Agent bez minulosti
[The Bourne Identity 2002]

Že jsou filmy o pracovnících tajných služeb dlouhá léta vděčným diváckým tématem, dokazuje již čtyřicet roků trvající úspěšné přebývání agenta 007 Jamese Bonda na plátnech kin či dobrodružství Ethana Hunta v obou dílech Mission: Impossible. V letošním roce se to též tajnými v kinech hemží, nedávno k nám dorazil Xander Cage v akční podívané xXx a nyní tu máme Agenta bez minulosti...špiónskou krimi, střiženou v klasickém stylu.

Na začátku stál bestseller Roberta Ludluma z roku 1980 Bourneova totožnost, podle kterého v roce 1988 vznikl televizní film s Richardem Chamberlainem (kniha a film existují i v české distribuci). No a nyní se tentýž příběh opět vrací, tentokráte v režii Douga Limana a s populárním americkým hercem Mattem Damonem v titulní roli... 

Víte, jaké to je ztratit paměť? Asi dost nepříjemné, no a teď si ještě k tomu představte, že jste uprostřed mořských vod, v zádech vás tlačí dvě kulky, z vody vás vytáhnou nějací rybáři a ve stehně máte čip s číslem účtu švýcarské banky...ano, to je teprve nepříjemné. Teď ještě zjistíte, že po vás jdou snad všude na světě, umíte bez problémů vymlátit americkou ambasádu a v bankovní schránce najdete asi dvacet pasů, všechny s vaší fotkou, ale nikoli se stejným jménem. A teď si vyberte, které z těch jmen je vaše... Hlavní hrdina zvolil to z prvního pasu, co mu přišel pod ruku (náhodou správné) a na světě byl Jason Bourne. Jméno by měl, ale kdo je, proč se děje, co se děje, proč umí, co umí a proč...my se naštěstí nemusíme těmito otázkami zabývat, protože tvůrci filmu hrají s dost otevřenými kartami. Prostřihy na základnu tajné služby, kde řeší ztracení agenta nám dávají jasně najevo, že dvě a dvě jsou čtyři a Jason Bourne asi nebude prodavač v trafice. To ale neví on, takže po bitce na ambasádě zdrhá do Paříže, kde má podle pasu trvalé bydliště a využije k tomu dívčinu s nepříliš vzhledným autem, která nabízených 20 000 dolarů za svezení neodmítne. Karty jsou rozdány, nádrž je plná, můžeme vyrazit... 

Jak jsem se zmínil na začátku, Agent bez minulosti je staromódně střižený špionážní thriller, vzbuzující vzpomínky na Hitchcockovy thrillery (Na sever severozápadní linkou, Sabotér či 39 stupňů), kde hrdina vlastně po celý film moc nechápe, kde a proč se to vlastně octl a v průběhu děje se do všeho zaplétá ještě víc, aby na konci spočinul v polibku a objetí krásné ženy. Nabízí se samozřejmě srovnání s bondovkami, ale pokud už, tak spíše s těmi prvními, kde nešlo ani tak o akci jako o příběh (upozorňuji, že nemám nic proti současným bondovkám). Ačkoli jde o americký velkofilm, vyznívá spíše evropsky, a to nejen přístupem k budování příběhu a výběrem reálií, ale hlavně atmosférou. Oproti románu je bohužel Agent bez minulosti dost okleštěný a zjednodušený. Persona Marie, pomáhající Jasonovi při hledání, je zredukována na minimum, takže spíše než nosnou postavu připomíná klasickou "bondgirl", tj. postavičku, již má agent chránit a milovat, ale prakticky v příběhu nehraje velkou roli. Stejně tak jsou nejasné motivy tajné služby, nedozvíme se, v čem spočíval projekt Treadstone...apod.

Je ale potěšující, že se film nebere zdaleka tak vážně, jak by se mohlo zdát a v některých momentech nastupuje drsná nadsázka, zejména u závěrečné přestřelky, která v konstrastu s dost seriózně a realisticky (v rámci možností :) stavěnými předešlými minutami působí jako překvapivý zlom, nicméně nesporně velmi zábavný, kde se zejména v jednom momentě nejde nepousmát, neboť to by si nedovolil ani Ethan Hunt :). Ale takové chvíle jsou i v průběhu filmu, takže hrdina bez problémů šplhá po zdech jako Spider-man a propiska se v jeho rukou stává smrtelně nebezpečnou zbraní. 

Co se týče hereckých výkonů, nebudete se chytat za hlavu, Matt Damon je coby tajný agent natolik sympatický, že si vlastně ani neuvědomíte, že Bourne je stejný chladnokrevný zabiják jako jeho protivníci.. I když je Agent bez minulosti prakticky Damonovým one man show, Franka Potente (Lola běží o život) či Chris Cooper (Americká krása) sekundují spolehlivě, přestože se o jejich postavách prakticky nedovíme skoro nic, co by bezprostředně nesouviselo s dějem.

Akční scény, kterých je ve filmu stále dost, jsou do jedné skvělé a mají spád, ať jsou to mlátičky tělo na tělo, výtečná automobilová honička v uličkách Paříže či závěrečná střílečka, která nahradí poměrně velkou absenci aktivních pistolí v celém filmu. Agent bez minulosti je velmi zábavným filmem, který potěší zejména fanoušky žánru, respektive jeho staromódní podoby, kde tajná služba působí opravdu cool, hlavní hrdina je postavou a ne jen ikonou, záplatka neslouží pouze k vyplnění mezi akčními scénami a musíte během projekce i přemýšlet. Ti, kterým se líbila De Palmova Mission: Impossible, by mohl špionážní thriller Douga Limana rozhodně potěšit, a samozřejmě i ty ostatní.

P.S.: Pro našince je možná zajímavý fakt, že se velká část filmu točila v Praze, takže můžete zahlédnout v "Curychu" důvěrně známá místa. 

[Radomír D. Kokeš - 17. 10. 2002]

Režie: Doug Liman. Scénář: Tony Gilroy, W. Blake Herron. Kamera: Oliver Wood. Hudba: John Powell. Hrají: Matt Damon, Franka Potente, Chris Cooper, Clive Owen, Julia Stiles, Brian Cox. USA 2002, barevný, české titulky. Distribuce v ČR: Bontonfilm. Česká premiéra: 17. 10. 2002.