Mr. Deeds - Náhodný milionář
[Mr. Deeds 2002]

Ne každý si může dovolit vylézt ve dvaaosmdesáti letech na Mount Everest. Svéhlavý majitel mediálního impéria Preston Blake však ano. Jenže křepký stařík přecení své síly, a tak je posléze na vrcholku hory nalezen totálně zmrzlý. V newyorském sídle jeho firmy Blake Media zavládne nejistota. Kdo bude dědicem čtyřiceti devíti procent akcií, když byl šéf bezdětný starý mládenec? Záhada je brzy vyřešena: vítězem je a prachy shrábne. Longfellow Deeds z městečka Mandrake Falls v New Hampshire! Preston Blake byl totiž jeho prastrýcem. Za nic netušícím nastávajícím miliardářem se vydávají ředitel společnosti Chuck Cedar a poradce Cecil Anderson. Longfellow Deeds či prostě jen Deeds, jak mu v jeho rodném zapadákově všichni říkají, je oblíbeným majitelem zdejší pizzerie. Má jen dvě, vlastně možná tři slabosti: rád skládá různá veršovaná přání, nedokáže si najít děvče a je až příliš dobromyslný. Zprávu o dědictví přijme s klidem a vydá se do New Yorku vyřídit formality. Chuck od něj chce za pakatel čtyřiceti miliard odkoupit prastrýcovy akcie a Deeds není proti. Více než kšeft ho zaujme Blakeův rozlehlý byt se zajímavou ozvěnou. A pak také komorník Emilio, který má zvláštní schopnost nečekaně se zjevovat.

O utajovaného dědice se samozřejmě lačně zajímají novináři. Jmenovitě protagonista bulvární televizní show Pohled zblízka, protřelý a ničeho se neštítící Mac McGrath. Ten nasadí na Deedse svou produkční, půvabnou a na svůj věk předčasně cynickou Babe Bennettovou. Dívka bez problémů splní svůj úkol a vetře se do Deedsovy přízně jako panenská školní sestra Pam Dawsonová. Stane se, co se stát musí: Deeds se na první pohled zamiluje. A pokračování už určitě znáte. 

U romantických komedií typu Mr. Deeds - náhodný milionář vlastně vůbec nejde o samotný příběh a jeho vývoj. Ten je totiž předem daný a převyprávět ho dokáže snad i ten, kdo nikdy žádný hollywoodský film neviděl. Stačí obyčejná lidská zkušenost s pohádkami. Není tedy ani tak důležité, o čem film je, nýbrž jak si tvůrci s mnohokrát omletým tématem poradili a jaké vymysleli peripetie. Autoři zmiňovaného dílka si situaci navíc usnadnili tím, že stvořili jen novou verzi úspěšné komedie legendárního amerického režiséra Franka Capry z roku 1936, která se u nás hrála pod názvem Úžasná událost. Tuto skutečnost však decentně zasunuli až na konec závěrečných titulků a jali se upravovat. Děj přenesli do současnosti a předělali ho podle potřeb protagonisty, populárního komika Adama Sandlera. Ten se na plátně objevuje buď v buranských komediích typu Vodonoš nebo ve střídmějších polohách romantické či rodinné komedie (viz Píseň pro nevěstu a Velký táta). Jeho Deeds samozřejmě patří k posledně zmiňovanému typu. Sandler je jako dobrácký venkovan ve velkoměstě sympatický chlapík. Není to žádný ňouma a zná lidi. Také se o sebe dokáže postarat a je vždy ochotný chránit a zachraňovat. Hned se s každým přátelí, ale nenechá se snadno oblafnout. Výjimkou je podraz, který na něj nachystali McGrath a Babe Bennettová. Polehčující okolností pro něj je, že se zamiloval a že Babe je opravdu hezká. Winona Ryderová ve snímku přechází z polohy dívčích rolí různého typu do klasického "žánru" nebezpečné krásky, která si sice dokáže muže získat, ale už jen obtížně udržet. Vedle protagonistů se objevují v menších rolích kultovní herci jako John Turturro v postavě komorníka Emilia nebo Steve Buscemi jako buranská figurka Pidloočko.

Partička spřízněných tvůrců natočila film, jenž odkazuje k letité předloze například ve stylizaci hrdinčiných kostýmových převleků, ve "staromódních" interiérech i v převládajících teplých barvách. Zároveň se však snímek nedokáže zbavit přitroublé moderní obhroublosti. Hlavní představitelé navíc jistě nemají charizma svých předchůdců Garyho Coopera a Jean Arthurové. A ani režisér Steven Brill si na rozdíl od Franka Capry určitě nesáhne na Oscara za režii.

Tomáš Bartošek