Mumie se vrací
[The Mummy Returns 2001]

Na každém filmovém plakátu k vracející se Mumii by klidně mohlo být následující varování: "Tento film je prostě POKRAČOVÁNÍ, jestli to nedokážete pochopit, vaše chyba." Mumie jednička byla zkrátka velkým hitem, a proto další díl přijít musel, a vy byste na něj zřejmě měli jít už kvůli tomu. Mezi námi, vůbec to není špatné doporučení. Jako sequel je to totiž poctivá práce. Původní příběh není rozmělňován ani opisován, postavy dostávají trochu nové obrysy a po celou dobu filmu se něco děje. Dokonce se toho děje tolik, až to vypadá, že ani není na nic čas, což je zbraň dokonale dvojsečná. Není čas na zdlouhavé vykecávání nebo zbytečné prostoje, ale ani na nějaké podpůrné logické konstrukce a vše se děje dílem shodou okolností a dílem "prostě proto". Pokud neznáte postavy z prvního dílu, možná bude také chvíli tápat, ale kdo je kdo snad bude jasné rychle.

V kostce jde o to, že Rick a Evelyn jsou už nyní svoji a mají devítiletého synka. Od posledka je z bouřliváka Ricka bezva taťka a mamka Evelyn má novou schopnost - občas dostává vidění, jakoby z minulého života, kdy snad žila v době Imhotepa, velekněze, který byl oživlou mumií v prvním díle. Přirozeně oživne i tentokrát, stejně jako jeho láska Anck-Su-Namun. Naopak stále živí jsou potrhlý bratr Jonathan i pouštní bojovník Ardeth Bay, takže se také rychle objevují na scéně. Z Egypta se děj přenese do Londýna a nazpátek. Každou chvíli někdo s někým bojuje nebo někdo někoho unese. Celé se to točí kolem toho, zda se podaří oživit zesnulého Krále Štíra a hlavně jeho obrovskou armádu nelidských bojovníků.

Popravdě řečeno, ano, je to ptákovina. Ale vtipná, dynamická a atraktivní. Je na ní sice vidět, že ji režisér a scenárista Stephen Sommers psal a točil v podstatě pouze proto, aby byla, ale udělal to poctivě a určitě se u toho hodně bavil. Běžnou dávku humoru ještě doplňuje podařenými citacemi jiných filmů např. (E. T. Mimozemšťan a James Bond) i vlastní jedničky. Některé dějové linie, obzvláště zásadní novinky kolem Ricka a Evelyn, jsou tak absurdní, až to působí dojmem, že si toho je autor vědom a skutečně to tak chtěl.

Svým způsobem je absurdní i vizuální podoba filmu, jsem dalek toho považovat předvedené počítačové triky za realistické. Ke skutečnosti mají sice poměrně blízko, přesto vyvolávají spíše dojem počítačové hry, než filmu. Jenomže takováto podívaná je určena pro mladé publikum, a to si už na takto prezentovanou realitu u svých pécéček a herních konzolí dávno zvyklo a bere ji. U mě vyvolávaly obrovité cupitající armády i klátící se mumie pobavený úsměv... a beru je také. S jedinou výjimkou, závěrečná podoba Krále Štíra je počítačová skutečně nepřehlédnutelně a odporně, což je trapné.

I tak je ovšem Mumie se vrací velice zábavný film a hodí se i pro diváky nad dvacet let. Na stupnici dvojek velkých spektakulárních podívaných patří rozhodně hodně vysoko. 

Daniel Mise

The Mummy Returns; USA 2001, 130 min.; Režie: Stephen Sommers; Scénář: Stephen Sommers; Kamera: Adrian Biddle; Hudba: Alan Silvestri; Hrají: Brendan Fraser (Rick O'Connell), Rachel Weiszová (Evelyn 'Evie' Carnahan O'Connellová), Freddie Boath (Alex O'Connell), John Hannah (Jonathan Carnahan), Oded Fehr (Ardeth Bay), Arnold Vosloo (Im-Ho-Tep), Patricia Velasquezová (Anck-Su-Namun), Dwayne Johnson (Král Štír).