Armageddon
[1998]

Ještě jsme ani nestačili odklidit trosky po Drtivém dopadu a už se na nás z vesmíru řítí další bubák, hrozící totálním vyhlazením lidstva. Špičkoví američtí vědci zjistili, že je to asteroid "o velikosti Texasu". Což v laické češtině znamená "šutrák jako kráva". Do konce světa zbývá osmnáct dní.
Po několika dnech astronautského rychlokursu byli všichni konečně připraveni stát se hrdiny. 
("Myslíte, že to přežijí?" - "Je zázrak, že přežili výcvik.").

Spolu s kvalifikovanými vakuochodci vytvořil Harryho tým posádku dvou raketoplánů s optimistickými názvy Freedom a Independence a za vydatné asistence zkušeného hlavouna z NASA Dana Trumana se mohli radostně vydat vstříc ďábelským nástrahám nebezpečně se blížícího asteroidu...
Armageddon je zbrusu nové dílko slavného producenta akčních filmů Jerryho Bruckheimera (Skála, Top Gun, Policajt z Beverly Hills a hromada dalších). Bruckeimerovo jméno se už dávno stalo pojmem, který u příznivců dobré oddechové akční zábavy spolehlivě vyvolává dlouhotrvající slintavku. V poslední době je spolehlivý jako švýcarské hodinky a léto co léto dodává do kin chutné koktejly výbušné zábavy. A Michael Bay (Skála) se při režírování Armageddonu se do puntíku držel všech důležitých zásad výroby bruckheimerovské akční laskominy. Ve filmu tedy jako obvykle najdete bandu "správných chlapů", jednu pohlednou mladou dívčinu, nadlidsky obtížný úkol pro hlavní hrdiny, desítky razantních explozí a především výrazně moderní a dravý audiovizuální styl. Nerad bych ve vás ale vyvolal dojem, že Jerry Bruckheimer je cosi jako filmový bůh. To není právě nejpřesnější diagnóza, poněvadž zatímco ON by dokázal přivolat konec světa pouhým imaginárním lusknutím prstů, Bruckheimer a spol. k tomu potřebovali 150 milionů dolarů.
A že jsou na Armageddonu vidět! Celý dvouapůlhodinový film je k prasknutí nabitý efektními trikovými scénami, které většinou vypadají naprosto dokonale. Už úvodními minutami, ve kterých roj meteoritů bombarduje New York Bay dokazuje, že divák se má v příštích minutách opravdu na co těšit. Bingo. Armageddon je do běla rozhicovaný kotel plný akčních radovánek, které suverénně ignorují zákony fyziky i logiky. Pokud patříte mezi zavilé rejpaly, kterým vadí i takové drobnosti, jako například, že autobus v Nebezpečné rychlosti by nemohl přeskočit šestnáctimetrovou díru v mostu, držte se od Armageddonu hodně, hodně daleko. Pokud se snad dokonce vyznáte v tom, jak to doopravdy chodí ve vesmíru, pravděpodobně byste si po odchodu z kina koupili letenku za Atlantik a prohnali odbornému poradci z NASA kulku hlavou, což by naší vlasti mohlo poškodit pověst při vstupu do NATO, takže na Armageddon také raději nechoďte. Pokud máte rádi dobré akční filmy, alou!
Ale držme se při zemi. Armageddon má i nejpříjemné vady na kráse. Jednak je to chvílemi už trošku přehnaná hra na city, se kterou souvisí všudypřítomné americké vlastenectví, které spoustě diváků spolehlivě nadzdvedne mandle. Ale kupodivu se chybička vloudila také na místě, odkud bychom to nejméně čekali. Michael Bay totiž svůj jako břitva ostrý vizuální styl tentokrát dotáhl do takového stádia, že ze samopalnického střihu mohou některé méně odolné diváky rozbolet oči (opravdu!). Navíc je v poslední třetině filmu, která se odehrává přímo na povrchu asteroidu místy vidět, že scénáristé zoufale (a zbytečně) hledali další a další fígle, jak hrdinům jejich misi ještě trochu zkomplikovat a poslat některé z nich na důkladné koštnutí pekelných plamenů. Do příběhu se tak dostala spousta překážek a dějových zvratů, které jsou v podstatě zbytečné a kdyby tu nebyly, nejenže by je nikdo nepostrádal, ale navíc by Armageddon netrval na akční film přeci jen poněkud přemrštěných 145 minut.
Pokud ale na Armageddon půjdete, strávíte onen čas ve vybrané společnosti lahůdkově vybraných herců. Kromě superhvězdného Bruce Willise, který sice není špatný, ale osobně bych si od něj po nějaké době neúspěšných hereckých pokusů (Šakal, Mercury) dal líbit další dávku klasických "willisovských šklebů", místo sucharovitého Harryho Stampera. Jeho dceru hraje Liv Tylerová (Svůdná krása, To je náš hit!), která je tu popravdě řečeno hlavně pro okrasu (i když i to je subjektivní záležitost a osobně bych dal přednost půltuctu jiných hereček (třeba taková Jiřina Bohdalová, hmmm...)) a aby mohl pořádně zajiskřit vztah mezi Graciným otcem a milencem. Toho hraje Ben Affleck, který je u nás zatím naprosto neznámý (což je ovšem jen otázka času). Affleck má doma vystaveného ještě teplého (rozuměj letošního) Oscara za scénář k Dobrému Willu Huntingovi a po natáčení Armageddonu se Bruce Wills vyjádřil, že by si s ním rád zahrál i ve čtvrté Smrtonosné pasti. Takže je docela dobře možné, že Affleckovo jméno budeme za pár let vyslovovat jedním dechem s takovými akčními velikány, jako Ford, Gibson, Menzel, či Schwarzenegger. 

Jako potřebné koření se do filmu dostali i dva opravdu šmakovní herci. Jednak Steve Buscemi, který účinně ochutil už loňský Con Air, ale především Peter Stormare, coby ruský kosmonaut Lev Andropov. I na poměrně malém manévrovacím prostoru dokázal s vydatnou pomocí řízných hlášek od dobráků scénáristů vykouzlit s přehledem nejvýraznější postavu celého filmu.

A když už jsme u těch malých rolí... Pokud budete pozorně poslouchat, možná poznáte, že úvodní přibližně minutový proslov obstaral Charlton Heston a když budete opravdu bystří, všimnete si, že na plátně se prokmitnul i sám Michael Bay jako jeden z vědců v NASA.

Inu, abychom si to zrekapitulovali - jak už bylo řečeno, Armageddon se ani v nejmenším nesnaží být ničím víc, než jen prvotřídní myšlenkově nenáročnou zábavou. A i když není tak dobrý, jako například Skála, nebo Tváří v tvář, v rámci možností svou misi vedoucí k pobavení diváka plní dokonale. Dopřejte si tedy ten luxus, vypněte mozek a alespoň projednou na dvě a půl hodiny ignorujte svá evropská měřítka dobrého vkusu. Zapomeňte na Kusturicu, Truffauta i Kieslowského, vyberte si to nejlepší kino, které bude k dispozici, pohodlně se usaďte a nechte si Armageddon vpálit do sítnic.

Niro

Armageddon; USA 1998 Režie: Michael Bay; Scénář: Jonathan Hensleigh, Robert Roy Pool, J.J. Abrams; Kamera: John Schwartzman; Hudba: Trevor Rabin; Hrají: Bruce Willis (Harry Stamper), Steve Buscemi (Permoník), Peter Stormare (Lev Andropov), William Fichtner (plukovník Sharp), Liv Tylerová (Grace Stamperová), Will Patton (Chick), Ben Affleck (A.J. Frost), Billy Bob Thorton (Dan Truman).