L.A. Přísně tajné
[L.A. Confidential 1997]

Píší se padesátá léta, jsme v Los Angeles a v dnešním výtisku bulvárního časopisu L.A. Přísně tajné si jako obvykle můžeme přečíst další dávku velmi důvěrných spekulací. Nejvyšší z mafiánských šéfů právě putoval za katr a je jen otázkou času, kdy se na jeho místo potoky krve probrodí nějaká nová tvář a s ní pracky, které se pevně chopí panovnického mlýnku na drogy, násilí a korupci, který narozdíl od nepříliš produktivních Božích mlýnů nepřináší nejvyšší spravedlnost, ale zcela prozaické (a špinavé) prachy.

Redaktor L.A. Přísně tajné Sid Hudgeons je připraven informovat vás o budoucnosti podsvětí Andělských Losin jako první, jenže než na světlo světa vyplavou nějaké informace je třeba si k nějakému článku občas i dopomoct. Ale zapomeňme na drobnou krysu, která se pohybuje v atmosféře přirozených smrtí ("Přirozeně, že ho museli sejmout.") pravých i levých rukou bývalého kápa stejně bezcílně jako tři hlavní hrdinové tohoto filmu - detektivové Exley, White a Vincennes.

Každý z nich je dobrým poldou a každý z nich je jiný. Spojuje je pouze šestinásobná vražda v baru Noční pták. Exley dostal za úkol vraždy vyšetřit, Whiteovi tam zastřelili parťáka a Vincennes vycítil stopu k pátrání po podniku pro pány, ve kterém jsou angažovány dívky jejichž podoba se slavnými filmovými hvězdami je nepřehlédnutelná. 

To, co je na skvělém scénáři Briana Helgelanda (Spiknutí, Nájemní vrazi) a Curtise Hansona (jeho režisérská kariéra je zajímavější) nejlepší, je, že dokáže divákovi zprostředkovat pocit, že ví více než filmoví hrdinové a přitom jej příběh znova a znova překvapuje novými fakty. Každý z našich tří hrdinů s policejními odznaky ví část pravdy, nikdo z nich neví, co ví ostatní a dohromady stejně neví vše. Dalším zcela zjevným důkazem brilantní scénáristické práce je velké množství postav, které se vám nezamíchají. Kromě zmiňovaných čtyř je tu ještě obdoba Veroniky Lakeové, zavražděný policista Stensland, šéf policistů Dudley Smith, Pierce Patchett, jehož role v celém příběhu je nejasná, stejně jako postava Rollo Thomasi a několik dalších.

Ale nebuďme nefér a přiznejme, že to, co dodalo skvělému příběhu strhující filmovou podobu byla režie Curtise Hansona (Ruka na kolébce, Špatný vliv) s odpovídající kamerou Dante Spinottiho (Dvě tváře lásky, Vražedný souboj, Rychlejší než smrt) a hudbou renomovaného Jerryho Goldsmithe. Jen díky Hansonově pevné režisérské ruce na nás v kinech z pláten dýchá atmosféra klasických detektivek padesátých let s pečlivě gradovaným dějem, který vrcholí strhující přestřelkou (hádejte, kdo se bude s kým střílet).

Poslední otázkou, kterou jsem zatím nechal nezodpovězenou, je obsazení. Kromě tradičně skvělého a naprosto přesvědčivého Kevina Spaceyho uvidíme ve vedlejších rolích Kim Basingerovou (její výstup naprosto není hoden spodobnění na plakátu k filmu) a Dannyho DeVita, který si obratného šmejda Hudgeonse střihnul s elegancí sobě vlastní. Většina dalších klíčových herců je příjemným překvapením. Russell Crowe (White) i Guy Pearce (Exley) si oba jistě zaslouží pozornost, pochvalu a nějakou další skvělou roli.

L.A. Přísně tajné je opravdu velmi kvalitní filmové dílo, svědčí o tom i množství filmových ocenění, které už stačil získat, jsou mezi nimi trofeje s tak podivnými zkratkovými názvy, že si neodpustí jich několik vyjmenovat: BSFC Award, LAFCA Award, NBR Award, NYFCC Award či NSFC Award. Většinou se jedná o ceny kritiků z různých míst USA a všechny jsou za vítězství v kategorii Nejlepší film roku 1997.

A to na vás má zapůsobit? NE. Samozřejmě, že si nemyslím, že na vás ohromí zkratky nějakých Amíků. Kdepak! Od vás se očekává, že bude daleko více věřit mně, a že si tento film opravdu nenecháte ujít.

Daniel Mise

L.A. Confidential; USA 1997 Režie: Curtis Hanson; Scénář: Brian Helgeland, Curtis Hanson; Kamera: Dante Spinotti; Hudba: Jerry Goldsmith; Hrají: Kim Basingerová (Lynn Brackenová), Kevin Spacey (Jack Vincennes), Russell Crowe (Bud White), Guy Pearce (Ed Exley), James Cromwell (Dudley Smith), Danny DeVito (Sid Hudgeons), David Strathairn (Pierce Patchett).