Holky to chtěj taky
[Girls On Top (Mädchen, Mädchen) 2001]

Svižná teenagerovská komedie z Německa probírá sexuální téma - ženský orgasmus. Sex je na plátně diskutován často a bez zábran, většinou bez přílišných vulgárností. Německá produkce se též vyhnula příliš "avantgardním" filmařským postupům, takže letní dobrodružství tří dívek plyne ve vstřícně srozumitelných obrazech. Scény jsou více či méně humorné, v jejich podtextu se občas objeví upřímně myšlená snaha postihnout dívčí a chlapecké pocity dospívání. Výkony mladých i dospělých herců jsou vesměs velmi dobré, film má chytlavý hudební doprovod a vyznívá optimisticky. 

Sttředoškolačky, členky družstva odbíjené Inken, Viktorii a Lenu trápí zásadní věc: i přes občasné sexuální hrátky s kluky nezažily dosud opravdový orgasmus. Aby ho dosáhly, jsou během prázdnin ochotné k různým obětem. Viktoria shání co nejvíce milenců, Inken opatrně hledá opravdovou lásku a Lena se zahleděla do pohledného Nicka. Poté, co se svěří jedna druhé, vyzkoušejí návštěvu mejdanu u kamarádky, internetovou seznamku i jízdu na kole. Kolem všech tří dívek se vyskytuje dostatek, pohledných mladíků, na ty pravé ale dojde až nakonec. Ukáže se, že skutečná láska je, alespoň ve věku osmnácti let, přece jen důležitější než mýtizovaný orgasmus. 

Většinou rozverná, místy však i citlivá teenagerovská komedie o "všedních věcech života" má za úkol především pobavit. Postavy dívčích hrdinek představují tři typické přístupy k životu: Lena je romantická, Vicky impulzivní a Inken pragmatická. Podobně i jejich mužští vrstevníci představují různorodý výběr typů. Společná je všem mladým lidem chuť k životu a zároveň nezkušenost, což je příčinou potíží a humorných situací. Vedle tří hlavních postav jsou pro děj, pobavení i poučení důležité i další postavy, zejména příslušníci rodičovské generace. 

V dnes celosvětově oblíbeném žánru teenagerovských komedií, které mají do kin přilákat početnou skupinu mladých diváků, patří film Holky to chtěj taky k průměru. Obsahuje lepší i slabší stránky tohoto typu filmů a nepřináší nic překvapivého. Jeho jasnou předností je řemeslná dokonalost (např. zvuk) a zajímavé herecké výkony. Děj, ve kterém je i mnoho banalit, má spád a hlavní předmět snažení dívek (orgasmus) je doplněn i dalšími motivy. Prázdninová komedie přichází sice v poprázdninovém období, i tak má ale šanci pobavit a zaujmout diváky, jejichž věk je blízký věku zobrazených postav. 

[Stanislav Buzek, 25. 9. 2002]

Scénář: Maggie Perenová, Christian Zübert. Režie: Dennis Gansel. Kamera: Axel Sand. Střih: Anne Christine Loewerová. Zvuk: Frank Heidbrink. Výprava: Ingrid Hennová. Hudba: Tobias Neumann, Martin Probst. Kostýmy: Natascha Curtius-Nossová. Hrají: Diana Amftová (Inken; v čes. znění Eliška Pohorská), Karoline Herfurthová (Lena; Jitka Ježková), Felicitas Wollová (Victoria; Tereza Chudobová), Andreas Christ (Nick), Max Riemelt (Flin), Martin Reinhold (Dirk/Joy), Frederic Welter (Tim), Germain Wagner (Gero, otec Leny) a další. Režie českého dabingu: Alice Hurychová. Barevný, 90 minut. Dolby digital. Německo 2001. Distribuce v ČR: Bioscop. Premiéra v ČR: 3. října 2002.