Harry Potter a Tajemná komnata
[Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002]

Blíží se začátek nového školního roku a Harry Potter se nemůže dočkat konce prázdnin, protože život u prasečí famílie Dursleyových je stejně nepříjemný jako dřív. V den svých narozenin, které jeho pěstouni pochopitelně ignorují, mají dům navíc navštívit důležití obchodní partneři strýce Vernona, který jim hodlá náležitě slizce podlézat a přikáže Harrymu, ať zůstane ve svém pokoji a ani nedutá. Jenže co čert nechtěl, v tentýž večer se chlapce, který celé prázdniny neměl žádný kontakt s kouzelnickým světem, rozhodl navštívit uvřískaný domácí skřítek Dobby. Varoval Harryho, že mu v Bradavicích hrozí veliké nebezpečí, zapřísahal jej, ať se nevrací, a ztropil takový povyk, že Dursleyovi udělali z Harryho pokoje hotové vězení. Na-štěstí netrvalo dlouho a za oknem se objevilo létající auto s vítanými návštěvníky, bratry Weasleyovými s Ronem v čele.
Vysvobození z Dursleyovic pekla bylo sice příjemné, jenže opravdové potíže Harryho teprve čekaly. Nejdřív se z neznámých důvodů nedokázal dostat na nástupiště 9 3/4 a poté, co se s Ronem rozhodli opět zneužít létající auto, je málem těsně u Bradavic roztřískala na cucky stará vrba mlátička. Školní rok ještě ani nezačal a kamarádi už jsou na pokraji vyloučení. A stejně jako v každém z příběhů se bleskem ocitnou i tváří v tvář zubaté. 

Nejenže se brzy dostanou do spárů nového učitele obrany proti černé magii, přespříliš proslulého, extrémně narcistního a nebezpečně neschopného profesora Zlatoslava Lockharta, ale především se po čase začnou dít věci, jejichž důsledkem by mohl být i konec Bradavic. Harry slyší za zdí výhrůžné hlasy, studenti se mění v kámen a zdá se, že nitky zla se stáčejí směrem k legendární Tajemné komnatě, kterou prý může otevřít jen dědic samotného Salazara Zmijozela, zakladatele nejpodlejší z bradavických kolejí... 

Dobrá zpráva je, že druhý filmový příběh Harryho Pottera se coby adaptace zbožňované knihy vydařil zhruba stejně jako ten první: je předloze obdobně věrný, což hnidopišští fanoušci určitě ocení. A teď ta horší zpráva: jelikož je Tajemná komnata-kniha (diskutabilně) nejslabším článkem z dosud dokončených částí ságy, z výše uvedeného logicky vyplývá, že Tajemná komnata-film její slabiny věrně kopíruje. Harryho příběh je už nastartovaný a šine si to kupředu relativně stoickým tempem: druhá kapitola postrádá svěžest jedničky - ono okouzlení z prvního doteku jiného světa - a zároveň ještě nedisponuje rafinovaností trojky, Vězně z Azkabanu. 

Pravda, ještě víc než u prvního příběhu je třeba brát ohled na to, že je snímek určen především milionům příznivců knižní předlohy a už z principu méně kritickým dětem. Ti všichni na jedničku přišli a 965 milionů dolarů se nemůže mýlit, že... Coby profesionální rejpal jsem však tentokrát ještě častěji než před rokem volal: "Více invence! Nebojte se vymýšlet efektivnější dějové zkratky! Neadaptujte tak otrocky!" A zároveň se mé schizofrenní já z pozice milovníka předlohy ozývalo s námitkami vůči absenci kouzelné kapitoly Oslava úmrtí či nedostatečným prokreslením postavy Ginny Weasleyové, jež v konečném důsledku oslabuje působivost hlavní zápletky, o vyprchavší fascinaci Hermiony Zlatoslavem Lockhartem nemluvě. Jenže na dvou židlích se sedět nedá, tudíž se musím rozhoupat a zvolat: kratší! Více než dvě a půl hodiny je na snímek s řidším příběhem, než měl jeho předchůdce, přece jen trochu (resp. o nějakých dvacet minut) příliš! Na co se ale rozhodně můžete spolehnout, je absolutní profesionalita filmařů. Tým, který je téměř totožný s tím, který stvořil loňský hit, se evidentně poučil a tam, kde dostal příležitost, svou práci vylepšil. Famfrpál vypadá o poznání lépe (i když bych - pravda, opět jen z pozice fandy - uvítal celý zápas a ne pouze epizodu s pomateným potloukem), kulisy "každodenních Bradavic" vypadají lépe a konečně se dočkáme i jejich pořádného trikového záběru za denního světla. 

A co je ještě oproti nastolenému vysokému standardu nového? Předně Kenneth Branagh coby Zlatoslav Lockhart, který se evidentně báječně baví a jehož je skutečně labužnická radost sledovat. Jestlipak nám ve trojce udělá obdobnou radost i zatím neznámý představitel Lockhartova nástupce Lupina? Zajímavé je i pozorovat ústřední dětskou trojici. Fyzicky se vyvinuli minimálně, na to ani nebyl mezi natáčením Kamene mudrců a Tajemné komnaty čas. Ale jako herci... Daniel Radcliffe (Harry) je bohužel stále jen adekvátní, místy až téměř kožený, povětšinou bez jakéhokoli výraznějšího příslibu věcí příštích. Emma Watsonová (Hermiona) se zlepšila o chloupek a na její obranu je třeba říct, že k pořádnému hereckému rozletu snad dostane příležitost až ve Vězni z Azkabanu. Oproti tomu mi čím dál tím větší radost dělá Rupert Grint (Ron). Ten chlapec má nejen podmanivě rošťácký "ksicht" (což míním jako komediální terminus technicus), ale navíc z něj čiší i nemalý talent skutečného herce. 

Co dodat, když na to stejně půjdete? Kromě povrchního konstatování, že zatímco posledně bylo našich osmdesát procent "silnějších" a tentokrát jsou "slabší" snad jen víru v ještě lepší zítřky. Už na jaře se začne točit Vězeň z Azkabanu, což je podle mého názoru nejchytřejší díl z těch zatím dokončených. Navíc jej už nebude režírovat slušný řemeslník Columbus, nýbrž velmi nemainstreamový a velmi zajímavý Alfonso Cuarón (Mexická jízda). Jsem natěšený jako to malé děcko. 

P.S.: Věděli jste, že byť není nikdy přímo vysvětleno, kdy se příběhy odehrávají, a zobrazená architektura i kostýmy navíc zasazují film do ještě neurčitějšího časového období než knihy, z předlohy se díky jedné zmínce dá spočítat, že se Tajemná komnata odehrává v roce 1992, a Harry se tudíž narodil někdy v červnu 1980?

Ondřej Vosmík