Dannyho parťáci
[Ocean's Eleven 2001]

Jednoznačně nejzářivější hvězdu na režisérském nebi má v současnosti fenomén Steven Soderbergh. Na pomyslný hollywoodský trůn ho vynesla loňská dvojitá oscarová nominace za režii filmů "Erin Brockovich" a "Traffic" a zlatá soška za druhý jmenovaný. Soderbergh je tedy v pozici, kdy si může dovolit točit, co chce, s kým chce a za kolik chce.

Herec George Clooney je starý Soderberghův přítel a spolupracoval s ním již na snímku "Zakázané ovoce". A právě tento charismatický herec přišel s nápadem natočit remake filmu "Dannyho jedenáctka" z roku 1960 o bandě sympatických zlodějů, která se rozhodne vyloupit trezor kasina. V původním snímku se do loupeže pustila partička okolo Franka Sinatry známá jako "hejno krys".

Danny Ocean (George Clooney) je v jádru dobrák, ale živit se poctivou prací mu nejspíš sudičky zakázaly, a tak první Dannyho cesta z vězení směřuje za přítelem Rustym (Brad Pitt), aby se mu svěřil se svým novým geniálním plánem. A tímto úkolem není nic menšího než vykrást trezor společný pro tři kasina naplněný sto padesáti miliony dolarů. Pro bláznivý nápad bude ale zapotřebí pořádně bláznivá parta profesionálů, a když už se podaří nemožné - dostat se do trezoru, je nutné ještě uskutečnit nemožné - utéct s pytli plnými peněz. Dannyho motivací není ovšem pouze 150 milionů děleno jedenácti, ale především pořádná rána pod pás majiteli kasina, slizkému Benedictovi (Andy Garcia), který Dannymu během jeho pobytu ve vězení odloudil manželku (Julia Roberts).

Clooneyho výzvu vyslyšela, kromě režiséra Soderbergha, celá plejáda hereckých hvězd. Samotný Clooney je prostě sympaťák skrz naskrz a charisma vyzařuje z každého záběru, Brad Pitt k němu padne jako Redford k Newmanovi (ostatně celý film se vynutí vzpomínku na legendární "Podraz"), Julia Roberts je jako vždy ozdobou (tentokrát ale nemá tolik prostoru), Don Cheadle dokazuje, že v každém filmu je úplně jiný a i všichni ostatní členové "jedenáctky" zaslouží pochválit. Zvlášť mě doslova nadchl Andy Garcia, v netypické poloze padoucha je dokonalý.

Film se úmyslně nesnaží předvádět něco nevídaného, spíš ve všem sází na jistotu. Scénář Teda Griffina je kvalitní a úsměvný, režie přesná, prostá jakýchkoli výstředností. U "Dannyho parťáků" se pobavíme stejně, jako filmaři při jeho natáčení, tedy skvěle. A budeme si přát se s touto partičkou zase sejít.

Vladimír Rejlek