši navěky uvěznili mezi životem a smrtí. Což jinými slovy znamená, že jej dříve nebo později nějaký nešťastník určitě vzkřísí. A bude legrace.

Dvacátá léta našeho století. Americký dobrodruh Rick narazil na zlatou žílu. Nalezl bájnou Hamunaptru, neboli Město mrtvých, ve kterém se podle starých pověstí ve faraonově hrobce skrývá obrovský poklad. Ovšem nebýt pohledné britské knihovnice Evelyn a jejího vykutáleného bratra Jonathana, nikdy by se jej nemohl pokusit získat, protože by mu škodolibí egyptští strážci pořádku s gustem nechali zlámat vaz v poloze vismo. Díky svým novým evropským přátelům byl volný, ale na cestu do Města mrtvých se museli vydat všichni společně.

Navíc s nimi soupeřila ještě jedna skupina hledačů pokladů - to už bylo vcelku dostatečné množství potenciálních obětí. Protože, řekněme si to na rovinu, když se nějaké město jmenuje třeba Praha, nebo Žabokrky, tak si pod samotným názvem neumíme mnoho představit. Ale Město mrtvých, to je už o něčem jiném, že. A svému názvu rozhodně dostojí, protože nějaký neuvážlivý badatel dozajista brzy udělá nějakou hloupost... jako třeba že přečte nalezenou starou Knihu mrtvých. A přečíst v Městě mrtvých Knihu mrtvých... to vypadá na spoustu mrtvých.

To, že Mumie vznikla, je malý filmový zázrak. Zatím nepříliš úspěšný režisér Stephen Sommers (Chobotnice) si napsal scénář a od studia dostal osmdesát milionů dolarů na jeho natočení. A i přes neúčast těch opravdu velikých hvězd z toho nakonec byl obrovský hit. A především kopec dobré zábavy. Sommers se ani náhodou nesnažil točit horor (kterým byla jeho inspirace ze třicátých let, Mumie s Borisem Karloffem v hlavní roli), ale šlo mu o odlehčenou letní zábavu, o oddychovou dobrodružnou jízdu tak trochu ve stylu Indiana Jonese. A vyšlo to. Ne že by nakonec Mumie byla opravdu tak dobrá jako příběhy starého dobrého Indiany (samozřejmě především jako ten geniální první, Dobyvatelé ztracené archy), k tomu jí ještě leccos chybí. Napadají mě přinejmenším tři věci - 1) nějaký opravdu geniální vtípek - 2) hudba, kterou si budete ještě pár dní pobrukovat - 3) Harrison Ford.

Nicméně to, že Mumie jen "o kousek zaostává" za naprostou špičkou v oboru je pro ni samozřejmě spíše chvála. Zasloužená, protože je to zábavný, svižný a vtipný filmeček, který si opravdu neklade za cíl nic víc, než nás dvě hodiny dobře bavit. Vysoký rozpočet je na něm vidět. Digitální původ triků je sice jasný na první pohled, nicméně neruší. Výprava je náležitě rozmáchlá, mozkožraví brouci nádherně hnusní. Tak to má být.

Taky se tu zrodila přinejmenším jedna hvězda. Brendan Fraser není tak docela začátečník a už Král džungle, ve kterém si před časem zahrál, byl veliký hit, ale skutečnou hvězdu z něj udělala až Mumie. Fraserova cena je propříště deset milionů dolarů. Nabízí za ni docela slušného mladého drsňáckého sympaťáka, který se umí ohánět ostře nabitými flintami i holýma rukama a když už to musí být, ví i jak se zachází s ženou.

Jedna v Mumii je - Angličanku Rachel Weizsovou jsme mohli vidět už například v bídné Řetězové reakci s Keanu Reevesem, ale nikdy nebyla tak oku-lahodící. Její filmový bratr je John Hannah, který se ze sympatického milovníka Monty Pythonů v Srdcové sedmě změnil v sice stále sympatického a humorem-sršícího Anglána, který se ale tentokrát snaží urvat co se dá a v blízkosti pokladu dostává nevyléčitelnou slintavku.

Myslím, že už víte všechno, co o Mumii vědět potřebujete. Je to zkrátka nenáročná, pohodová letní zábava, u které je moc příjemné vypnout mozek a nechat se dvě hodinky bavit. Práce na druhém dílu jsou už v plném proudu. A zatímco na něj budeme čekat, můžeme si pustit fantazii na špacír a představovat si, jak zábavný film by mohl vzniknout, kdyby někdo přečetl nějakou tu mumie-probouzející Knihu mrtvých třeba v moskevském Mauzoleu... 

Niro

The Mummy;USA 1999Režie: Stephen Sommers;Scénář: Stephen Sommers;Kamera: Adrian Biddle;Hudba: Jerry Goldsmith; Hrají: Brendan Fraser (Rick O'Connel), John Hannah (Jonathan), Rachel Weiszová (Evelyn), Arnold Vosloo (Imhotep), Kevin J. O'Connor (Beni), Frans Weisz.