Kód Navajo
[Windtalkers 2002]

Druhá světová válka je, zdá se, pro filmaře nevyčerpatelným polem inspirace. A nemusí se jednat přímo o významné milníky této doposud nejkrvavější války, ale i o malé bitvy či souboje, kterých bylo vybojováno nepočítaně. Ať už jsou pravdivé nebo ne, historické pozadí druhé světové války jim dodává punc opravdivosti, kde se mísí hrdinství, udatnost, čest, láska, smrt... A to je přímo ideální materiál pro Johna Woo a jeho nový film. 

Přestože předchozí film Johna Woo, Mission: Impossible 2, patřil k nejúspěšnějším titulům roku 2000, jeho kvalita byla přinejmenším sporná. Již jsme si zvykli, že filmy natočené po jeho příchodu do USA, se nemohou zdaleka rovnat jeho mistrovským heroic-bloodshed kouskům z Hongkongu, ale míra do očí bijících nesmyslů v M:I-2 překonala naše nejhorší obavy. Proto je více než potěšitelné, že John Woo opustil nablýskanost a prázdnost pochybných cruisovských exhibic a vrátil se do dobře známého pekla bitevní vřavy. 

Válka není pro Johna Woo ničím novým. Už ve svých předchozích filmech, Heroes Shed No Tears a především Bullet in the Head prokázal, že válka pro něj neznamená jenom krvavé aranžmá přestřelek a výbuchů, ale že dokáže svým nenapodobitelným způsobem zachytit tragické vztahy mezi přáteli, které válka rozdělila a poštvala proti sobě. I Kód Navajo, přes svůj nesporně zajímavý nádech napínavé špionážní podívané, se tohoto tématu dotýká. Zřejmě nedosáhne působivosti Woových hongkongských eposů, ale mohl by přinést průlom do prozatím prkenné americké tvorby. 

Druhá světová válka. Protože Japonci rozluštili tajné americké kódy, je armáda donucena přejít na nový kódovací jazyk. S pomocí již téměř zapomenutého jazyka indiánského kmene Navajo sestaví novou informační síť, sestávající se z úzké skupiny lidí, kteří tímto jazykem mluví. Ke každému Indiánovi je přiděla osobní stráž, která jej musí pečlivě hlídat a nasadit jakékoliv prostředky na jeho ochranu. Pokud by hrozilo nebezpečí, že bude Indián zajat, mají vojáci příkaz jej zastřelit. 

Japonci se samozřejmě snaží některého z dvanácti lidí ovládající jazyk Navajo unést za každou cenu , a proto jsou na jejich ochranu určeni ti nejlepší z nejlepších. Jedním z nich je i seržant Joe Enders, který je přidělen na ochranu navažského vojáka Carla Yahzee. Mezi oběma vojáky brzy vzniká silné přátelství a peklo války toto přátelství jenom posiluje. Stejně se odvíjí i paralelně probíhající příběh mezi další dvojicí - Charlie Whitehorsem a vojákem Andersonem. Co se ale stane v okamžiku, kdy Navajům bude hrozit nebezpečí a mariňáci je budou muset zastřelit ?

Zdá se, že John Woo si tentokrát scénář vybíral opravdu pečlivě, takže se pravděpodobně můžeme těšit na velmi působivou katarzi. Z traileru plyne, že se zcela určitě můžeme těšit i na spoustu efektních zpomalených výbuchů, které s velkým plátnem a prostorovým zvukem naberou na intenzitě a jejich úroveň by tak mohla hraničit s absolutní extází (vzpomínáte na bombastický úvod Zachraňte vojína Ryana ?). Producenty odklepnutý stomiliónový rozpočet je vidět v každém druhém políčku, granáty, plamenomety a tanky se nešetřilo ani v nejmenším. 

Nešetřilo se ani na kvalitním hereckém obsazení, takže hlavní roli si nezahraje nikdo menší než charismatický Nicolas Cage (Joe Enders), pro kterého je to po Tváři tvář již druhá spolupráce s Johnem Woo. Stejnou zkušeností se může pyšnit i Christian Slater (Ox Anderson), se kterým Woo pracoval pro změnu na Operaci Zlomený šíp. Adam Beach (Carl Yahzee) zatím Johna Woo nezná, ale zase moc dobře ví, jak hrát původní obyvatele Ameriky (Kouřové signály). K nim se připojí ještě např. Noah Emmerich (Truman Show), Frances O´Connorová (Smlouva s ďáblem), Peter Stormare (Tanec v temnotách) nebo Jason Isaacs (Patriot). 

Kód Navajo měl mít původně premiéru na konci listopadu minulého roku, několik týdnů před premiérou byl však posunut až na letošní léto. Důvodem nebyla tak ani pieta vůči obětem teroristického útoku na WTC, jako to, že v krátké době měly mít premiéru hned další tři válečné filmy - Za nepřátelskou linií, Údolí stínů a Černý jestřáb sestřelen. 

Za první víkend však film vydělal "pouze" 14,5 milionů dolarů, což stačilo ve v top ten až na třetí příčku. Také kritiky nejsou příliš pozitivní, většina z nich upozorňuje na sterilní a opakující se válečné záběry. My se budeme moci na vlastní oči přesvědčit od 25. července. 

[Tomáš Vyskočil - 18. 6. 2002]