Kurýr
[The Transporter 2002]

Úspěšný francouzský producent a režisér Luc Besson (Brutální Nikita, Johanka z Arku aj.) se během několika posledních let soustředil na akční kriminální filmy, v nichž se objevují dva typické prvky: výkonné osobní automobily a svět asijského zločinu (např. série Taxi či Polibek draka). Tyto snímky Besson sám nerežíruje, píše k nim ale scénáře a produkuje je. Poslední film Kurýr je z nich nejzdařilejší. Tradiční námět osamělého hrdiny, kterému v boji proti přesile pomáhají jeho důvtip, odolnost i láska, zpracoval režisér Corey Yuen s přehledem a jistotou a okořenil efektními kaskadérskými scénami. Velký podíl na dobrém vyznění má i představitel hlavní role britský herec Jason Statham (nar. 1968). Po sportovní kariéře ve skocích do vody pracoval jako manekýn a herec v reklamách a v roce 1999 prorazil rolí v britské krimikomedii Sbal prachy a vypadni. 

Mladý elegantní řidič černého BMW 735 zastaví před bankou v okamžiku, kdy odtud vybíhá skupina lupičů. Nejde o náhodu, Frank Martin je řidičem, který se dává i se svým luxusním vozem najímat lidmi z kriminálního podsvětí jako kurýr nebo transportér. Po rušné honičce nakonec policejním vozům ujede. Skutečné dobrodružství na něho ale čeká při následující zakázce. Během převozu zásilky se seznámí s krásnou mladou Číňankou Lai a je zatažen do boje proti gangu marseillských převaděčů asijských imigrantů. Gang vede bezohledný šéf s přezdívkou Wall Street. O události kolem Franka Martina se zajímá i policejní komisař Tarconi. Vedle automobilů si v tomto akčním filmu s honičkami a přestřelkami zahrají i další dopravní prostředky. 

Příběh je vyprávěn s nadsázkou - Frank je typickým "neohroženým" hrdinou, který je nucen projít řadou nebezpečných situací, aby nakonec jeho prostřednictvím Dobro zvítězilo nad Zlem. Není však typem bezduchého supermana, má své zásady a je spíše zdrženlivý. To dává důmyslným řešením, kterými překonává nástrahy protivníků, vtip a efektnost. Jason Statham se ukazuje být pro tento typ dobrodruha s ledově klidnou tváří dokonalým představitelem a podává ve filmu vysoce profesionální herecký výkon. Shu Qi v roli krásky Lai je zde především katalyzátorem všech událostí včetně umírněné love-story. Trojici nejdůležitějších postav doplňuje komisař Tarconi v podání francouzského herce Berléanda (známého z vedlejších rolí). 

Tvůrčí osobnost Luca Bessona a jeho první ambiciózní filmy kdysi vzbuzovaly představu, že se tento režisér vydá cestou divácky úspěšných uměleckých filmů. V současnosti se ale věnuje téměř výhradně výrobě komerčních akčních snímků, které si udržují průměrnou až mírně nadprůměrnou kvalitu. Kurýr naznačuje Bessonovu snahu dosáhnout i v této oblasti vrcholu. Film je řemeslně velmi dobrý, dává divákům přesně to, co chtějí vidět, a vyhýbá se banálním vulgárnostem. I tak je ale pouhou připomínkou zlaté éry francouzského dobrodružného filmu s esy typu Belmonda, Delona, Ventury a dalších. 

[Stanislav Buzek, Tiscali 30. 1. 2003]

Scénář: Luc Besson, Robert Mark Kamen. Režie. Corey Yuen. Kamera: Pierre Morel. Střih: Nicolas Trembasiewicz. Hudba: Stanley Clarke. Výprava: Hugues Tissandier. Zvuk (design): Vincent Tulli, Ken Yasumoto. Vedení kaskadérů: Philippe Guégan, Michel Julienne (auta). Zvláštní efekty: Georges Demetrau. Digitální efekty: vEclair Numeriqu, Mikros Images. Hrají: Jason Statham (Frank Martin), Qi Shu (Lai Kwaiová), Matt Schulze (Wall Street), François Berléand (Tarconi), Ric Young (otec Lai), Doug Rand, Didier Saint Melin a další. ŠU, barevný. 92 minuty. Dolby digital, DTS. České podtitilky. Francie, USA 2002. Distribuce v ČR: Bontonfilm. Premiéra v ČR: 30. ledna 2003.