AntiTrust
[Antitrust 2001]

Mladý, sympatický, inteligentní, pohledný a brzy proklatě bohatý: To je Milo Hoffman (Ryan Phillippe), který vyvíjí špičkový software "na koleně" v garáži se svými kamarády a právě dostal životní nabídku: Stát se jedním z hlavních vývojářů v týmu Garyho Winstona (Tim Robbins), multimiliardáře a majitele obrovské softwarové společnosti. Pro Mila jde o zásadní životní rozhodnutí, protože Winstonova společnost je největším nepřítelem ideologie "open source" (volně šiřitelný a upravovatelný software), kterou Milo a jeho kamarádi vyznávají. Ale po krátkém váhání a konzultaci se svou dívkou (Claire Forlaniová) se rozhodne nabídku přijmout a stát se konkurentem svých kamarádů. Na jeho bedrech leží veledůležitý satelitní komunikační projekt, na kterém závisí budoucnost celé Winstonovy firmy. Proto se Milo nesmí nechat rozptylovat krásnou spolupracovnicí (Rachael Leigh Cooková) ani náznaky, že v chodu celé firmy je něco velmi shnilého...
Film Elita je moderní pohádka o boji dobra proti zlu. Dobro jsou mladí geniální programátoři, kteří ve svých garážích ve volném čase vymýšlejí geniální volně šiřitelný "open source" software pro dobro celého světa. Zlo jsou velké firmy, které dobře platí mladým geniálním programátorům za to, aby vymýšleli geniální software pro dobro celého světa, za který zákazník pořádně zaplatí. Tyto dva tábory existují i v reálném životě a ztělesněním toho zlého je Bill Gates a jeho Microsoft. Pohádkovost filmu pak spočívá v tom, že počítačoví maniaci se v něm holí, chodí čistě oblečeni, upraveni a navazují vztahy s ženami, které vypadají jako Claire Forlaniová nebo Rachael Leigh Cooková. Tvůrci tohoto snímku byli evidentně z "dobrého tábora", a protože vysvětlování toho, proč je zlý tábor vlastně zlý, by bylo příliš komplikované (v USA se tomu stovky právníků věnují už hezkých pár let), byla použita jakási "básnická zkratka", spočívající v tom, že ve filmu Elita je Bill Gates kromě monopolisty také zloděj a vrah. Zpropadeně, opravdu jsem napsal "Bill Gates"...?

To máte tak: Brýlatý miliardář, kterého hraje Tim Robbins, se sice nejmenuje William Gates, nýbrž Gary Winston (W. G. - G. W.), ale každému aspoň trochu se orientujícímu divákovi musí být okamžitě jasné, že on i jeho firma jsou jednovaječná dvojčata Billa Gatese a Microsoftu, která se od originálů liší jen tak minimálně, aby tvůrci filmu nebyli popotahováni u soudu.

Je nutno ocenit výborný výkon Tima Robbinse, který dokázal nádherně napodobit vystupování a manýry Billa Gatese, aniž by mu byl nějak obzvlášť vizuálně podobný. Stejně tak je nutno ocenit nejrůznější skryté fórky, které pochopí pouze ti "hodní" diváci, kteří znají HTML, C++ nebo mystický význam specifického červeného klobouku pro linuxovou komunitu. Naopak je ovšem nutno zkritizovat tvůrce filmu za to, že je jejich film zaměřen na velmi úzkou skupinu diváků, která ví, co je to open source, IP adresa nebo server. Pokud to nevíte (a obávám se, že takových je vás většina), bude pro vás Elita pouze průměrně napínavou podívanou ve stylu Sítě, jejíž napínavost budete místy jen tušit díky temné hudbě a nervózní kameře, aniž byste stoprocentně chápali, co se děje na plátně. Dobrým příkladem je poměrně dlouhá scéna, která se skládá téměř výhradně ze záběrů na příkazy, objevující se na monitorech počítačů (v českých titulcích jsou plus-minus přeloženy do lidské řeči). Může vám to připadat jako velmi špatný režijní nápad, ale já si dobře vzpomínám, jak jsme si před 15 lety s kamarády ve Svazarmu přáli, aby někdo natočil něco přesně takového. A z toho si můžete celkem snadno odvodit, jaký vztah budete mít k Elitě vy.

P.S.: Naše procentuální hodnocení platí pro technikou nezatíženého diváka. Pokud rozumíte větě "tUx r00lZ; m$ sUx()rZ; jXd=teh fAgoT!!!1", připočtěte si k němu 20 procent, a pokud se s ní ztotožňujete, tak ještě víc!

František Fuka