Dogma
[Dogma 1999]

Loki a Bartleby jsou andělé a tohle je jejich story. Před dávnými časy ukazoval Bůh svou rozhněvanou a trestající tvář spíše než tu milosrdnou a odpouštějící. Loki (Matt Damon) u něj tehdy vykonával funkci anděla smrti a v tom, co dělal, byl fakt dobrý. Jenomže jednou v těžké opilosti poslechl svého přítele Bartlebyho (Ben Affleck) a těžce sjetý předstoupil před Boha a oznámil mu, že dává výpověď. Stvořitel poté vypověděl oba hříšníky z nebe a poslal je na doživotí dolů na zem. Umíte si asi představit, že takové doživotí může být pro anděla dost dlouhá doba. 

Jenomže po dlouhých staletích se konečně naskytla příležitost, jak se vrátit domů. Šlo o takový malý podvůdek, či spíš nepatrnou skulinku v pravidlech daných Bohem a církví, jež vznikla díky urputné snaze kardinála Glicka o renovaci katolické církve. Problém byl pouze v tom, že pokud by se jim to podařilo, prokázali by neplatnost tvrzení o Boží neomylnosti, což je nejenom jedno ze základních církevních dogmat, ale je na něm postavena veškerá existence. Zjednodušeně řečeno, jestliže dvě individua projdou v jistý den jistým kostelem v New Jersey, půjde celý svět do háje. 

Takhle nějak to předložil Metatron, rozcuchaný hlas Boží, vyděšené Bethany (Linda Fiorentinoá) jedné dramatické noci. Tedy až poté, co se působivě zjevil v plamenech uprostřed jejího pokoje a polekaná žena mu zadusila ohýnek i přichystaný projev ručním hasičákem. Pak se ale oba zklidnili a vyšlo najevo, že Bethany je shodou okolností jediným člověkem, schopným oba anděly zastavit a zachránit celý svět. A tak, i když ze začátku se jí do nějakého hraní na Jamese Bonda vůbec nechtělo, nakonec kývla. K dispozici jí byl navíc pomocný tým sestávající z třináctého apoštola Rufuse, můzy Serendipity a dvou pošuků z New Jersey. Ovšem netušila, že existuje zlovolná síla, které velmi záleží na tom, aby se Lokimu a Bartlebymu jejich kousek podařil. 

Kdo zná některé z předchozích filmů svébytného režiséra Kevina Smithe (Podvodníci z New Jersey, Zoufalec), už asi tuší, že i v tomto případě ho čeká záplava většinou velmi zábavných dialogů, sem tam nějaká sprosťárnička, trocha rýpání do katolíků a samozřejmě neodmyslitelná dvojka složená z ukecaného Jaye (Jason Mewes) a zavalitého nemluvy Tichého Boba (Kevin Smith). Tentokrát se v centru Smithovy žertovné pozornosti ocitlo křesťanství se vším všudy. Po Zemi se tedy procházejí bytosti pekelné i nebeské v čele se samotným Bohem a dozvíme se spoustu zajímavých věcí, jako že třeba Bůh je ve skutečnosti žena (feministky to věděly už dávno), že o třináctém apoštolu se nikde nepíše, protože byl černoch, a když už o tom mluvíme, tak Ježíš vlastně taky. V podobně zlehčujícím a zlidšťujícím duchu se vlastně táhne celý film a tak není divu, že Dogma vzbudilo v katolických kruzích v Americe obrovský odpor. V podstatě myslím zbytečně, protože Smithovi nešlo o obžalobu nebo drtivé útoky proti katolické obci, maximálně o malé znevážení některých aspektů víry a pohled na ně v trochu netradičním světle. Tím nechci říct, že by Dogma mělo nějaké propracované myšlenkové poselství, jako ve všech Smithových filmech jde především o zábavu. Ovšem zábavu postavenou na žertovném a možná trochu šokujícím pohrávání si s vážnými tématy. A jak to dopadlo tentokrát?

V podstatě opět velmi slušně. Dialogy jsou povětšinou hodně vtipné, sem tam okorunované vynikající hláškou, často se týkají sexu a jsou (obzvláště u Jaye) bohaté na vulgární výrazivo. Oproti předchozím filmům se objevily nějaké triky (hovnivý démon) a trochu se přitlačilo na akci. Ovšem označovat Dogma za vizuálně atraktivní film by bylo dost zcestné, Smithova síla je skutečně trochu jinde. Nicméně není pravda, že by nebylo na co koukat. Třeba na Salmu Hayekovou v roli můzy Serendipity, na Tichého Boba, který by si raději zavařil mimické svaly, než by vydal nějakou hlásku a rozhodně na Alana Rickmana, který je v roli arogantního a zábavně povýšeného Metatrona bezesporu nejlepším hercem v celém filmu. Kevin Smith se zkrátka opět udržel ve svém standardu, to jest natočil velmi slušnou komedii, a rozhodně myslím, že na jeho další scenáristicko-režisérský počin se můžeme jen těšit.

Hogden

Dogma; USA 1999, 125 min.; Režie: Kevin Smith; Scénář: Kevin Smith; Kamera: Frank Prinzi; Hudba: Michael Bramon, Mark Mothersbaugh, Robert Mothersbaugh; Hrají: Matt Damon (Loki), Alan Rickman (Metatron), Salma Hayeková (Serendipity), Linda Fiorentinová (Bethany Sloaneová), Ben Affleck (Bartleby), Chris Rock (Rufus), Jason Lee (Azrael), Kevin Smith (Tichý Bob), 13. apoštol, Jason Mewes (Jay).