Bojiště Země
[Battlefield Earth: A Saga of the Year 3000 2000]

Píše se rok 3000 a Jonnie Goodboy Tyler (Barry Pepper) žije společně s hrstkou jemu podobných lidských barbarů vysoko v horách. Jejich předkové sem prchli před tisícem let, kdy je, jak praví legendy, opustili bohové a Zemi dobyli démoni z nebes. Jonnie byl odjakživa chytřejší a zvídavější než ostatní lidé, tudíž se rozhodl sestoupit do nížin a zjistit... že se nachází v klasickém filmovém klišé "zpustošená postapokalyptická krajina" a že z legendárních démonů je mimozemská rasa Psychlů. Po chvíli bloumání mezi troskami (které jsou po tisíci letech překvapivě zachovalé - ani papír v knihách nestačil zežloutnout) se s nimi dokonce setkal a nebylo to setkání příjemné. 
Místním velitelem Psychlů byl intrikánský Terl (John Travolta), kterého nepotěšilo, že dostal příkaz dohlížet na Zemi ještě další dlouhá léta. Ukul tedy ďábelský plán, spočívající ve zneužití "lidských zvířat" k těžbě zlata, za které si pak koupí cestu pryč. A z důvodů, jež pravděpodobně nebyly dost jasné ani scenáristům, mu připadalo jako dobrý nápad zapojit do akce i nezvykle inteligentního a neustále ze zajetí prchajícího Jonnieho. Ten byl donucen naučit se řeč Psychlů a prostřednictvím výukových mašinek získat spousty vědomostí. Pak se s ostatními lidmi vydal těžit zlato pro Terla, kterého nenapadlo poslat s nimi jakýkoli dozor, což byla osudová chyba, protože z Jonnieho se vyklubal novodobý William Wallace a začal lidi burcovat k touze po svobodě a hromadnému útoku na mimozemské okupanty... 

Bojiště Země zůstane výraznou černou kaňkou na filmografii Johna Travolty ještě pěkně dlouho. Dlouho a usilovně si adaptaci knihy L. Rona Hubbarda prosazoval, poprvé ve své kariéře se stal i producentem a už dlouho před premiérou o filmu nadšeně žvatlal, kudy chodil. Po premiéře se raději na chvíli odmlčel, zato recenzenti se předháněli v trefnějších "sestřelovacích" bonmotech a diváci pro tentokrát projevili nezvyklou dávku dobrého vkusu, odolali masivní reklamě a svorně film ignorovali. Nyní se s odstupem času Bojiště dostává i k nám a způsobilo mi malé dilema - nemám jasno v tom, zda je ještě odpornější slátaninou než poměrně nedávný Žoldák: Legie zkázy, či ne. Podobnost je zřetelná: oba jsou ambiciózními sci-fi velkofilmy s osmdesátimilionovým rozpočtem, které ve finále působí dojmem podřadného béčka, určeného přímo na videotrh. No, řekněme, že oba filmy jsou zhruba stejně nudné a poloamatérské, ale Bojiště je alespoň o něco srandovnější. Pochopitelně ve smyslu "je to tak špatné, až je to zábavné". Smát se můžete prakticky čemukoli: neskutečně špatným hereckým výkonům (včetně Travolty, který se do role zoufale nehodí), neuvěřitelně děravému scénáři, plnému nelogičností a úžasně hovadných průpovídek ("Můžete mít svobodu, když o ni budete bojovat!") a především zoufale nerozhodné a chaotické režii Rogera Christiana (má na kontě několik nedůležitých pitomůstek a Oscara za triky ke Hvězdným válkám, pročež ho Travoltovi doporučil sám George Lucas), který suše vykrádá záběry z prakticky každého dobrého sci-fi filmu, ale naprosto mu chybí cit pro vyprávěcí tempo a už tak dost bídný scénář se v jeho rukou stává jen sledem chatrně navazujících a veskrze nudných scének. 

Jak zakončit recenzi bez lákavého použití "sestřelovacího" bonmotu? Snadno: Bojiště Země je opravdu, ale opravdu velmi špatný film.

Pavel Pajer