Černý jestřáb sestřelen
[Black Hawk Down 2001]

Píše se rok 1992. Somálsko trpí hladomorem. Umírají 1000 lidí denně. OSN vysílá do Somálska potravinovou pomoc a s ní i vojenskou armádní elitu, která má zaručit, že potraviny nebudou rozkrádány. Somálský generál Aidid to ovšem považuje za hrubé porušení Somálských práv. Napadá jednotky OSN. V roce 1993 je naplánovaná akce na zadržení Generála Mahamda Farrah Aidida v Somálské městě Mogadisha. Akce je naplánovaná na dobu trvání-30 minut. Elitní Rangers z Delta Force ale museli ustát několika hodinovou řež proti Mogadišským občanům a přívrženců Aidida. Zahynulo 18 Rangerů a stovky Mogadišských obyvatel.

"Pouze mrtví se dožijí konce války," řekl Platon a Ridley Scott to svojí citací hned v úvodu filmu potvrzuje. Potvrzuje ale i to, že pokud se bude válčit, bude i dostatek materiálů, pro tvorbu velmi sugestivních a reálných filmů. Zvláště pak, půjde li o zfilmování skutečných událostí.Zatímco nám Spielberg v Zachraňte vojína Ryana ukázal výborné ztvárnění "vylodění v Normandii", Scott nám nabízí kompletní "reprodukci", pro filmové účely naprosto úžasné bitvy v Mogadiši. A předvádí to s takovým režisérským švihem, že by člověk, který G. I. Jane a Bílou smršť (ta se mi ale celkem líbila) viděl namísto dvou posledních Scottových hitů (Hannibal, Gladiátor) ani nevěřil.

Scott nám nic nenalhává a neukazuje falešné hrdiny. Každá kulka může být smrtící a z hrdiny se může rázem stát výplň pro dubovou rakev. Zaleží prostě jen na tom, "jestli to sviští, tak je to blízko a jestli to praská.," tak prostě "střílejte tím směrem co nepřítel."Ale nepočítejte s tím, že vám dobře mířená kulka od Somálského vychrtlíka neudělá ze stehna sekanou a střela z RPG neroztrhne tělo na dvě půlky. Takhle to prostě chodí, a buďto si na válku zvyknete jako Plukovník Danny McKnight (Tom Sizemore), který chodí mezi kulkami stejně jako úředník ráno pro noviny; nebo to schytáte ještě dřív než se něco stane. Pro někoho to bude první velení (Seržant Matt Eversmann/Josh Harnett), pro jiné jen "beef-cake" s dostatkem času na vaření kafe (Danny Grimes/Ewan McGregor). Někdo bude akci sledovat jen pomocí kamer, připevněných na P - 3 (Generál William Garrison/Sam Shepard) - ale jedno mi věřte - je lepší umřít v bitvě, než si to dělat levačkou v armádním srubu. A tihle chlápci o tom ví sví.

.Je to prostě jen práce. A zdá se, že Scott to pochopil a začal chrlit jeden film za druhým. Jistě - někdo může svoji práce dělat špatně (třeba armádní kuchaři), někdo průměrně (někdy i armádní kuchař), ale ti, co ji dokáží dělat zatraceně dobře (určitě ne armádní kuchař), si svoje místo najdou. Scott je jedním z nich, a vůbec bych se nedivil, kdyby Oscara za nejlepší režii, společně s kameramanem Slavomirem Idziakem dostal. Nicméně je jen otázka času, kdy Scott Oscara opravdu dostane.

Dívejte se na mě, ale jako na normálního člověka. Dokážu pochopit hodně, a mám celkem radost, když se někdo snaží napravit svoje chyby, a po nevydařeném Pearl Harboru svoje peníze investuje do mnohem lepšího projektu. Dosud jsem bral producenta Bruckheimera jako vele-úspěšného producenta Hollywoodských akčních komercí a je mi i tak dost jasné, že peníze do Černého jestřába neinvestoval, jen proto, že se mu zachtělo. Jistě chápu, je to další komerční výplod zámořských kolegů od filmu, ale komerční film, se skvělou režií, scénářem, adrenalinovou akcí, skvělým obsazením, hudbou (Hans Zimmer), kamerou, střihem (Pietro Scalia) se jen tak nevidí. A když pak nakonec uznáte, že se nemusíte stydět za to, že se vám ten komerční film vlastně líbil, odejdete určitě z kina maximálně spokojení.

Ale možná Black Hawk Dawn vlastně není komerční film, a já jsem plácal v předchozích řádcích samý kraviny.

Jakub Ďuraško