Enigma
[Enigma - Das Geheimnis 2001]

Produkční firma Jagged Films rockového nezmara Micka Jaggera se v koprodukci s Broadway Video pustila do svého prvního velkého filmu. „Příběh se odehrává v roce 1943, tehdy jsem se narodil. Protože na základě utajení nikdo o práci luštitelů tajných kódů nevěděl až do počátku 70. let, bylo to jedno z posledních tajemství války,“ vysvětlil svou volbu Jagger, který v aukci starožitností koupil pro natáčení i jednu pravou Enigmu. Režie se ujal zkušený režisér Michael Apted a vytvořil romantické špionážní drama, které vychází ze skutečných událostí 2. světové války, rozvíjí je ovšem do milostného příběhu Toma Jericha, člena tajné dešifrující jednotky v Bletchley Parku. Nejvýraznější postavou filmu je jeho přítelkyně Hester, především díky vynikajícímu herectví Kate Winsletové.

V březnu 1943 německé ponorky, používající k utajené komunikaci používají šifrovací stroje Enigma, ohrožují důležitý konvoj spojeneckých lodí v Atlantiku. Tajná skupina M15 britských dešifrovačů ve Stanici X v Bletchley Parku 100 kilometrů severně od Londýna se usilovně snaží kód rozluštit. Jako posila se sem vrací mladý matematik Tom Jericho, který si ale místo vojenské disciplíny hledí spíše hezkých dívek. Je překvapen, že jeho dřívější známost Claire záhadně zmizela. S pomocí její spolubydlící Hester po ní začne pátrat. Díky této neatraktivní dívce, která pracuje ve spisovně Bletchley Parku, objeví stopy svědčící o německé špionáži. O tom, že mezi matematiky je špion, je přesvědčen i agent-vyšetřovatel Wigram, ten ale podezřívá Jericha a Claire. Hester projeví značné detektivní vlohy a pomáhá Jerichovi, do něhož se pozvolna zamilovala... 

Důkladně rekonstruované prostředí a atmosféra tajného válečného pracoviště hraje ve filmu významnou roli. Natáčení nemohlo probíhat v původním prostředí Bletchley Parku, kde je nyní muzeum, neboť zde byly od války dostavěny moderní budovy. Filmaři proto využili Chichley Hall severně od Londýna. Byla postavena i replika obřího výpočetního stroje nazývaného „bomba“ (jeho skutečným tvůrcem byl matematik Turing), který sloužil k dešifrování ověřováním náhodných kombinací. O skutečném šifrování se ale z filmu mnoho nedozvíme. Větší pozornost je věnována psychologii válečného seskupení mužů a žen, matematiků, lingvistiků, elektroinženýrů, luštitelů i obyčejných kancelářských sil. Uprostřed krizí a úspěchů skupiny dešifrujících kolegů rozehrává Jericho s pomocí Hester svou nebezpečnou hru, aniž tuší, že její rozuzlení leží až u rusko-polských hranic... 

Uměřeným způsobem předvedený příběh se vedle drobnokresby dobových reálií opírá především o kvalitní herecké výkony. Kate Winsletová dala Hester nejen věrohodnou podobu a projev obyčejné britské ženy oné doby, ale i zajímavý charakter skládající se ze směsi zvědavosti, naivity, ale i rozhodnosti a odvahy. Méně známý Dougray Scott (poněkud podobný M. Jaggerovi) vytváří Toma Jericha jako složitou postavu s neujasněnými cíly, u níž ale nakonec převládne důslednost a zodpovědnost. Třetím výrazným hráčem je agent Wigram; Jeremy Northam ho předvádí jako urputného státního úředníka, který se ve veřejném zájmu bez zábran dopouští hrubostí. Kamera i klasickým způsobem romantizující hudba slouží vyprávěnému příběhu. Film, který obsahuje kriminální pátrání, romantické a občas i úsměvné scény není mimořádným veledílem, svým divákům ale nabídne slušnou porci poctivého filmového řemesla a dvě hodiny rozptýlení. 

[Stanislav Buzek - 10. 4. 2002]

Námět: Robert Harris (román). Scénář: Tom Stoppard. Režie: Michael Apted. Kamera: Seamus McGarvey. Střih: Rick Shaine. Výprava: John Beard. Kostýmy: Shirley Russellová. Hudba: John Barry. Odborný poradce: Tony Sale. Hrají: Dougray Scott (Tom Jericho), Kate Winsletová (Hester Wallaceová), Saffron Burrowsová (Claire Romillyová), Jeremy Northam (Wigram), Nikolaj Coster Waldau („Puck“ Pukowski), Tom Hollander (Logie), Robert Pugh (Skynner) a další. ŠU, barevný. 119 minut. Dolby digital. České podtitulky. Velká Británie 2001. Distribuce v ČR: Bontonfilm. Premiéra v ČR: 11. dubna 2002.