Milionový závod
[Rat Race 2001]

Výstřední, zazobaný a znuděný majitel sítě kasin se hodlá pobavit na účet šestice zkrachovalců, kteří se mají utkat ve velkém závodě o pěkný balík peněz.

V kasinu hotelu St. Claire v Las Vegas se potká několik hráčů - ztracených existencí. Při hře na automatech vyhraje každý z nich speciální zlatou minci, na které je výzva , aby si vítěz přišel do salónku převzít zvláštní "cenu".

Donald St. Claire ( John Cleese ), majitel hotelu, jim rozdělí šest totožných klíčů a vysvětlí jim, že vložil do skříňky v úschovně nádražní stanice Silver City v Novém Mexiku dva milióny dolarů a že ten z nich, který tam dorazí jako první, tyto peníze získá.

Je to nějaký žert? O co vlastně jde? "O nic nejde," jednoduše jim odpoví výstřední majitel. "Jděte!"

Celou situaci sleduje průhledným zrcadlem několik hostů této párty - skupina nejbohatších mužů světa. Unuděni konvencí hazardu si vymysleli nový druh soutěžení - lidský závod z Las Vegas do Silver City.

Zmatení hráči odcházejí k hotelovému výtahu a probírají bizarní situaci. Všichni se shodnou na tom, že závod je hloupost. Je rozhodnuto - nikdo z nich se nebude pachtit za penězi. Čím déle však čekají na výtah, tím více jim vrtá v hlavě suma dvou miliónů. A tím méně věří jeden druhému. Po chvíli se již jeden přes druhého prodírají dolů po schodech - závody právě začaly!

Přímočará podívaná určená jako poučná oddychovka pro všechny, kdo opovrhují štěstím, protože za ně si prachy nekoupíš.

Prachy, prachy a na prvním místě prachy. Kolikrát už to tady bylo - hon za pokladem, hon za penězi, hon za lepším životem 
Režisér Jerry Zucker (Připoutejte se prosím, Duch) vsadil na dobře obsazenou přímočarou dryjáčnickou komedii o jednom lidském závodě 
Chamtivost vítězí na trati Las Vegas - Nové Mexiko, hra o čas začíná! 
Whoopi Goldbergová, Rowan Atkinson - představitel legendárního mistra Beana, či John Cleese ze skupiny Monty Python, to už je příjemná sestava 
Radana Vítková

USA, Kanada 2001, komedie, 95 minut, barevný, Dolby Stereo, české titulky
Režie: Jerry Zucker
Scénář: Andy Breckman
Kamera: Thomas Ackerman
Hrají: Whoopi Goldbergová, John Cleese, Rowan Atkinson, Cuba Gooding Jr. a další