Big Lebowski
[The Big Lebowski 1998]

Jsou dva Joel a Ethan Coenové - tvůrci, jejichž filmy uvádějí v nadšení publikum i kritiku (Fargo). V jejich nejnovějším filmu jsou tu také dva protagonisté stejného příjmení - malý Lebowský zvaný Dude, obyčejný človíček, veterán z války ve Vietnamu, který se životem jen tak protlouká se svou partičkou kamarádů a velký Lebowský, milionář, vážený občan, starý invalida s mladičkou manželkou Bunny, která si ráda užívá. A pak se v této chandlerovské historce seznámíte s vymahači dluhů, kteří zmáčknou malého Lebowského v domnění, že je to velký Lebovský. To roztáčí kolotoč událostí, v nichž opět oceníte vypravěčskou invenci, humor a originalitu bratrů Coenů, stejně jako herecké výkony - Jeffa Bridgese především.

Bratři Coenové tentokrát o bowlingu, pomočených kobercích, únosu (již tradičně), výkupném a pochybných existencích z bláznivého L.A. Jmenoval se Dude, byl největším lenochem v Los Angeles a možná vůbec na celém světě, a jeho poklidný život dostal trhliny, když si jej spletli s význačným milionářem. Výborná story lehce v chandlerovském duchu s výlety fantazie, nad kterými budete tajit dech i umírat smíchy Coenovský vypravěčský styl a invence opět nezklame, stejně jako herectví Jeffa Bridgese, Johna Goodmana a Steva Buscemiho.

Uvedeno jako závěrečný snímek 33. ročníku MFF v Karlových Varech

Filmy Barton Fink, Záskok, naposledy Fargo získaly bratrům Coenům okruh nadšených příznivců, kteří se jen třesou na jejich další tvůrčí počin, jako vždy veskrze originální, nabitý humorem, originálními nápady, svéráznými parafrázemi, absurdními zápletkami a zpravidla i dokonalými hereckými výkony. V tomto ohledu nemůže zklamat ani jejich nejnovější snímek Big Lebowski.

Hlavním hrdinou je Dude Lebowski (Jeff Bridges), válečný veterán a nejlínější člověk v Los Angeles a možná i na celém světě vůbec. A tenhle Dude, který se ocitl ve správném čase na správném místě (tedy v L.A. 90.let) a většinu času tráví se svou partičkou na kuželkách (John Goodman, Steve Buscemi a v nádherné epizodní roli John Turturro) a nebo nad skleničkou "bílýho Rusa", má ve svém bytě jednoho dne čest s nečekanými návštěvníky, kteří jdou po Lebowském. Lebowský by byl, ale oni po něm chtějí milion dolarů, které jim dluží jeho manželka ?! a ještě ke všemu mu pomočí koberec. Situace je to kuriozní a k vzteku, což Dude nehodlá nechat jen tak. Nikdy neměl ani prachy, ani ženu a tak je zjevné, že došlo k nějaké záměně. To je nakonec jasné i násilníkům, kteří si přišli došlápnout na milionáře a mají před sebou evidentně ošuntělého chlápka, který si rozhodně nežije nad poměry. A tak si ještě prásknou baseballovou pálkou pěkně do nábytku a nechávají po sobě zničený koberec.

Jenomže ten koberec měl Dude rád a je přesvědčený, že se sem báječně hodil. Chce náhradu a to za každou cenu, protože močit na koberec to se opravdu nedělá. A tak si najde onoho velkého Lebowského a nárokuje náhradu. Kdyby byl věděl, co si tím způsobí, určitě by si raději hned jednu vrazil, protože spád následujících notně bizarních událostí předčí nejen jeho očekávání, ale i očekávání diváků, kteří už vědí, co je to mít co do činění s fantazií bratrů Coenů...

Ti se opět dobře pobavili a stejnou možnost má nyní i divák, jemuž nabízejí "Chandlerovský příběh 90. let" - jak jej alespoň oba tvůrci charakterizují (nakonec marlowovský komentář je více než výmluvný). Nacpat ovšem jejich další svérázné dílko do jakékoli krabičky je jako vždy problém. Co je ovšem zřejmé, že byste si jej rozhodně neměli nechat ujít, protože jde o jeden z nejlepších snímků, který můžete v tuto chvíli v tuzemských kinech shlédnout.

V hlavních rolích vás okouzlí Jeff Bridges, John Goodman, Steve Buscemi či John Turturro, za ženy pak napříkla Julianne Mooreová. Pod hudebním doprovodem filmu je podepsán Carter Burwell, autor skladby Technopop, který oslovil ke spolupráci Boba Dylana, Elvise Costella, Ninu Simone a další. Na soundtracku Polygramu zazní ale i německá operní árie (Gluck das mir verblieb - Opera Die Tote Stadt), španělské rytmy střídá country a také nad tímto výběrem si nemůžete stěžovat na nedostatek originality.