Hon na Šakala
[The Assignment 1997]

Carlos alias Šakal byl dlouhá léta nejnebezpečnějším a tudíž nejhledanějším teroristou na světě. S nevybíravou krutostí likvidoval každého, za koho mu zaplatili a žádná policie, armáda, ani tajná služba jej nedokázala zneškodnit. Dokud se neobjevil Annibal Ramirez, který měl jednu veledůležitou vlastnost - byl Carlosovým dvojníkem. Ramireze se ujali dva tajemní chlápci z tajných služeb a vycvičili ho k nejdůležitějšímu úkolu jeho života. Ramirez se musel chovat jako Carlos, myslet jako Carlos a zabíjet jako Carlos...

To, že je Hon na Šakala thriller inspirovaný skutečnými událostmi, které Carlosovu dopadení předcházely, mu samozřejmě přidává na zajímavosti. Ale nemusíte mít obavy, že byste kvůli suchému dodržování historické přesnosti přišli o svou obvyklou dávku střelby, honiček a napětí. Jak už to s filmy podle skutečnosti bývá, autoři už tak zajímavý příběh ještě opepřili scénami a postavami, které skutečný předobraz nemají.

Velmi sympatické ale je, že se pravděpodobně právě z úcty k autenticitě autoři nebáli překračovat pomyslná hollywoodská pravidla jako je nedotknutelnost žen a dětí.

Nejvíc ale Hon na Šakala boduje svou režií a hereckým obsazením. Kromě Aidana Quinna ve slušné ústřední dvojroli je tu ještě Donald Sutherland v x-té variaci na slizského Kohokoliv a především vynikající Ben Kingsley.

A režie? Béčkař a televizní režisér Christian Duguay v Honu na Šakala rád používá dlouhé, ale svižné záběry, vstřihává zpomalovačky a udržuje velmi slušné tempo. Natočil povedený akční thriller, kterému není cizí ani přiměřená míra poměrně věrohodné psychologie a na který se moc dobře kouká.

Niro

The Assignment; USA 1997; Režie: Christian Duguay; Scénář: Dan Gordon a Sabi H. Shabtai; Kamera: David Franco; Hudba: Normand Corbeil. Hrají: Aidan Quinn (Annibal Ramirez/Carlos), Donald Sutherland (Jack Shaw), Ben Kingsley (Amos), Claudia Ferriová (Maura Ramirezová), Céline Bonnierová (Carla).