Kluci nepláčou
[Boys Don't Cry 1999]

Brandon Teena je normální mladý kluk, který touží po společnosti příjemných lidí, povedených pařbách a dívce, která by ho milovala. Jediným problémem by snad mohlo být, že Brandon vlastně není kluk. Jmenuje se Teena Brandonová a trpí poruchou sexuální identity. S touto poruchou měl již bezpočtukrát problémy, ale nepřipouští si, že ten problém není jenom v něm, ale také v jeho okolí. Krom toho se jeho příběh odehrává někde "na vesnici", kde revoluční myšlenky nemají velkou budoucnost. Tentokrát to ale vypadá, že všechno dobře dopadne. 

Seznamuje se s partou lidí, se kterými si rozumí, a dokonce se zamiluje do Lany, která jeho city opětuje. Postupně ale zjišťujeme, že většina lidí, se kterými se Brandon/Teena seznámil, jsou psychicky labilní, a jeho porucha je vedle nich jenom jako píchnutí včeličkou. Může se tak stát katalyzátorem, který v těchto lidech vyvolá jejich horší stránku, a pod touto hrozbou se hroutí pracně budovaná idylka a začíná boj o lásku, přátelství a nakonec i život.

Jak se říká, některé příběhy nemůže vymyslet nikdo jiný, než sám život. Nejinak je tomu s příběhem Teeny Brandonové. Příběh, podle kterého byl natočen tento snímek, se odehrál v roce 1993 v Nebrasce. Odehrál se sice jinak, než je ve filmu popsán, ale to nemění nic na jeho působivosti. Režisérka Kimberly Peircová skvěle dávkuje různé nálady a obrazy, aby dostala diváka tam, kde ho chce mít. To by samozřejmě nešlo bez výborných hereckých výkonů všech zúčastněných. Když vidíte Hilary Swankovou v roli Brandona/Teeny, berete její postavu jako chlapa a přemýšlíte nad tím, jak to mohla zahrát ženská. Není pak divu, že dostala Zlatý Glóbus za nejlepší ženský herecký výkon v dramatech a patří mezi největší favoritky na zisk Oscara. Nejinak je tomu v případe Chloë Sevignyové (Lana), která již pozbírala také nejedno ocenení.

Příběh Teeny je natolik silný, že vás nutí přemýšlet o toleranci. Není to jenom o homosexualitě a jiných sexuálních jinostech, ale i o životě. V místě, kde se odehrává příběh filmu, stejně jako kdekoliv jinde na světě, je člověk otrokem svého okolí, které ho může pohltit. Nejhůře jsou pak na tom právě mladí lidé, kterým nikdo nepomůže a únik hledají v drogách, alkoholu nebo jiných blbostech. Když ovšem do takového okolí dostane prvek, který tam nepasuje, tak můžou nastat věci, které si nikdo nedokáže ani představit. Je spousta filmů, které tyto problémy také ukazují, ale až Kluci nikdy nepláčou je pojali v tak komplexní míře, až to člověka omráčí. Přeji Vám stejně silný zážitek, jaký jsem z toho filmu měl já.

LAszlo

Boys Don't Cry; USA 1999, 118 min.; Režie: Kimberly Peircová; Scénář: Kimberly Peircová, Andy Bienen; Kamera: Jim Denault; Hudba: Nathan Larson; Hrají: Hilary Swanková (Teena Brandonová/Brandon Teena), Chloë Sevignyová (Lana), Peter Sarsgaard (John), Brendan Sexton (Tom), Alison Follandová (Kate), Alicia Goransonová (Candace).