Banditi
[Bandits 2001]

Bruce Willis se do škatulky drsných, ale správňáckých kriminálníků s dobrým srdcem narodil. Jeho Joe sice balancuje na hraně přehrávání, ale celkový dojem z jeho hereckého výkonu je nakonec uspokojivý. Joeův spoluvězeň a po bravurním útěku z vězení spolulupič, hypochondr Terry (Billy Bob Thornton), který má velmi pestrou paletu nejrůznějších fóbií (např. strach ze zmenšování se), je naprostým Joeovým protikladem. Co mají ale společného, je SEN – zařídit si v Mexiku hotel, s lázněmi a barem. Účel světí prostředky a tak se rozhodnou potřebnou sumu získat jejich oblíbeným způsobem, tedy vykrádáním banek. Po důkladné analýze všech rizik vymyslí geniální způsob, jak se vyhnout všem nástrahám, které číhají na bankovní lupiče ve dne, v noci, o svátcích nebo o víkendech. Jejich strategie “zajít za řiditelem – přespat u něj – ráno s jeho pomocí banku vyloupit” ovšem nezůstane stranou pozornosti sdělovacích prostředků, konkrétně obdoby populárního Federální kriminální ústředna pátrá “Zločinci pod lupou” a z Joea a Terryho se stanou mediální hvězdy.

Stále ale v příběhu schází jedna podstatná ingredience. Napětí, humor, peníze, média… Samozřejmě chybí půvabná žena. Ta na scénu nastupuje v momentě, kdy svému manželovi s velkou radostí uvařila večeři o 5 chodech. Manžel vchází do dveří, ptá se, co to krásně voní, a pak své manželce Kate oznámí, že večeřet bude s klientem, popadne tašku a odchází do “gym”. Mezi dveřmi ještě utrousí dobrou radu, aby si zašla do kina. Kate se sebere a odjíždí. Pryč od svého života unuděné a zanedbávané ženy v domácnosti. Shodou okolností ale srazí hypochondra Terryho, doveze jej na sraz s Joem a v momentě, kdy se seznámí s šaramantním lupičem a zahledí se do jeho hlubokých očí, je rozhodnuto. Kate zůstává s oběma lupiči a spolu s Joevým bratrancem, kaskadérem Harveym, dále vylupují banky.

Žádná idylka ale netrvá věčně a Kate najde zalíbení v Terrym. “Já se nechci rozhodovat. Vy dva dohromady tvoříte ideálního chlapa,” smířeně pronese Kate ve chvíli, když se Joe a Terry o ní hodlají servat.

Zápletka je však teprve rozehraná a o nečekané zvraty není nouze.

Bandité je ideální odpočinkový film: je výborně natočený (režisér Barry Levinson má na svém kontě např. Dokonalou bouři, Kouli, Donnieho Brasca, Spáče, Skandální odhalení nebo Rainmana), napínavý a vtipný, Kate Blanchettová v roli Kate potvrdila svůj herecký talent a schopnost vcítit se do každé své role a naprosto přesvědčivě ji ztvárnit. Tento film se sice nezapíše do dějin kinematografie (jako třeba podobné Tarantinovky), ani do mých top 50, výborně ale naplňuje svůj žánr – kriminální komedii. A také účel: pobavit, potěšit a neurazit.

Hodnocení: * * * * (z 6)

Banditi (The Bandits), USA 2001, 124 min.
Režie: Barry Levinson
Scénář: Harley Peyton
Kamera: Dante Spinotti
Hudba: Christopher Young
Hrají: Bruce Willis (Joe), Billy Bob Thornton (Terry), Cate Blanchettová (Kate), Troy Carity (Harvey Pollard)

Dita Eckhardtová (28.1.2002)