Hrabě Monte Cristo
[The Count of Monte Cristo 2002]

Po řadě filmových zpracování slavného románu Alexandra Dumase vznikla nyní nová verze v britsko-americké koprodukci, natáčená v Irsku a na Maltě. Jim Caviezel v hlavní roli námořníka, vězně a posléze mstitele Edmonda Dantese se uplatňuje zejména v milostné rovině příběhu. Celkově slabší scénář se pokouší doplnit původní příběh o další akční scény a Dumasovu předlohu tak vylepšit (!). Některé děje a postavy naopak vypouští. Vůči předchozím filmovým verzím nepřináší tato nic zásadně nového. Uspokojí však jako řadový dobrodružný snímek s dobrou výpravou, který v hlavních bodech ctí svou slavnou literární předlohu.

Loď Faraon se při zpáteční plavbě do Marseilles zastaví na Elbě. Námořní důstojník Edmond Dantes tajně převezme od vězněného Napoleona dopis do Francie. V Marseilles mu majitel lodi Morell svěří po zemřelém kapitánovi velení na Faraonovi. Edmond pak chystá svatbu se snoubenkou Mercedes. Přítel z mládí hrabě Fernand Mondego na jeho úspěchy žárlí a udá ho kvůli dopisu prokurátorovi Villefortovi. Adresátem dopisu je však prokurátorův otec royalista. Villefort proto Dantese nechá bez soudu odvézt do vězení v mořské pevnosti If. Mladík unikne šílenství setkáním se starým vězněm Fariou. Umírající stařec mu svěří plán ostrova s pokladem. Po třinácti letech věznění Edmond uniká zašit v pytli místo Fariovy mrtvoly. Vybaven bohatstvím, vrací se do Francie, aby se pomstil...

Filmy podle Dumasových rozkošatělých románů vznikají s oblibou jako dvoudílné snímky nebo jako televizní seriály. Při zhuštění do zhruba dvou hodin pak děj nutně působí tezovitě. Povinné scény (Elba, Villefort, Abbé Faria, vyzvednutí pokladu atd.) jsou předvedeny v klasickém rozsahu, spojovací pasáže a podružné epizody pak silně omezeny. Skupina spiklenců proti Dantesovi se zredukovala víceméně jen na Mondega a Villeforta. Dantesův pobočník bývalý pirát Jacopo se na plátně občas objeví. Zjednodušení oslabuje samu podstatu příběhu, protože Dumasův vypravěčský styl spočívá právě v rozvíjení postranních dějových linek a jejich mistrném propojení s hlavní linií.

Druhá část příběhu, kdy z Dantese je již záhadný hrabě Monte Cristo, je orientována na setkání Edmonda s Mercedes a na střetnutí se zpupným Mondegem. Film nehledá dobové a psychologické souvislosti ani se nesoustřeďuje na budování atmosféry doby a místa. Omezený počet postav to ostatně neumožňuje. Kde Dumas obšírně popisuje, film nabírá na rychlosti. Ušetřený čas pak využije v akčním finále v ústním a posléze šermířském souboji. Milostný trojúhelník Edmond-Mercedes-Fernand dojde vyřešení nikoliv rozmyslnými zásahy skrývajícího se Monte Crista, ale spíše skrze Mondegovu útočnost.

Edmond Dantes je sice hlavní postavou, ale již v románě je především katalyzátorem všech událostí, které mají své hlavní protagonisty. Nepříliš výrazny Jim Caviezel proto nepřekvapuje. Výborný je Abbé Faria s přehledem hrán britskou hereckou legendou Richardem Harrisem. Pearceův Mondego je příliš prudký a ukřičený, Mercedes Dagmary Dominczykové je již ve scénáři schematická. Vcelku zdařilý je Villefort Jamese Fraina, Dobrou práci odvedl Luis Guzmán jako Jacopo (nedávno se objevil ve filmu Traffic). V úvodu na sebe pozornost upoutá Alex Norton coby Napoleon. Nejnovějšímu Hraběti Monte Cristovi se asi nepodaří odvrátit diváky od návratů ke starším stále spolehlivým filmovým verzím. 

[Stanislav Buzek - 27. 2. 2002]

Námět: Alexandre Dumas (román Le Comte de Monte Cristo). Scénář: Jay Wolpert. Režie: Kevin Reynolds. Kamera: Andrew Dunn. Střih: Stephen Semel, Christopher Womack. Výprava: Mark Geraghty. Kostýmy: Tom Rand. Hudba: Edward Shearmur. Hrají: James Caviezel (Edmond Dantes), Guy Pearce (Fernand Mondego), Richard Harris (Abbé Faria), Luis Guzmán (Jacopo), Dagmara Dominczyková (Mercedes), James Frain (Villefort), Alex Norton (Napoleon), Patrick Godfrey (Morrell) a další. Barevný, 125 minut. Dolby digital, DTS, SDDS. Velká Británie, USA 2002. Distribuce v ČR: Falcon. Premiéra v ČR: 28. února 2002.