Blafuj jako Beckham
[Bend It Like Beckham 2002]

Britskou komedii o dívčích problémech kolem kopané natočila indická režisérka a hlavní roli hraje v Británii naturalizovaná mladá Indka. Jejím velkým vzorem je britská fotbalová hvězda David Beckham, který se ve filmu na okamžik rovněž objeví. Příběh je zaměřený na problémy dospívání a na prostředí indické komunity v Londýně. Po spíše komediálním úvodu film přechází v romantické melodrama vztahu trenéra a jeho fotbalistky. Snímek je po filmařské stránce průměrný, na zajímavé dílo vypovídající nakonec i o mezilidských vztazích ho povyšují výborné herecké výkony hlavních představitelů (Parminder K. Nagraová a Jonathan Rhys-Meyers). 

Mladá Indka Jasminder Kahr Bhamraová má podle přání rodičů studovat, ona však každou volnou chvíli věnuje prohánění fotbalového míče s kluky v parku na londýnském předměstí. Její starší sestra Pinky se má vdávat a matka vytýká Jess, že fotbalem snižuje vážnost rodiny. Jednou si Jess všimne Angličanka Jules a pozve ji do dívčího fotbalového klubu, který trénuje mladík Joe. Jess a Jules se spřátelí; ale oběma se líbí Joe. Když rodiče zakáží Jess chodit hrát fotbal, zajde Joe promluvit s Jessiným otcem. Ten ale, stejně jako přísná matka, dává přednost Jessině účasti na sestřině svatbě. Obě mladé fotbalistky by chtěl ale vidět při finálovém zápase hledač sportovních talentů z americké univerzity... 

Sportovní fotbalová komedie Blafuj jako Beckham se spíše než na fotbal zaměřuje na oblast teenagerovských problémů, dívčího přátelství, prvních lásek a života v předměstích. Proto se více než tematicky příbuznému americkému filmu Boxerka podobá spíše britskému snímku Billy Elliot. Jde ale jednoznačně o film komerčně zaměřený na co nejširší záběr publika, nikoliv o film umělecky výlučný. Režisérce se podařilo vedle mladé indické herečky obsadit do důležité role trenéra jednoho z nejlepších mladých britských herců Jonathana Rhyse-Meyerse. Tím film velmi získal a promluvy mezi Jess a Joem dostaly nádech psychologicky zaměřeného melodramatu.

Kromě milostné tématiky se film obírá i přistěhovaleckou tematikou, ovšem značně povrchně. Otec Jess, indický policista, který se v Anglii naturalizoval a vozí rodinu pyšně mercedesem, nezapomíná, že mu byl kdysi jako talentovanému hráči kriketu odepřen vstup do britského mužstva. Jessina matka zas výchovu Jess zaměřuje na tradiční roli indické manželky, která musí ovládat péči o domácnost a přípravu tradičních pokrmů. Do protikladu staví film rodiče Jules, kteří moderní a liberální. Julesina matka Paula je však karikaturou trochu snobské britské matky, která chce pro své dítě to nejlepší, ale ztrácí s ním kontakt. To, že film režírovala žena, prozrazuje i mírně vylepšený pohled na mužské postavy (Joea a oba otce).

Film Blafuj jako Beckham je příjemnou romantickou dívčí komedií s hudebním doprovodem současného popu i etnické hudby. Problémy mezi Brity a přistěhovaleckými etniky lépe popisují jiné britské filmy (např. film Davida Atwooda Wild West, 1992). Snímek o talentované fotbalistce se však právě pro svou uhlazenost a romantický tón stal letos hitem v britských kinech a uspěl i u festivalových diváků. 

[Stanislav Buzek 30. 10. 2002]

Scénář: Guinder Chadhaová, Guljit Bindra, Paul Mayeda Berges. Režie: Guinder Chadhaová. Kamera: Jong Lin. Střih: Justin Krish. Hudba: Craig Pruess. Výprava: Nick Ellis. Zvuk: Bryan Bowen. Fotbalový trenér: Simon Clifford. Hrají: Parminder K. Nagraová (Jess Bhamraová), Jonathan Rhys-Meyers (Joe), Keira Knightleyová (Jules Paxtonová), Anupam Kher (Mohan Bhamra), Juliet Stevensonová (Paula Paxtonová), Shaheen Khanová (paní Bhamraová), Archie Panjabiová (Pinky), Shaznay Lewisová (Mel), Frank Harper (Alan), Ameet Chana (Tony) a další. Barevný, 112 minut. Dolby digital. České podtitulky. Velká Británie, USA, Německo 2002. Distribuce v ČR: Intersonic. Premiéra v ČR: 31. října 2002.