Lepší už to nebude
[As Good As It Gets 1997]

Do našich kin opět putuje "romantická" komedie, žánr mnohými, včetně mě, zatracovaný hlavně kvůli tomu, že jsme tímto druhem filmů přecpáni. Zdá se, že mnozí z nás svůj vztah k těmto filmům pozmění, minimálně však ocení snímek, který má sedm nominací na Oscara, a kromě jiných cen dostal taky dva Zlaté glóby. Ceny ale nejsou důležité, důležitější je to, aby se to líbilo nám, divákům. Celý příběh se točí kolem tří lidí a jednoho psa. Pojďme si je představit.

Verdel je Simonův pes. Těch psů je několik, ale rozdíl mezi nimi je tak malý, že si toho vůbec nevšimneme, ale tak už to bývá, když ve filmu vystupují domácí zvířátka. Tento pes je katalyzátorem, který dá dohromady Simona a Melvina, dva ze tří hlavních hrdinů.

Melvin Udall, kterého hraje skvělý Jack Nicholson, je velice protivný muž. Je protivný ke všem a všichni, kteří ho znají, ho nesnáší. Jedinou výjimkou z tohoto pravidla jsou diváci, kteří si ho velice brzo oblíbí. Krom toho, že je autorem velkého množství bestselerů, je také člověkem s různými "úchylkami", jakými jsou chorobná čistotnost, neschopnost šlápnout na praskliny a žlábky a mnoho mnoho dalších, kterými znepříjemňuje život svůj, ale i lidí kolem sebe. Jeho způsoby i "úchylky" se zlepšují poté, co se sblíží s Verdelem a pak také se servírkou Carol.

Simon Bishop je prototypem milého homosexuálního umělce, kterého mají všichni rádi. Velkou měrou přispěje k přerodu Melvina tím, že je zmlácen lidmi, které přistihne, když mu vykrádají byt. Ptáte se, v čem to pomůže Melvinovi? V tom, že Verdel (Simonův pes) najde dočasné útočiště právě u Melvina.

Carol Connellyová je servírkou v restauraci, ve které Melvin každý den otravuje. V podstatě jediným, kdo dokáže Melvina obsloužit, je právě ona. Její problémy s alergickým synem také hodně napomůžou přerodu zlého Melvina v trošičku lepšího Melvina. Samozřejmě, vzhledem k tomu, že jde o romantickou komedii, tak... no, to všichni víte, jak to dopadá.

Karty jsou rozdané, základní situace zajímavá a originální, děj se šikovně, velice vtipně a logicky odvíjí a spěje k vyvrcholení. Co víc si můžeme přát. Nějaký druhý nebo třetí plán? Tak jo, nemusíme ho dlouho hledat a je tam. Jsou tam sociální problémy, kritika zdravotního systému, vztahy rodičů a jejich dětí atd. No prostě paráda. Ovšem těchto problémů se autor scénáře jenom lehce dotkne a pak pokračuje v hlavním plánu, kterým je "láska a přátelství hory přenáší".

Zdálo by se, že v tak brilantně vymyšleném příběhu je jedno, jestli tam hrají dobří, nebo špatní herci. Naštěstí se asi nikdy nedozvíme, jaké by to bylo se špatnými představiteli hlavních rolí, protože všichni excelujou, o čemž svědčí i Zlaté glóby za nejlepší herecké výkony jak pro Jacka Nicholsona, tak pro Helen Huntovou, která představuje Carol, jakož i nominace na Oscara pro Jacka Nicholsona, Helen Huntovou i Grega Kinneara (Simon). Jack Nicholson, kterého určitě všichni znáte, nepředvádí nic, co jsme od něj ještě neviděli, on jenom dokazuje, že je pan Herec. Naproti tomu Helen Huntová, kterou jsme naposledy mohli vidět ve filmu Twister, kde moc prostoru vedle hurikánů neměla, dokazuje, že "má na to". Cuba Gooding Jr. v roli uměleckého agenta na malém prostoru opět potvrdil, že Oscara za roli v Jerry Maquireovi nedostal náhodou, ale že by mohl být novou černošskou Hollywoodskou stálicí.

Perfektním hercům skvěle asistují i ostatní filmové profese. James L. Brooks, kterého většina z nás zná jako producenta kresleného seriálu Simpsons, ukázal, že ovládá i režisérskou profesi, a vybral si skvělé spolupracovníky. Dokazuje to i zájem Americké filmové akademie, která nominovala tento snímek kromě už zmiňovaných hereckých výkonů na Oscara i v kategoriích nejlepší film, nejlepší scénář, nejlepší střih a v neposlední řadě i za nejlepší muziku, kterou stvořil Hans Zimmer, držitel Oscara za Lvího krále a autor dalších skvělých filmových melodií k filmům jako Dům duchů, Pravdivá romance, Dva v tom nebo Peacemaker.

Doufejme, že nám rok 1998 přinese ještě mnoho takto zábavných snímků. Pak budeme všichni spokojeně chodit do kina, užívat si života atd. Přeju hezkou zábavu.

LAszlo

As Good As It Gets;USA 1997Režie: James L. Brooks;Scénář: Mark Andrus, James L. Brooks;Kamera: John Bailey;Hudba: Hans Zimmer; Hrají: Jack Nicholson (Melvin Udall), Helen Huntová (Carol Connellyová), Greg Kinnear (Simon Bishop), Cuba Gooding Jr. (Frank Sachs).