Muži v černém II
[Men in Black II 2002]

Před třiceti lety přistála na Zemi velvyslankyně Lauranna z planety Zartha, která zde chtěla ukrýt Světlo Zarthy, tajuplný nástroj obrovské moci, po kterém prahla zlá Serleena z Kylothu. Ovšem tajná polovládní organizace "Muži v černém", která sleduje a usměrňuje aktivity mimozemšťanů na Zemi, nemohla připustit, aby byla takto ohrožena neutralita naší planety, a rozhodla se neposkytnout Lauranně azyl. Nyní, v roce 2002, se ovšem Serleena vrací na Zemi, protože má zaručenou informaci: Světlo Zarthy tu přece jen je! Ale kde? Špičkový agent Jay (Will Smith) musí rychle vyhledat bývalého špičkového agenta Kaye (Tommy Lee Jones), který z MvČ odešel, nechal si vymazat paměť a pracuje nyní na poště. V jeho mozku se totiž skrývají vzpomínky na dávné osudové setkání s Laurannou a Serleenou, které mohou (ty vzpomínky) zachránit Zemi a vysvětlit záhadu Světla Zarthy. Kromě toho, že Serleena ovládla centrálu MvČ (kde je i deneuralyzér, schopný Kayovi vrátit paměť), zdá se, že Světlo Zarthy (ať už je to předmět, bytost nebo něco úplně jiného) má za pár hodin vybuchnout a zničit celou naši planetu...
V roce 1997 končil kolega Hoffman svou recenzi původních Mužů v černém mírně zoufalým konstatováním, že "Práce na comicsové, popcornové a veskrze teenagerovské komedii Muži v černém II jsou v plném proudu". Muselo ale uplynout několik let, než se hlavní zúčastnění (tedy především Smith, Jones a režisér Barry Sonnenfeld) s producenty domluvili na přesném počtu milionů, které dostanou za opětovné převlečení do černého. 

Muži v černém II (nebo efektně zkráceno: MIIB) nejsou ani tak pokračováním prvního dílu, jako spíš jeho remakem, adaptací a vylepšením, podobně jako se mají Windows 98 k Windows 95 nebo "nová chutnější Fanta" k normální Fantě. Studio Sony Columbia pochopitelně chtělo zopakovat superúspěch prvních MvČ a nedovolilo jakékoliv výraznější odchylky od stylu původního filmu. Pouze bylo přidáno na intenzitě, zvýrazněno to, co se v jedničce líbilo nejvíce, a vypuštěno to, co málo odsýpalo. 

Jak vidíte z popisu děje, zápletka je prakticky totožná: Agenti opět hledají na Zemi něco, co ji může zničit, pokud to nebude včas nalezeno, ale nevědí přesně, co to je. Jen role Willa Smithe a Tommyho Lee Jonese jsou poněkud prohozeny: Tentokrát je ostříleným veteránem (a navíc těžkým frajerem) Jay, zatímco Kay musí být nejprve přesvědčen, že MvČ existují a on pro ně pracoval, pak je mu vrácena paměť a pak ještě chvíli trvá, než si na všechno vzpomene. Agentka Elle alias patoložka Weaverová, která byla do MvČ přijata na konci prvního dílu, beze stopy zmizela (je jí věnována jedna krátká replika a souvisí to především s tím, že se producenti nedohodli s její hereckou představitelkou Lindou Fiorentinovou), ale místo ní jsou tu hned dvě nové krasavice: Zlá Serleena (Lara Flynn Boyleová) a nová Jayova láska Laura (Rosario Dawsonová). Sice jsou patřičně zastoupeny obě důležité barvy pleti, ale ani jedna z krasavic nepodává nijak oslnivý komediální (natož jakýkoliv jiný) výkon. To ostatně platí o většině ostatních: Mr. Smith a Mr. Jones jsou sice vtipní, ale rozhodně ne víc než v jedničce, zatímco Johnny Knoxville (známý divákům MTV z infantilně sadomasochistické show "Jackass") je jako dvouhlavá legrační figurka mnohem méně vtipný, než by mohl být. Jednoznačným plusem ovšem je větší prostor pro suchého šéfa MvČ Zeda (Rip Torn), šmelináře Jeebse (Tony Shalhoub) a mluvícího buldoka (přesněji mimozemšťana, jenž vypadá jako buldok) Franka. Jakékoliv výhrady jsou ovšem do značné míry zbytečné, protože palba triků a mimozemských masek je natolik intenzivní, že většinou nebudete mít čas uvědomit si, nakolik je většina gagů rutinní a jak daleko má ke geniálnosti předchozí sci-fi komedie scenáristy Roberta Gordona Galaxy Quest. 

MvČII jsou ještě více než první díl nevázanou směsí komických scének, ve které jde pouze o vtipnost jednotlivých skečů, nikoliv o vtipnost nebo smysl celého filmu. Z toho důvodu také nefunguje závěrečné odhalení podstaty Světla Zarthy, které by mělo celý film jaksi logicky uzavřít (mimochodem, pokud budete bedlivě sledovat "pseudodokumentární" archivní záběry v úvodu a závěru MvČII, nedá vám příliš práce odhalit, jak asi vypadalo původní zakončení filmu a proč bylo raději po září 2001 změněno). Barry Sonnenfeld režíruje komediální scény často až s absurditou své Addamsovy rodiny a Smith s Jonesem jsou zaplaťpánbůh dostatečně kvalitní herci na to, aby dokázali precizně načasovanými pauzami a pohledy vyždímat ze scén vtipnost, kterou jim zapomněl dát scenárista. Samozřejmě nechybějí také krátké výstupy slavných osobností, tentokrát Sonnenfelda osobně, Petera Gravese a slavného zpěváka, který je bílý černoch a chtěl by být Muž v černém. 

Muži v černém II jsou přesně ten druh filmu, který se líbí úplně nejširším diváckým vrstvám, který v kinech láme rekordy a podle kterého se výborně dělají videohry (propagace Sony Playstation je natolik brutální, že to zcela jistě není propagace, ale parodie na propagaci). Ale i když nepatříte k nejširším diváckým vrstvám, poskytne vám tohle dílko 88 minut slušně nahuštěné zábavy (ano, ta nahuštěnost je do značné míry dána i tím, že je film podstatně kratší než první díl). Spokojeni budou všichni s výjimkou těch, kteří opovrhovali původními MvČ a touží po odlišném zpracování téhož comicsu (se kterým mimochodem mají oba filmy společného snad je to, že v nich jsou nějací mimozemšťani a pánové v kvádrech).

František Fuka