Lovec policajtů
[Exit Wounds 2001]

Už jsme ho neviděli pěkných pár let. Tedy, někteří z nás možná ano, ale rádi bychom ty vzpomínky vymazali z paměti. Bývalá solidní akční hvězda Steven Seagal poslední dobou točila... jak to říct slušně... no, sračky. Zdálo se, že Patriotem si už definitivně sáhl na dno a že prostřednictvím tohoto brutálního fiaska sestoupil do kategorie podřadných videobéčkařů. Popravdě řečeno už jsem jen čekal, kdy ho uvidím propagovat nějaký tělo-týrající přístroj, či propůjčit se televizní ptákovině á la Walker, Buddhist Ranger. A ono ne, vážení. 

Producent Joel Silver, mezi jehož zásluhy patří kromě lahůdek jako Smrtonosné zbraně či Matrix také úspěšné importování hongkongského akčního klasika Jeta Li do Států (Smrtonosná zbraň 4, Romeo musí zemřít), si teď může ve své tabulce modrého života spokojeně vybarvit i okénko "záchrana kariéry Stevena Seagala". Dnes už padesátiletý ranař šel pod jeho vedením do sebe, zhubnul, odstřihl svůj trademarkový cop a odvážně se vrátil do akce. Výsledek? Solidní tržby, slušný comeback a v dobrém slova smyslu průměrný akční film. 

Orin Boyd je klasický filmový policejní rebel. Bije lumpy hlava nehlava a kvůli tomu "nehlava" (nebo snad "hlava" - čert aby se v tom vyznal, prostě je bezskrupulózně a efektivně morduje) už prošlapal kobereček u svých nadřízených až na parkety. Za svůj poslední kousek byl přeložen do extrémně splaškovitého okrsku, ale jak už to tak bývá, i tam se mu podařilo narazit na pekelně tuhý případ. Přímo mezi jeho kolegy jsou totiž křiváci, kšeftující se zabavenými drogami. Však on jim ale Boyd brzy ukáže, zač je na Národní perník... 

OK, už to bylo řečeno, ale opakování je matka moudrosti: Lovec policajtů není výborný akční film, ale "jen" průměrný. Za prvé: scénář není příliš nápaditý. To by až tak nevadilo, akční film má koneckonců být o akci. A tím se dostáváme k "za druhé": bývalý vynikající kameraman Andrzej Bartkowiak spáchal v režisérské pozici stejný přečin, jako ve svém předchozím snímku Romeo musí zemřít. Stejně, jako mimořádně schopný Jet Li, ani Seagal nedostal poctivou šanci předvést své zabijácké schopnosti v plné šíři. Jsou filmy, do kterých bleskový videoklipový střih sedí, a jsou jiné, ve kterých ruší. Tohle je druhý případ. Jak si máme Seagalovy prostocviky vychutnat, když jsou dávkovány po chaotických půlvteřinových záběrech? Podobnou výtku mám i na adresu hudby, která se poněkud samoúčelně skládá převážně z rapu. Zřejmě proto, že v druhé hlavní roli na plátně řádí raper DMX (a se Seagalem mimochodem velmi slušně drží krok), jehož fanoušky chtěli filmaři přitáhnout. 

Ale buďme pozitivní. Lovec policajtů možná není klasická "raná Seagalovka", kterou mnozí z nás čekali, ale přeci jen je stále docela solidním oddechovým akčňákem zhruba na úrovni už zmiňovaného Romea či třeba Střelců na útěku. Máte-li pro tyhle svižné příběhy o zkorumpovaných policajtech, svištících kulkách a zlámaných končetinách rádi, přijde vám Lovec určitě k chuti. 

Niro

Exit Wounds; USA 2001, 117 min.; Režie: Andrzej Bartkowiak; Hrají: Steven Seagal (Orin Boyd), DMX, Isaiah Washington, Michael Jai White.