Život Briana
[Life of Brian 1979]

Svérázný a drsný humor britské skupiny Monty Python není pro všechny, ale ti kdož přistoupí na parodování i těch nejvážnějších témat, si Život Briana jistě vychutnají.

Co se týká respektu před jakýmikoliv mýty, tak humoristická skupina Monty Python dost jasně ukázala, že prakticky žádný nemá. Ve svém televizním pásmu skečů Monty Pythonův létající cirkus si dělala srandu ze všeho, z čeho se jen trošku sranda dělat dala a sklízeli úspěch. Není tedy vůbec divu, že tento styl neopustili ani v celovečerních filmech. Nejdříve zbořili legendu o králi Artušovi ve filmu Monty Python a svatý Grál, kde zparodovali téma, které je na britských ostrovech prakticky nedotknutelné a pak se ve svém dalším počinu vydali ještě dál. Snímek Život Briana se odehrává v Judei roku nula a asi nemusím speciálně zdůrazňovat, která historicky proslulá postava se ve filmu objeví. I když po pravdě řečeno, spíše než o ní (na obrazovce se objeví jen několik okamžiků), je tato komedie o době, Římanech a nejrůznějších tajných spolcích.
Vše začíná v okamžiku, kdy tři králové jdou navštívit právě narozeného Ježíše, ale místo k panně Marii zamíří do sousedství, kde přichází na svět malý Brian Kohn. Fatální omyl si nakonec uvědomí, ale tímto gestem jako by předznamenávali brianovu životní dráhu resp. její zakončení (osobně považuji konec za nejlepší část filmu). Stejně jako na Ježíše i na něj čeká dřevěný kříž. Ovšem s tím rozdílem, že Brian, který je optimista každým coulem, si na něm ještě vesele zazpívá. Jistě, mnohým se to může zdát příliš cynické, ale takový je pythonovský humor.

Jak sledujeme osudy Briana, na obdobné situace narážíme v jednom kuse. Setkáme se v římským pilátem, který je díky vadě řeči všem pro smích, vojákem, který opravuje latinský pravopis radikálnímu aktivistovi píšícímu protiřímská hesla po zdech atd. atd. Doba, v níž se tvořil základ současné evropské kultury, je v očích Monty Pythonů tím nejbláznivějším obdobím, kdy skupinky aktivistů bojovaly za cokoli a proti komukoliv, kdy římští vojáci byli pro smích a kdy nejfrekventovanější činnost nespokojenců bylo schůzování. Této římské kolonii na pobřeží Středozemního moře vdechli prvky absurdity a dokázali tak vytvořit situace, které v divácích zlehka přeměňují obraz o věcech, které se obecně berou jako smrtelně vážné. Na dokreslování reality, zlehčování a parodování je tento film postaven, ovšem je třeba podotknout, že se nejedná o humor primitivní, nýbrž o humor sice leckdy drsný ale inteligentní (není bez zajímavosti, že scénář je společným dílem všech šesti členů skupiny).

Ty, kteří Monty Pythony vůbec neznají, by mohlo překvapit, že všichni pythonovští herci se na plátně objeví v několika rolích. To je specifikum této skupiny, všechny podstatné role si odehrají sami a vůbec jim nevadí, že jednou ztvárňují protiřímského radikála a jindy zase zkrvaveného proroka. Mají svůj originální tvůrčí styl, který nic neubírá na kvalitách filmu.

Mnoho příznivců Monty Pythonů považuje tento film za jejich nejlepší. Já osobně musím říci, že jako celek na mě skutečně působí nejlépe, ovšem co se týká jednotlivých skečů, tak tam jej předstihl již zmiňovaný film o cestě za svatým grálem.

Monty Pythonovský typ zábavy asi není pro všechny, ale zaručuji vám, že pokud se dokážete naladit na jejich frekvenci humoru, budete se u tohoto snímku úžasně bavit.