Chyť mě, když to dokážeš
[Catch Me If You Can 2002]

Preview

Víte, co v USA znamená dostat se na "most wanted list"? Zařadit se na seznam nejhledanějších osob. Být jedním z deseti nejžádanějších zločinců a v patách mít FBI. Frank W. Abagnale, nejmladší lupič v dějinách FBI, mistr převleků, má na kontě několik miliónů a v patách agenta Joea Shaye. 

Po nedávné premiéře akční sci-fi Minority Report přichází Steven Spielberg s novým filmem, velmi odlišným od těch posledních - zábavnou zlodějskou krimi - retrokomedií na základě pravdivého příběhu z poloviny 60. let na motivy úspěšné knihy „Chyť mě, jestli to dokážeš aneb podivuhodný příběh mimořádného lháře“.

Frank W. Abagnale alias Frank Williams, Robert Conrad, Frank Adams a Robert Monjo byl jedním z nejtroufalejších podvodníků, padělatelů a mistrů úniků v americké kriminální historii. Ve své krátké, ale proslulé kriminální kariéře, řídil bez pilotního průkazu letadlo, pracoval jako správce nemocnice, bez licence provozoval právnickou praxi, vydával se za profesora sociologie a vydělal přes 2,5 miliónů $ na falešných šecích. To vše a mnohem víc stihl před svými 21. narozeninami. Byl hledán policií 26 celosvětových států a všech 50 států v USA. Na veřejnosti a v médiích si vysloužil přezdívku "Skywayman". Po jeho stopách se vydal agent FBI Joe Shaye (Tom Hanks) s hlavním cílem Franka co nejdříve dopadnout a předat ho spravedlnosti. Po nějaké době, kdy byl Frank stále o krok napřed, ho opravdu chytil a Frank se dostal do vězení. Nicméně agent Shaye respektoval Frankovy schopnosti do té míry, že zařídil, aby po pěti letech byl Frank propuštěn z vězení a paradoxně se z něho stal konzultant samotné FBI. Jak ironické. Nejprve okradl banky o spousty peněz a po propuštění se svým inovačním přístupem zasloužil o zlepšení bankovní ochrany.

V průběhu filmu pozorujeme mimo jiné Frankovo chování ve vztahu ke dvěma mužům. V první části filmu je to Frankův neutěšený vztah k otci. Poté, co se Frank dozví, že se jeho milovaní rodiče rozvádějí, utíká z domova a předkládá svůj první falešný šek. V další části se pak vytváří vztah mezi Frankem a agentem Shayem. Oba mají dost společného. Jsou odtrženi od svých rodin, tráví Vánoce sami a žijí jen myšlenkou nebýt dopaden - chytit. Agent Shaye s Frankem sympatizuje i přes jeho škádlivé telefonáty a pohlednice. Vidí v něm chytrého, ale nedospělého teenagera, možná dokonce vlastního syna.

Ve filmu se potkávají tři generačně odlišné, ale proslulé osobnosti. Leonardo DiCaprio (Co žere Gilberta Grapa, Titanic) byl na Oscara nominován jednou, Tom Hanks (Philadelphia, Forrest Gump, Road to Perdition) ho dvakrát získal a Steven Spielberg (Šindlerův seznam, Zachraňte vojína Ryana) byl nominován na Oscara několikrát a dvakrát svojí nominaci proměnil. Spielberg natočil film Chyť mě, jestli to dokážeš podle scénáře Jeffa Nathansona (Křižovatka smrti 2, Nebezpečná rychlost 2) a na motivy stejnojmenné autobiografické knihy od samotného Franka Abagnalea. Film produkovali Steven Spielberg and Walter F. Parkes (Gladiator).V dalších rolích se představí například Christopher Walken (Lovec jelenů, Ospalá díra, Basquiat) v roli Frankova otce, Jennifer Garner (Pearl Harbor) v roli prostitutky.

Natáčení filmu mělo původně začít v lednu roku 2001, hned poté co Leonardo DiCaprio měl dokončit natáčení filmu Gangy New Yorku. Jenže právě toto natáčení se dosti protáhlo a produkční práce na filmu nakonec začaly až v lednu 2002. Natáčení probíhalo USA a Kanadě v oblastech Los Angeles, Burbanku, Quebecu a Montralu. Prý velmi atraktivní scénář byl příčinou i mnoha změn nejen před, ale i za kamerou. O režii filmu měli zájem i Miloš Forman, Lasse Hallstrom nebo Gore Verbinski. Frankova otce zase měl původně hrát Ed Harris. Právě díky zpoždění natáčení začali někteří z jmenovaných s prací na jiných projektech.

Nákladný život za hranicemi zákona s agentem FBI v zádech udělal z života tohoto zločince neodolatelný příběh pro knižní a teď i filmové vyprávění o hře na kočku a myš, ovšem hře poněkud sobecké. Vše se točí kolem Franka a nikoho jiného, kolem jeho zábavy a nikoliv jejích důsledků. Podle scénáře se pak film určitě zalíbí těm, kdo sní o tom stát se na chvíli Jamesem Bondem nebo Harrym Callahanem. I jim bez problémů vychází jakákoliv šílenost. Film je sice založen na faktech, ale v důsledku vypadá jako dětinská fantazie. Uvědomil si Frank, že ustavičně porušuje zákon a ohrožuje životy cizích lidí? Bylo snad opravdu tak směšně jednoduché vybrat na falešných šecích přes 2,5 miliónu $? Ospravedlněním může být námitka, se nejedná o hlubokou sondu do života zločince, ale o příběh chlapce, který neměl vůbec žádnou představu o tom, co dělá a co může způsobit.

Film Chyť mě, jestli to dokážeš je napínavý, poutavý i zábavný, je o někom, kdo by se vám správně neměl líbit, ale kým jste okouzleni. 

Eva Kubíčková [26. 11. 2002]