Jako pavouk
[Along Came a Spider 2001]

Doba, kdy se točily detektivky, ve kterých někdo někoho prostě zabil a někdo jiný to prostě vyšetřoval, je dávno pryč. Dnes se točí thrillery a v nich není od Mlčení jehňátek místo pro obyčejné padouchy a od Sedm ani pro jednoduché zápletky. A tak jako na běžícím pásu vznikají pošahaní a přitom geniální samotáři, pro které je zločin prostředkem k dosažení roztodivných cílů. Mění se přitom i druhá strana mince, už nestačí drsňák s bouchačkou, takový detektiv musí být téměř srovnatelně geniální jako jeho protějšek a kromě toho je třeba, aby byl nadprůměrně vzdělán, například v psychologii. Jeden takový hrdina vyrostl v knihách Jamese Pattersona a jmenuje se Alex Cross a již podruhé jej ztělesnil Morgan Freeman.

V prvním filmu, Sběrateli polibků, pátrá Dr. Cross po únosci a vrahovi mladých krásných dívek, tentokrát má proti sobě únosce dcery amerického kongresmana, patologicky toužícího po slávě a uznání. Naopak po boku má nyní místo atraktivní tmavovlasé doktorky Kate McTiernanové, která z vrahova zajetí utekla, mladou blonďatou agentku Jezzie Flanniganovou, která únosci v jeho činu nedokázala zabránit. Sám Cross má také šrám, hned v úvodu filmu zemře při akci jeho parťačka (minule mu zase unesli neteř). Kniha Sběratel polibků přitom vyšla až po Jako pavouk, čili se nejedná o pokračování, tedy sequel, nýbrž o prequel, tedy předkračování. Ačkoliv ne, že by na sebe oba příběhy jakkoliv navazovaly.

Jestliže byl Sběratel solidní průměr, Pavouk je pád o stupínek níže. "Chci, abyste zdokumentoval, jak hrozných myšlenek je schopen můj mozek", nebo něco v tom smyslu, vnucuje debilně se tlemící Michael Wincott (Vetřelec: Vzkříšení) Morganu Freemanovi a divák se nestačí divit. Člověk, který si dva roky precizně připravoval svůj zločin a studoval odbornou literaturu a my měli příležitost obdivovat jeho postupy, je najednou legrační.

Podobných momentů přibývá jako na běžícím pásu. Všechno jsme už mockrát viděli a všechno víme předem. Jen zřídkakdy se stává, že to vadí. Nemluvím totiž o průhledném příběhu a primitivní zápletce, naopak Jako pavouk přináší několik razantních obratů v ději a mnohem blíže má ke zbytečné překombinovanosti. Problém je s jednotlivými víceméně obyčejnými scénami. Dr. Cross se prvně setkává s agentkou Flanniganovou a my čekáme, jak se to přihodí, že budou od teď pracovat spolu, a přestože vysvětlení zní logicky, na plátně je celá jejich diskuse, do níž se navíc míchá modelově nesympatický agent tajné služby, směšná. Prostě nefunguje. Podobná místa jsou ve všech filmech a obvykle to nevadí, jenže v Jako pavouk je jich skutečně mnoho. Například všechny momenty, kdy se Cross chystá něco důležitého odhalit. 

Solidní zápletka z knižní předlohy poskakuje kupředu stejně jako počítačová hra, v níž se bez uhádnutí jedné konkrétní hádanky dál prostě nedostanete. Těch hádanek je ovšem moc, nejsou zrovna logické, a navíc za vás jasnozřivá prohlédnutí dělá někdo jiný a podezřele snadno. Rutinní a jakoby nezúčastněná režie Leea Tamahoriho (Kdysi byli bojovníky) ještě zvýrazňuje herecké výkony, jenomže co je výhodou u Morgana Freemana obdařeného aurou přirozené důstojnosti a moudrosti, aniž by musel hrát, je u všech ostatních podtržením omylu. S výjimkou představitelky unesené dívenky, Miky Booremové, se nikdo z herců nedá vystát, sledovat je je jako kupovat si každé ráno noviny u té samé protivné trafikantky. 

Světlé momenty má Tamahori pouze dva, jedno dynamické pobíhání po městě a jednu nádhernou bouračku. Přihodíte-li k tomu ještě další dvě zmiňovaná pozitiva, Morgana Freemana a kostru děje, vyleze z toho nakonec přeci jenom jen lehce podprůměrný thriller. Vydržet se to dá, ale pokud to není nezbytně nutné, nedělejte to.

Daniel Mise

Along Came a Spider; USA 2001, 103 min.; Režie: Lee Tamahori; Scénář: James Patterson (román), Marc Moss; Kamera: Matthew F. Leonetti; Hudba: Jerry Goldsmith, Mark Isham; Hrají: Morgan Freeman (Alex Cross), Michael Wincott (Gary Soneji), Monica Potterová (agentka Jezzie Flanniganová), Mika Booremová (Megan Roseová), Dylan Baker (agent Oliver 'Ollie' MacArthur), Penelope Ann Millerová (Katherine Roseová), Michael Moriarty (Hank Rose), Billy Burke (Ben Devine), Anton Yelchin (Dimitri Starodubov).