Evoluce
[Evolution 2001]

Před sedmnácti lety natočil československý rodák Ivan Reitman Krotitele duchů, sci-fi komedii o vysokoškolských profesorech, kteří se snaží vypořádat se zákeřnými duchy, pronikajícími k nám z Jiného světa. Letos se Reitman na svůj tehdejší hit pokouší navázat Evolucí, sci-fi komedií o vysokoškolských profesorech, kteří se snaží vypořádat s Hnusem z vesmíruT, který se chystá zamořit naši krásnou planetu. Jak ale dobře věděl už starý Hérakleitos z Efesu, do stejné řeky dvakrát nevstoupíš, a pokud ano, většinou se z dravé a nespoutané bystřiny stane líný a kalný potok.

Poblíž zapadlého arizonského městečka dopadne meteorit, do jehož výzkumu se pouští místní učitel biologie Ira Kane a jeho kolega, geolog Harry Block. Brzy zjistí, že meteorit obsahuje mimozemskou formu života, která se neuvěřitelnou rychlostí vyvíjí. Sto milionů let pozemské evoluce stihne za pár hodin a z nevinných prvoků se brzy stává hmyz, z hmyzu obratlovci a z obratlovců lidoopi. Na místo je proto vyslána armáda vedená generálem Woodmanem a výzkumný tým v čele s vládní hygieničkou Allison Reedovou. Zatímco se snaží vyšachovat Iru a Harryho ze hry, mimozemšťané se stále vyvíjejí a jsou čím dál tím agresivnější.

Pokud jde o příběh, je zkrátka Evoluce téměř přesnou kopií Krotitelů duchů a navíc trpí nepříjemným žánrovým rozptylem. Ze scenáristy plánovaného akčního thrilleru se totiž Reitman pokusil udělat bláznivou komedii, ale výsledek se místy bere až příliš vážně a místy pro změnu sklouzává ke zřejmě nechtěné parodii, korunované závěrečnou likvidací mimozemšťanů. Reitman si to možná na poslední chvíli uvědomil a tak na úplný konec filmu připlácl jakousi "pseudo-reklamu" na známý šampón, použitý při finálním masakru, která měla být zřejmě vtipným bonbónkem na závěr, ale z celého filmu čouhá jako pěst na oko.

Billa Murrayho a Dana Aykroyda nahradili David Duchovny a nepříliš známý černošský komik Orlando Jones, kterým to spolu na plátně funguje překvapivě dobře a jejich rozhovory jsou nezřídka docela vtipné. Mimořádně otravný je ovšem vyjeveně se tlemící matador buranských komedií Seann William Scott jako budoucí hasič Wayne Green, jemuž meteorit narušil noční idylku v poušti, kde nacvičoval záchranu latexové panny z hořící kůlničky, a teď se motá do pátrání. Scott sem zjevně zabloudil z úplně jiného filmu, podobně jako Julianne Mooreová v roli Allison Reedové, které její "Se mnou by se ti zatřásla země pod nohama," adresované Duchovnymu v rámci jejich milostného sbližování evidentně nešlo přes ústa.

Milou vzpomínku na Krotitele duchů představuje naproti tomu Dan Aykroyd ve vděčné postavě buranského guvernéra Lewise, který trousí hlášky typu "Vykopejte ten mimozemskej šmejd z mýho krásnýho státu," a ke sledování finální exploze si poručí sluneční brýle a kakao. Drtivá většina ostatních vedlejších postav zapadá do schematických škatulek "stupidní polda", "arogantní voják" nebo "obézní dvojčata, která jsou každému pro smích, ale nakonec všechny zachrání a dostanou jedničku z biologie" a k vyhubení emzáků samozřejmě dochází v důsledku klasického geniálního odhalení v poslední minutě, spojeného s brutálním znásilněním periodické tabulky prvků, z něhož by se chudák Mendělejev v hrobě umlátil.

Evoluce je zkrátka klasická letní oddechovka, která se marně snaží vyrovnat svému téměř dvacet let starému předchůdci, v čemž jí příliš nepomáhají ani hnusně počítačové speciální efekty. Přesto místy nabízí docela příjemnou zábavu, pár dobrých fórků, a jednu skutečně výbornou hlášku. Někdy v půlce filmu podstupuje Harry nepříjemnou proceduru za účelem vyjmutí malého emzáka z análního otvoru. Sadistický proktolog se připravuje na akutní rektoskopii a s rozkoší praví, že není čas použít lubrikant, načež zoufalý Harry zařve: "Na lubr je VŽDYCKY čas!" Nikdy nevíte, kdy se vám taková replika bude v životě hodit. 

Kotwak

Evolution; USA 2001 Režie: Ivan Reitman; Scénář: Don Jakoby, David Diamond, David Weissman; Kamera: Michael Chapman; Hudba: John Powell; Hrají: David Duchovny (Ira Kane), Julianne Mooreová (Allison Reedová), Orlando Jones (Harry Block), Seann William Scott (Wayne Green), Dan Aykroyd (guvernér Lewis).