Jay a Mlčenlivej Bob vrací úder
[Jay and Silent Bob Strike Back 2001]

Staré známé firmy Jay a Mlčenlivej Bob se dozvěděli, že podle comicsu, jehož hlavní postavy jimi byly inspirovány, má být v produkci Miramaxu natočen film. Naštvaní tím, že se jich nikdo na nic neptal, že jim nikdo nehodlá nic zaplatit, a především že je sprostě kritizují anonymní ťulpasové na internetu, se rozhodnou odjet do Hollywoodu a natáčení překazit. Následuje road movie, v jejímž průběhu se objeví mj. Ben Affleck jako Holden McNeil a Ben Affleck, Matt Damon jako Matt Damon, Shannon Elizabethová jako zlodějka se slabostí pro Jaye, Jason Lee jako Banky Edwards (ze Zoufalce) a Brodie Bruce (z Flákačů), Gus Van Sant, Wes Craven, Chris Rock, Jamie Kennedy, Mark Hamill, Carrie Fisherová, George Carlin, Shannen Dohertyová, Seann William Scott atakdále, atakdále. 
Za prvé: jestli vám jména Jay a Mlčenlivej Bob nic neříkají, nemáte šanci se chytit. Je to složité. Mlčenlivej Bob se už jmenoval přinejmenším Tichej Bob, Tichý Bob a Němej Bobeš (a jak je vidno, diletantská práce distribučních společností pokračuje – tentokrát v názvu dokonce mlčí s malým „m“). Je to postava, hraná Kevinem Smithem, která se objevila už ve čtyřech starších filmech, jež Kevin Smith napsal a režíroval (plus v comicsu, v u nás neuvedeném televizním seriálu a asi na půl minuty i ve třetím Vřískotu). Ony filmy se jmenovaly Podvodníci z New Jersey, Flákači, Zoufalec a Dogma. A je to složitější. Podvodníci a Zoufalec jsou z televize známy také jako Mladí muži za pultem a Hledám Amy. A teď se teprve dostáváme k tomu, kde je to doopravdy složité. Každý ze zmíněných filmů – ve kterých se titulní dvojice objevuje jen v menších rolích – je o něčem docela jiném. Společné mají kromě inteligentního a velmi vulgárního humoru především to, že se více či méně odehrávají v New Jersey (kde Smith žije), jsou plné odkazů na filmy a comicsy a mnoho stejných herců, zhusta Smithových kamarádů, v nich hraje různé role. 

Všechno je to do značné míry provázané do podoby specifického filmařského „vesmíru“. Příklad: Ben Affleck hrál Shannona Hamiltona (Flákači), Holdena McNeila (Zoufalec) a Bartlebyho (Dogma). Všechny postavy znají Jaye a Mlčenlivýho Boba, ale neznají se navzájem. Ovšem Alyssa Jonesová (Joey Lauren Adamsová), která v Zoufalci spala s Holdenem McNeilem, se zmíní o tom, že se vyspala i se Shannonem Hamiltonem a také, s kým spala její kamarádka v Podvodnících z New Jersey, která tehdy chodila s Dantem Hicksem, hraným Brianem O’Halloranem, jenž v každém Smithově filmu hraje jinou postavu, ovšem vždy s příjmením Hicks... Možná by stálo za to udělat nějakého „pavouka“ vztahů ve Smithově vesmíru, ale na to nemá Cinema dost prostoru a já dost pevné nervy. Každopádně si teď snad rozumíme a mohu konečně přijít s pointou: pokud se dobře neorientujete ve všech, nebo alespoň ve většině Smithových filmů, zapomeňte, že film Jay a mlčenlivej Bob vrací úder existuje. Nemáte šanci se v něm zorientovat, natož pak se u něj pořádně pobavit. Chcete-li na něj i přesto zajít, odečtěte si z našeho hodnocení nějakých čtyřicet procent. Nejnovější Smithův film má totiž být oficiálním uzavřením jeho pětidílné „newjerseyské série“, tudíž posledním snímkem, ve kterém se objeví zmíněné (i v tomto článku nezmíněné) postavy – s Jayem a Mlčenlivým Bobem v čele. A jako takový je plný narážek, poct, odkazů a vtípků na věci, které znají jen fanoušci. Ti, kteří starší dílka neznají, budou tudíž permanentně zmateni. Kdo byli ti lidé, co se tu mihli jen na půl minuty? O čem se to bavili? To měl být vtip? Opakuji – neřešte to, nechoďte na to. 

Inu a pokud „jste doma“, budete se dobře bavit? Bohužel to není žádná sláva. Je evidentní, že se při natáčení filmu všichni báječně bavili, ovšem za to se divácké body nepočítají. Mnoho situací zkrátka není zdaleka tak vtipných, jak si jejich tvůrci zřejmě mysleli. Řada scén vyšumí do ztracena, další jsou zhola zbytečné a jiné vyloženě trapné (dvě třetiny homosexuálních narážek). Samozřejmě, je tu i několik skvělých okamžiků, ale většinou je nepříjemně často střídavě oblačno. 

Bilance: Několik vynikajících vtipů, několik ucházejících vtipů, slušná řádka průměrných vtipů, neslušná řádka blbých vtipů, ohavně mnoho ohavných rádobyvtipů a to je všechno. Pokud věříte, že vaše náklonnost ke Smithově předchozí práci dokáže přebít fakt, že nebýt onoho „magického“ propojení, šlo by jen o veskrze průměrnou hrubozrnnou komedii, budiž – poslužte si. Pokud ne, opravdu se příliš bavit nebudete. Tím jsem si jist, jako že Bůh je Kanaďanka (že nevíte, která bije? – no, vždyť jsem vám to říkal!).

Ondřej Vosmík