Dům hrůzy
[House on Haunted Hill 1999]

Když se zblázní psychiatr, může z toho vzniknout pěkné pozdvižení. V případě doktora Blackburna pojem pozdvižení obsahuje krvavé nechutné experimenty na nebohých bláznech, ukončené ještě krvavější revoltou bláznů tentokrát rozlícených, při které většina personálu sešla ze světa tou nejohavnější smrtí. Svědkem dávných zvěrstev zůstal jen dnes už opuštěný bývalý blázinec, kterému se mezi lidmi neřekne jinak než Dům hrůzy.

A právě v něm se rozhodne milionářský podivín uskutečnit narozeninovou párty pro svou sličnou manželku, která mu pravidelně a s gustem nasazuje parohy. Ovšem žádné Happy Birthday nečekejte. Do pochmurných sálů, pod nimiž v prachu katakomb leží ty nejbizarnější relikvie starého cvokhausu, přijíždí skupina nesourodých oslavenců, kteří se navzájem neznají, dům se neprodyšně uzavírá před okolním světem a bizarní nástroje, které kdysi měly přivést šílence k rozumu, začínají pracovat s opačným efektem: přivádějí k šílenství, potažmo k smrti. Hříchy dávné minulosti vyplouvají na povrch a nikdo netuší, zdali se jedná o perverzní hrátky milionářského páru, či o něco, co se skrývá pod schody.

Svěží horor z producentské dílny Joela Silvera a Richarda Zemeckise rozhodně není chudý na překvapení spojená s krvavou tvrdostí řeznické historky o tom, jak se skupinka lapených v neprodyšně uzavřené pasti v tatarský biftek proměnila. Není ani chudý na herecké osobnosti, v jejichž čele stojí Geofrey Rush a zlatooká bondgirl Famke Janssenová. Na žaketce DVD mu nechybí ani nápis Simple Version. Děsivé vize a morbidní záběry, společně s absencí přímé volby scén na DVD a bonusy v podobě reklamní kampaně na další filmy společnosti Intersonic, rovněž potěší srdce magorofila. O filmové krvi, kterou se tvůrci nezdráhali použít v hojné míře, ani nemluvě. Pochmurná atmosféra katakomb s mučícími nástroji sloužícími Hyppokratově přísaze z něj v první polovině filmu doslova sálá, aby byla na konci vykopána z hororového ringu zpackaným finále s přespřílišnou digitalizací. Smůla. Konec špatný, všechno průměrné. Na horor roku si budeme muset tedy ještě počkat.

LAszlo

House on Haunted Hill; USA 1999, 96 min.; Režie: William Malone; Hrají: Geoffrey Rush (Steven H. Price), Famke Janssenová (Evelyn Stockard-Priceová), Taye Diggs (Eddie Baker), Peter Gallagher (Donald W. Blackburn, M.D.).