Dnes neumírej
[Die Another Day 2002]

...zkus to jindy. Již po dvacáté je Země v ohrožení a může ji zachránit jen jeden jediný muž - Agent s číslem 007. Ano, Bond, James Bond, je tady, aby ochránil náš klidný spánek a narušil superbohatým superzloduchům jejich plány na ovládnutí světa. Nebezpečí má opět rudou barvu. Tentokrát však nejde o naše ruské bratry, ale o zkorumpovanou severokorejskou armádu. V sázce tentokrá není internacionální myšlenka krásných socialistických zítřků, ale ultratajná hyperzbraň, která dokáže načechrat vlásky, kterékoli armádě, na kterémkoli místě světa. Britská královna je nervózní a vrchní velení NATO se třese. Ještě, že fungují tajné služby a M má vše pevně pod kontrolou. Alespoň do té doby než padne Bond do zajetí...

Je tomu opravdu tak, Dnes neumírej je dvacátým pokračováním nejúspěšnější filmové série všech dob. Už po čtvrté za sebou, se zhostil hlavní úlohy úžasného britského agenta Pierce Brosnan. Svůj debut si odbyl roku 1995 v Golden Eye, následovaly filmy Zítřek nikdy neumírá a Jeden svět nestačí. Za tu dobu už se Brosnan naučil v elegantním kostýmu nepřemožitelného hrdiny dobře chodit a 007 se stal nedílnou součástí jeho života. No a jaká ta nová bondovka vlastně je? 

Dá se říci, že je tam vše, co se od příběhu agenta z MI-6 očekává. V první řadě je to sám agent 007, který stále pije nemíchané, ale protřepané Martiny s Vodkou. Ani sexuální apetit za ta léta služby pro královnu nijak nepolevil a Bond se zdá být zkrátka neuspokojitelný. Samozřejmě, dostal od Q nové erární auto s mnoha dalšími vylepšeními až téměř za hranice možností dnešní vědy. Návdavkem k tomu patří nezbytné všemocné hodinky a pár malých chytrých věcí, které se mohou hodit, třeba, když nemůžete prorazit neprůstřelné sklo nebo je nad vámi několik set tun ledu. 

James se vždy rád sbližoval s krásnými ženami. Kromě nepostradatelného flirtování s Moneypenny mu scénáristé filmu Dnes neumírej nabídli hned dvě další krasavice. Tou první je nádherná snědá Jinx, které propůjčila tělo čerstvá držitelka Oscara Halle Berry. Jinx prý nosí smůlu. Aby také ne, když má specielní výcvik amerických tajných služeb a k snídani je zvyklá na čerstvé maso. Pro její zálibu v odhalování spiknutí a likvidování superzloduchů si jí 007 nemohl nepovšimnout. Druhou ženou po Bondově boku je Miranda Frost v podání herečky Rosamund Pike. Jak se brzy ukáže i ona má s tajnými agenty své zkušenosti. Další nezbytnou složkou správné bondovky je akce. Dnes neumírej obsahuje opravdu hustou koncentraci střílení, honiček, soubojů, bitev, závodů, létání i pádů, až je toho místy skoro příliš. Co James přidal na akci, to ubral na romantických scénách z krásných hotelů a kasin. Dokonce si ani nezahrál partičku pokeru, jak bývalo jeho zvykem. Zato se naučil řídit vznášedlo, sněžný kluzák, skútr, letadlo, vrtulník a Aston Martin. Možná, že jsem něco vynechal. Mimo střelných zbraní přibyli bitky zbraněmi sečnými a bodnými. James Bond ovládá dokonale obé. Když má někdo povolení zabíjet, bylo by asi škoda toho řádně nevyužít. Když se ukáže, že stopy ze Severní Korey vedou podle hesla "pod svícnem je tma" přímo do Británie, Bond se pouští do vyšetřování ve své rodné vlasti. Hledáte-li někoho, kdo touží vládnout světu, jistě se nespletete, ukážete-li na nejpopulárnějšího miliardáře, který omylem objevil diamantové doly a půlku věnoval charitě. Jeho jméno je Gustave Graves a hraje jej talentovaný mladý herec Toby Stephens. Když představí světu satelit, který dokáže kamkoli na Zemský povrch dodat teplo a světlo přímo z oběžné dráhy, nemusíte být zrovna špión jejího veličenstva, aby vám došlo, že někomu bude horko. A tak začíná další z malých bitev o záchranu lidského plemene. 

Dnes neumírej režíroval Lee Tamahori. Pochází z Nového Zélandu, kde také natočil svůj velice zajímavý debut Byli kdysi bojovníky (Once Were Soldiers) o poměrech v maorijské rodině. Tvrdí, že vždy miloval bondovky a svůj úkol bral velmi zodpovědně. Dnes neumírej obohatil o moderní způsob natáčení, rychlý střih, stylizované "klipové" záběry. Tempo tím vyhnal na maximum. I když se z filmů o agentovi 007 již dávno vytratila romantika a zvláštní atmosféra jistoty, jakou dokázal tomuto hrdinovi vdechnout Sean Conery, Dnes neumírej je lépe natočený film než předchozí bondovky devadesátých let. Ve Spojených Státech současnosti by sice Jamese sebrali okamžitě za sexuální "harašení", ale jinak drží tento agent krok s dobou. Co zůstalo za všechna ta léta zachováno jsou vykonstruované, absolutně absurdní příběhy na pomezí sci-fi, pohádky a detektivky, se stejně tak neskutečnými hrdiny a antihrdiny. Pokud bychom Dnes neumírej vytrhli z kontextu a mysleli si, že žádný film o 007 nikdy neexistoval, pravděpodobně by tato recenze vypadala úplně jinak - hůř. Dnes neumírej je vlastně průměrný akční film s mnoha detonacemi a explozemi, nesmyslným příběhem, špatně vymyšlenými a ještě hůř zahranými postavami, který v podstatě nemá ani hlavu, ani patu. Na druhou stranu je to James Bond, který imponuje, vítězí a nikdy neumírá. Dnes neumírej je bondovka jak má na začátku 21. století být. Původní melodie zůstaly, akorát je David Arnold sem tam obohatil o "beaty". A stejné je to s vším ostatním. Je to rychlejší, jednodušší a vyzývavě to bliká. 

A ještě jedna důležitá informace na závěr. Q změnil tvář. Máte-li rádi humor Monty Python určitě budete epizodní rolí Johna Cleese potěšeni. 

DaR (27.12. 2002)