Ali
[2001]

Dávno před Mikem Tysonem, Evanderem Hollyfieldem či Lennoxem Lewisem, zato už drahně let po Rockym Marciani se narodil muž, který se během svého života stal boxerskou legendou, nikdy neporaženým esem s reflexy rychlými jako tygr a údery tvrdými jako medvěd. Jeho občanské jméno znělo Cassius Clay…celý svět ho však znal pod jménem Muhammad Ali.

Šampión těžké váhy, který do světa profesionální sportu vstoupil v šedesátých letech, byl proslaven nejenom nejen svými tituly, ale i veřejným odmítnutím jít bojovat do Vietnamu či přátelstvím s Malcolmem X. Nesčetně soubojů, které musel vybojovat nejenom se svými soupeři (do historie vstoupil především jeho souboj s Joe Frazierem), ale i s úřady a ke konci svého života i s těžkou nemocí…

Nestává se často, aby se předmětem životopisného filmu stala osoba, která ještě žije. Muhammad Ali se v tomto směru stane zřejmě jednou z historických výjimek, o zfilmování jeho životopisu, resp. o hlavní roli v tomto životopisu usiloval dlouhá léta Will Smith (Muži v černém, Nepřítel státu). Teprve když jeho kredit a honoráře dostoupily superhvězdných výšin, odkleplo studio Sony tento nákladný (více než 100 M$) projekt. 

Zárukou se kromě Smithe stal také renomovaný režisér Michael Mann (Insider, Nelítostný souboj), který koncem roku 2000 převzal projekt od původně plánovaného Barryho Sonnenfelda, se kterým Smith točil už Muže v černém a Wild Wild West. Především jeho dramaticky přesně vygradovaný Insider přesvědčil studio k tomu, aby mu Aliho přiklepla a udělala z něj vlajkovou loď pro silné vánoční období.

Michael Mann vystavěl Aliho nejenom na hutném scénáři kvarteta Rivele, Wilkinson (Nixon), Howard (Vzpomínka na Titány) a Roth (podíl na Insiderovi), ale i na kvalitním hereckém obsazení, kteří si zahráli skutečné historické postavy a patří ke špičce současný afroamerické herecké ligy: Jamie Foxx (Vítězové a poražení), Marion Van Peebles (hraje Malcolma X), Mykelti Williamson (hraje Dona Kinga), Jeffrey Wright (hrál např. v Shaftovi), James Toney (hraje Joe Fraziera), Jada Pinkett Smith (skutečná Smithova manželka hraje ve filmu Aliho první ženu). Z ostatní známých herců je to například Jon Voight, který hraje Aliho parťáka Howarda Cossella.

Jak však naznačují první kritiky, filmu bezkonkurenčně kraluje Will Smith, který prý podává svůj životní výkon a je horkým kandidátem na zisk Zlatého Glóbu či Oscara pro nejlepšího herce za rok 2001. Nominace na Zlaté Glóby byly vyhlášeny už před Vánocemi a kromě Smithe usilují o zisk prestižní ocenění také Jon Voight (nejlepší herec ve vedlejší roli) a hudební skladatelé Pieter Bourke a Lisa Gerard. Velkým soupeřem Smithe bude 25.ledna při udílení další černošský herec Denzel Washington, který byl nominován za kriminální drama Training Day.

Po úspěšné americké premiéře, které se konala 25. prosince 2001, a přinesla do kapsy producentů zatím něco přes 14 milionů dolarů, se vánoční soupeř Pána prstenů rozlétl i do okolního světa. V České republice se zatím jeho premiéra neplánuje, případný úspěch při předávání Glóbů či Oscarů by však byl tou správnou motivací pro české distributory. Popularita boxu u nás sice není nepřehlédnutelná, s popularitou boxerských filmů je to už o něco horší, protože nedávné filmy jako Hurikán v ringu či Boxeři u nás nebyly příliš úspěšné. 

[Tomáš Vyskočil 11. 1. 2002]