Doba ledová
[Ice Age 2002]

Příchod Doby ledové je ve světě filmových nadšenců již delší čas pozorně očekáván. Počítačová animace je stále čímsi novým, její vývoj ale nabírá rychlé tempo. Tato technologie umožňuje výrobu filmů, které spojují přednosti kreslené i loutkové animace. Film Doba ledová je celý vytvořen 3-D animací. Vypráví o příchodu chladného klimatu a potížích, které tím nastaly zvířatům i lidem (neandrtálcům). Scénář napsali Michael Berg a Peter Ackerman, režii měl Chris Wedge. V jednoduchém příběhu o záchraně lidského mláděte komickým lenochodem, rozvážným mamutem a šavlozubým tygrem, z nichž právě tato událost učiní přátele, jsou akční gagy a melodramatické pasáže v rovnováze. Jednotlivé postavy jsou obdařeny plnohodnotnými charaktery (neboť "...tehdy mluvila zvířata, nikoliv lidé.") a příběh má i svou výchovnou stránku. 

Blue Óky Studios, které ve spolupráci se Fox Animation Studios film vyrobilo, se opět o krůček přiblížilo iluzi dokonalé virtuální reality na filmovém plátně. Tím krůčkem není zvládnutí dokonalého pohybu postav (objevil se již v Příšerkách, s.r.o.), ale především rozsáhlé uplatnění zdánlivě jednoduchých, ve skutečnosti však složitě nepravidelných 3-D povrchů, které musí vypadat zcela realisticky (sněhové pláně, ledovce, skály) a náhodně generovaných složitých 3-D pohybů (sněžící vločky, tekoucí voda, zvířený prach aj.). Při přípravě a natáčení filmu se dobře uplatnila i metoda vymyšlená již před více než půlstoletím Waltem Disneyem. Spočívá v obrázkovém scénáři v podobě lístků připevněných na velkou desku. V tomto bodě zatím digitální technika papír a tužku nenahradila. 

V původní americké verzi postavy namluvili vesměs známí, nikoliv ale "hvězdní" herci: John Leguizamo (lenochod Sid), Ray Romano (mamut Manfred), Denis Leary (šavlozubý tygr Diego), Goran Visnjic (šavlozubý tygr), Alan Tudyk a další. Maskotem filmu, který se objevil již v několikaminutové filmové upoutávce, je Scrat, šavlozubá veverka. V krátkých komických scénkách se objevuje na začátku, na konci a několikrát i během filmu. Její snaha uchránit svou potravu (žalud) je natolik komická, že se vtiskne do paměti velmi výrazně. Hudební doprovod ilustrující spád děje a střídání nálad od akční až k melodramatické složil David Newman. Americkým distributorem je 20th Century Fox.

V oboru úplné počítačové animace celovečerních filmů zatím převažují snímky pro děti, mají však i řadu zvědavých odrostlejších diváků. Studia mezi sebou neoficiálně soutěží v zvládnutí náročných animačních postupů i v hledání co nejlépe využitelných námětů. Zatímco v nahrazení živých herců animovanými nebyla dosud ve věrohodnosti reality překročena rozhodující hranice (nejvíce se jí příbližila sci-fi Final Fantasy), pohádkové dětské příběhy se zvířecími či fantastickými hrdiny se již v kinech zabydlely (Život brouka, Shrek aj.). Dilema, zda vytvářet příběhy jen s lidskými nebo jen s pohádkovými tvory či zvířaty spěje ke kombinovanému řešení. Největší populatiru zatím měly příběhy, ve kterých se obě možnosti vhodně doplňují (Shrek). Spojení živých herců s trikovým obrazem je v klasickém filmu mnohdy pociťováno jako nepřirozené, jsou-li všechny postavy digitální, získávají stylovou jednotu. Doba ledová je dalším krokem tímto směrem. 

[Stanislav Buzek - 19. 3. 2002]