Nezvratný osud
[Final Destination 2000]

"Lidi jsou pěkně otravní. Jeden si na ně připraví plán, protože nic se nesmí dít bez řádu, a oni furt remcají, snaží se změnit nezměnitelné a mě nezbývá, než se zabývat maličkostmi. Myslí si, že mi utečou, ale já je svou kosou stejně skolím. Není v tom nic osobního, prostě život je už takový a oni to ne a ne pochopit. Pak se diví, že místo skoro bezbolestné smrti se svíjejí v křečích a čekají, až "past" sklapne a oni konečně opustí slzavé údolí plné smrti. Ale promiňte, teď již musím jít. Povinnost volá. Mladík jménem Alex něco vytušil... Bude zábava..."

Alex Browning měl štěstí. Předvídal následné události, a zachránil tak nejenom sebe, ale i několik svých spolužáků, se kterými se chystal na školní výlet do Paříže. Na jeho místě bych očekával vděčnost, nebo aspoň posílení přátelství, místo toho se všichni, včetně agentů FBI, k němu obracejí zády a neumějí se vyrovnat s tím, co se stalo. Psychologické drama mladíka, zavrženého kvůli svým schopnostem, se ale nekoná. Místo toho začíná hon na přeživší, kteří jeden po druhém umírají za záhadných okolností. Co se děje a proč tomu tak je? Alex přichází na to, že Smrt má svůj sadistický plán, který končí smrtí. Je ale možné ho obehrát a zachránit kůži svou i zatím přeživších? Alex doufá, že ano, jinak by si totiž musel začít chystat rakev. 

Většina hrdinů Nezvratného osudu jsou středoškoláci, a tak by se mohlo zdát, že půjde o teenagerský horror. Není tomu ale tak. Spíš by se dalo říct, že na tvůrce měly větší vliv seriály Akta X a Milénium. Většina štábu má totiž s výše zmíněnými seriály nemalé zkušenosti. Podobnost tedy není čistě náhodná, ale spíše vykalkulovaný tah společnosti New Line Cinema, která námět Jeffreyho Reddicka svěřila Jamesi Wongovi a Glenu Morganovi k dopracování. Ti pak měli i největší vliv na závěrečný sestřih, neb Glen Morgan se stal producentem a jeho přítel Wong režisérem tohoto projektu. A jak to nakonec dopadlo?

Snímek od začátku buduje výbornou horrorovou atmosféru a všem je od prvního momentu jasné, že za chvíli se musí stát něco opravdu, ale opravdu strašného. Nemalý vliv na to má temná hudba Shirley Walkerové. Bohužel ale vždy po završení jedné etapy, která končí smrtí jednoho nebo více lidí, nastávají hluchá místa konverzaček a psychologických melodramat, která jsou z počátku hodně nezvládnutá. Vše ale změní výborná scéna v márnici, kdy Tony Todd (Candyman, Babylon 5) v roli funebráka Bludwortha vypráví vyděšené mládeži o Plánu smrti. Z počátku nevíte, jestli to myslí vážně, nebo se za chvíli rozesměje na plné plíce a následující scény již berete s větším nadhledem. 

Největší dojem v divákovi ale zanechá smrt a velice originální ztvárnění různých způsobů umírání. V momentě, když atmosféra zhoustne, začnete přemýšlet nad tím, jak dotyčná osoba zemře. Občas něco uhodnete, občas vás to překvapí, nic to ale nemění na faktu, že jde o hodně zajímavou podívanou, když víte, že Smrt svými podvody nebojuje proti vám, ale proti někomu jinému. Co ale může dělat jiného, když jí někdo vidí do karet? Prostě se baví a vy se bavíte s ní. 

LAszlo

Final Destination; USA 2000, 97 min.; Režie: James Wong; Scénář: Jeffrey Reddick (námět), James Wong, Glen Morgan; Kamera: Robert McLachlan; Hudba: Shirley Walkerová; Hrají: Devon Sawa (Alex Browning), Ali Larterová (Clear Riversová), Seann William Scott (Billy Hitchcock), Amanda Detmerová (Terry Chaneyová), Chad Donella (Tod Waggner), Kerr Smith (Carter Horton), Kristen Clokeová (Valerie Lewtonová), Tony Todd (funebrák Bludworth).