Dost
[Enough 2002]

Na světě je spousta žen, které musí dennodenně trpět široké lokty svých manželů jen a jen kvůli jejich společným dětem. Míra trpělivosti však nebývá bezmezná, a jakmile je přesáhnuta, bývá jen otázkou času, kdy si utiskovaná dotyčná řekne: "Dost!" Ale co potom?

Většinou to začíná zcela nevinně. V tomto případě jako v nějaké romantické komedii - vypusťte si však veškeré "problémové" pasáže a představte si v rychlém sledu, že vše jde jako po vlásku. Servírka Slim a zámožný podnikatel Mitch na sebe narazí hned v první scéně filmu, v další vstoupí do stavu manželského a v té následující již spolu pokojně žijí v nádherném baráčku a k tomu mají jednu nádhernou pětiletou dcerku. Zkrátka absolutní idylka. Bohužel je čas ji rozbít - totiž přepnout žánr na rodinné drama (a asi nejzajímavější část snímku). Slim zjistí, že jí Mitch zahýbá, a jelikož jí to nejde příliš pod nos, tak do něj od svého manžílka dostane pořádnou herdu, aby si řádně uvědomila, kdo je pánem domu a kdo tedy určuje jeho pravidla. A z idylky se stává najednou peklo. Slim se však naštěstí časem podaří s dcerkou od svého despotického manžela uprchnout. 

Pro nás bohužel, neboť od té chvíle se pokračuje v duchu typických rádoby thrillerů o ženách pronásledovaných nebezpečnými psychopaty a začíná to být ošklivě klišovité a předvídatelné. Definitivní tečku pak utvoří poslední žánrový přechod, do jakési karate variace na filmy o krutých manželích. Režisér Apted zkrátka přepíná žánry jako nějaký znuděný divák televizní kanály na dálkovém ovladači. A víte přece, že když se zbrkle přepíná ze stanice na stanici, tak si toho moc neužijete. To samé platí i pro Dost.

Michael Apted (Enigma, Jeden svět nestačí) rozhodně není špatný režisér a svůj nový film nenatočil úplně špatně. Umí např. dobře pracovat s pohyby kamery, díky nimž dává divákovi neustále pocit, že hlavní záporák může na hlavní hrdinku čekat za každým rohem. S herci už je to však horší. U Lopezové těžko přehlédnete tu její notoricky známou vizáž cílevědomé sexy modelky, která prostě s postavou domácí puťky nejde dohromady, a je vidět, že před natáčení Lopezová spíš trénovala v tělocvičně na závěrečnou akci (která jí jde dobře), než aby se nějak připravovala na to, jak ztvárnit týranou ženu, jejíž manžel je suverénní cizoložník (tuhle polohu už ji ale nezbaštíte).

Příběh Slim je velmi nevěrohodný (obsahuje spoustu nelogických a nepochopitelných momentů) a rozhodně si neklade za cíl dávat nějaké rozumy podobně trýzněným divačkám (pokud ano, tak dost nemorálním způsobem "nikdo vám nepomůže, máte jedinou možnost - zabijte svého manžela, a pak bude vše opět v naprostém pořádku"*), spíše se snaží poskytnout typickou hollywoodskou zábavu. Jenže ani tady moc neuspěje.

Budete-li mít náhodou na nějakou dobu pocit, že máte žaludek v hrdlu, tak to patrně nebude dobře vybudovaným napětím, ale spíše tím, že scenárista hlavní hrdince od určitého momentu nedává ani chvíli oddechu a její martyrium co nejvíc natahuje. A my s ní musíme bez ustání trpět a myslet na to, jak jí je manžel neustále v patách, a rozhodně nechceme vidět, co jí udělá až ji dostane. To ovšem nevyvolává nějaké narůstající napětí, ale spíše progresivní sklíčenost ("ach jo. chudák ženská. tak už ji nech na pokoji ty hajzle!"), která vás má nakonec dovést k tomu, abyste si v závěru pořádně vychutnali, jak Slim z Mitche vymlátí duši. Ta malá kapka adrenalinu na konci však bude stačit pouze velmi pasivnímu divákovi...

*) Obvykle nevyzrazuji závěry filmů, ale jelikož se tento jmenuje Dost, řekl bych, že všichni nejspíš tušíte, k čemu na konci dojde. Pokud ne, tak se omlouvám. 

[Marek Žilka - 19. 9. 2002]

Scénář: Nicholas Kazan. Režie: Michael Apted. Kamera: Rogier Stoffers. Střih: Rick Shaine. Zvuk: Randle Akerson. Hudba: David Arnold. Hrají: Jennifer Lopezová (Slim), Bill Campbell (Mitch), Tessa Allenová (Gracie), Juliette Lewisová (Ginny), Dan Futterman (Joe). ŠU, barevný. 114 minut. Dolby digital, DTS, SDDS. České titulky. USA 2002. Distribuce v ČR: Falcon. Premiéra v ČR: 19. září 2002.