Jurský park 3
[Jurassic Park III 2001]

Poté, co zažraný paleontolog a expert na všelijaké veleještěry dr. Alan Grant (Sam Neill) zázračně přežil setkání "naživo" se svými zubatými oblíbenci, zapřísáhl se, že dinosaury bude napříště studovat jen v bezpečně zkamenělém stavu. Jelikož je ale shánění nových sponzorů pro další výzkumy čím dál tím těžší, uvolí se pragmatický vědec k vyslyšení zajímavé nabídky. Doprovodí milionářské manžele Kirbyovy při okružním letu nad "zakázaným" ostrovem Isla Sorna, na němž se bez dozoru ve volné přírodě prohánějí a navzájem požírají poslední živí zástupci dávno vyhynulé druhohorní fauny. Celá věc má ale samozřejmě háček - skutečným cílem výpravy je nalézt mladého Erica Kirbyho, který na ostrově ztroskotal před osmi týdny. Což se ovšem Grant se svým mladým pomocníkem Billym dozví až po přistání a záhy poté, co je jejich letadlo rozflákáno namaděru, zjistí i neradostný fakt, že na tučnou odměnu si také můžou klidně nechat zajít chuť. Zato místní predátoři svůj zdravý apetit nijak kontrolovat nemusí, takže si záhy na své konto zapíší první krvavé body.

Třetí pokračování napínavých hrátek s pravěkými monstry je pravou komerční zábavou v téměř krystalicky čisté podobě. Nic víc, nic míň. Díky tomu se příběh spolu s hloubkou a genezí jednotlivých charakterů osekal na to nejspodnější minimum, aby se tak pohodlně rozvalenému divákovi co nejdříve naservírovala tučná porce dynamické akce, atraktivně vyvedených příšer a patřičně drastických situací. Úvod se svou stručností téměř blíží legendárnímu zahájení dvojky Mortal Kombatu: sotva si člověk párkrát usrkne svého posilujícího nápoje, už se hrdinové procházejí po ostrově, aby v příštích okamžicích prchali jako o život skutečně o život. Jejich útěky, skrývání a krátké chvilky odpočinku plynně přecházející do další zoufalé situace trvají pouhou hodinu a půl, takže vlastně ani nedostanete moc šancí se opravdově nudit.

Hlavní hvězdy večera - dinosauři - jsou samozřejmě i tentokrát skvěle vyvedení, hlavním predátorem je tentokrát působivý gigant Spinosaurus, pochopitelně nechybí ani agilní a nad pomyšlení koordinovaní Velociraptoři. Jako bonus tu ještě máme ptakoještěry a skutečně občas se dá jen těžko určit, která potvora je životu nebezpečnější. Hlavní oporou lidského týmu je především veterán Sam Neill, který s indianovským koženým kloboukem a rozhodným výrazem odvádí svůj kvalitní standard, zbytek výpravy tvoří samí "jurští" nováčci. Kromě povinné potravy pro děla se jedná o mladého paleontologického nadšence Billyho (Alessandro Nivola) a rozvedených manželů Kirbyových (Téa Leoniová a Villiam H. Macy), které starost o ztracené dítě dá znovu dohromady. Ti dva se svou nešikovností by sice podle zákona o přežití nejschopnějších měli umřít jako první, ale co dělat, logika už dávno v dobrodružném žánru zmutovala do velice svébytné formy. A kromě toho pohled na nehrdinskou postavu Macyho (Happy Texas), kterak se přes nedostatek zkušeností i schopností odvážně vrhá vstříc nebezpečí, vážně stojí za vidění.

Přes účast zajímavých herců a všechnu audiovizuální promakanost jde ale v podstatě o béčkový film, který v souboji o divákovu pozornost důsledně sází pouze na jedinou kartu - nečekané a adrenalin zvyšující útoky hladových zubatých monster. Ty jsou sice udělány velice působivě, jenom je škoda, že film asi po 20 minutách dosáhne jisté úrovně dramatičnosti děje a tam také zůstane prakticky až do konce, který na vás spadne s nečekaností jarní přeháňky. Kupříkladu mnohem zajímavější film by byl o souboji vycvičeného komanda s hejnem inteligentních a perfektně spolupracujících Velociraptorů. Takhle ale postavy jen jdou džunglí, a když se nějakou dobu nic akčního neděje, vyskočí jako na zavolanou z křoví nějaký ten zubatý predátor a děj se zase svižně popostrčí o pár minut dál na novou lokaci. Náročného diváka by možná pouhý řetěz sice profesionálně natočených, leč poněkud stereotypních "napínaček" mohl znudit, ale na druhou stranu milovník jiskrného dialogu a do hloubky propracovaných postav by měl tušit, že takové věci od Jurského parku prostě čekat nemůže. Konec konců, vlastně je docela sympatické, že vám tvůrci necpou žádná pseudomorální poselství, nezahňácávají zbytečně místo pokusy o těžkou psychologii, ale hrnou to od začátku pouze přes poctivě udělanou akci. 

Režisér Joe Johnston (Jumanji) zkrátka natočil nenáročný snímek plný řemeslně velmi zdařilých scén, ovšem bez jakékoliv ambice přinést nějaké ozvláštnění do sledu "lekacích, prchacích a žracích" momentů. Pokud si tedy chcete v nějakém kině s dobrým zvukem a velkým plátnem zarelaxovat, a je vám jedno, že na většinu filmu zapomenete téměř okamžitě po titulcích, nabízí k tomu Jurský park 3 docela dobrou příležitost. Ovšem čtyřku bych už očekával se značnými obavami.

Hogden

Jurassic Park III; USA 2001 Režie: Joe Johnston; Scénář: Steven Spielberg; Hudba: James Horner, Don Davis, John Williams; Hrají: Sam Neill (dr. Alan Grant), Téa Leoniová (Amanda Kirbyová), William H. Macy (Paul Kirby), Michael Jeter (Udesky), Laura Dernová (Dr. Ellie Sattlerová), Alessandro Nivola (Billy Brennan).