Gattaca
[Gattaca 1997]

Nejprve jsem se za to, že mě Gattaca vlastně nenadchla, trochu styděl. To mě stamiliónové trháky plné superefektů natolik rozmazlily, že komorně pojatý (a zřejmě nikterak nákladný) snímek mne přivedl až k hranicím nudy? Zážitky si většinou nechám pár dní rozležet. Gattaca se dnes už dostatečně rozležela, ale větší radost z ní nemám.

Námět filmu je i námětem k společenskému filosofování: užitá genetika má potenciál nastolit nový druh společenského dělení na jedince s žádoucími genetickými předpoklady a na jedince bez takových předpokladů. Totalita objektivního posuzování kvalifikace osob k prestižním povoláním vede k institucializované diskriminaci "invalidů".

Představte si, že jako rodiče máte možnost vybrat si z vašeho genetického materiálu nejnadějnější kombinaci. Váš tříděný potomek má statisticky větší šanci na úspěch a kariéru, pevnější zdraví a delší život -- a při dostatečném rozšíření řízené reprodukce se stane standardem. Zaměstnavatelé mají možnost strojně zkoumat předpoklady uchazečů o atraktivní místa a geneticky neoptimalizovaní kandidáti mají menší nebo i nulovou šanci na přijetí. Analýza genetického kódu je rovněž vynikající identifikační prostředek pro policejní stát a korporační bezpečnostní aparáty.

Vincent Freeman (Chad Christ -> Mason Gamble -> Ethan Hawke) byl počat z lásky a bez přispění laboratoří, proto má vývojové a zdravotní potíže a minimální šance na elitní povolání. Touží se stát astronautem, jenže každé srovnání s jeho o půl hlavy větším a o dva roky mladším bratrem Antonem (William Lee Scott -> Vincent Nielson -> Loren Dean) mu připomene, že v geneticky tříděné společnosti může zaujímat jen podřadné postavení.

Po řadě marných pokusů uspět legálně se Vincent rozhodne vstoupit do ilegality a dostat se do vytoužené korporace pořádající planetární výpravy pomocí speciálního triku: musí předstírat, že je "validní" jedinec, musí trousit jeho vlasy a lupy, plivat jeho sliny, při odběru krve podstrčit jeho krev, pytlíček s močí u pasu v pohotovosti...

Kde vezme všechen takový materiál? I geneticky dokonalému jedinci se může stát, že si způsobí úraz s trvalými následky. Vincent našel Jeroma Morrowa (Jude Law), olympijského atleta upoutaného na kolečkové křeslo, který za úplatu s Vincentem (nyní Jeromem) žije užívaje jména Eugene, a poskytuje mu potřebné maskování. Firma Gattaca totiž nenechává nic náhodě, standardně identifikuje své zaměstnance u vchodu, leč rovněž provádí např. nečekané odběry moči. Proč, to nám film neřekne.

Falešný Jerome se vypracoval až do pozice kandidáta na vytoužený let k Saturnu. Léta namáhavě zahlazoval všechny stopy vlastní "invalidní" osoby a pečlivě trousil Eugenovy chlupy a lupy. Situace se ale několik dní před startem nečekaně zkomplikuje: spolupracovnice Irene Cassini (Uma Thurman) je k Jeromovi přitahována, co se pomocí pokoutně ukořistěného (Eugenova) vlasu přesvědčila o Jeromově genetické dokonalosti -- moderní metoda volby vhodného partnera -- je ochotná dát náklonnost najevo. Sama však má srdeční komplikaci a v týmu budoucích astronautů je vlastně zařazena, aby na ně špehovala.

Další velmi podstatnou komplikací je tragická událost na pracovišti, která na scénu přivede policii, a s ní i zostřené metody genetické identifikace. Přesně to, čeho se Vincent/Jerome nejvíc obával.

Soudím, že většině českých diváků s výjimkou těch nejmladších připadnou jakékoliv pokusy ztvárnit totalitu poněkud legrační či bláhové, neboť bezděky srovnáváme s naší "slavnou" historií budování světové socialistické soustavy...

Totalita Gattacy je jaxi nesmyslná, protože celkem stravitelná úzkoprsost elitní korporace má být zastoupením celého světa, o kterém se nic nedozvíme, jelikož tam se film neodehrává. Snímek se ve mně marně pokoušel vzbudit rozhořčení nad nespravedlností, že hošík s vadným srdcem se -- och jaká křivda -- nesmí stát astronautem. Zajímalo by mne, zdali autoři, jimž srdce tolik krvácí, by mne jako pasažéři na příklad nechali pilotovat své letadlo, tedy bez brýlí či čoček (mám -8,5 D).

Minimálním rozsahem děje a scén, tempem, obsazením i výpravou mohla Gattaca být vynikající divadelní hrou či televizní inscenací. Jako celovečerní film by byla musela aspoň v jednom z parametrů výrazně lepší, aby mě nebyla zklamala. Pokud ji však u vás budou dávat se slevou (jako i u nás v neděli v poledne), tak to, myslím, stojí za zvážení.

Hodnocení: CELKEM UJDE

HNIDOPICHOVO REJPÁNÍ
POZOR - AKUTNÍ NEBEZPEČÍ ZNECHUCENÍ

Zkrácené nohy s viditelnými jizvami nikoho u zdravotních prohlídek netrkly?
Odběr krve jako strojová identifikační metoda (namísto osvědčených píchaček) se mi jeví vysoce nepravděpodobný, jelikož hrozí infekce a všeobecná kontaminace. Kromě toho by všichni lidi měli od věčných testů šíleně rozpíchané prsty.

Pracovní náplní vesmírného navigátora je sedět v hale s padesáti stejně prkennými trubci a mlátit do klávesnice bez jediného úderu do mezerníku, číselné sekce, kurzorů nebo F-kláves. Ještě že se znaky nikde nezobrazují.

Všechna auta jsou "jako" elektromobily, vesměs pořádně potlučené staré kraxny. Proč? Byly levné.

Chápu, že na kancelářském pracovišti může být tuhý ustrojovací pořádek a oblek je povinný, ale ať mi nikdo netvrdí, že by si astronauti s sebou k Saturnu brali kvádro.