Třinácté patro
[The Thirteenth Floor 1999]

Je poklidná noc v Los Angeles roku 1937. Starší seriozní pán odchází z hotelového pokoje, nechává uvnitř spící mladé dívce nějaké peníze a u barmana písemný vzkaz, vrací se domů ke své ženě. Pak se mu náhle podivně blýskne v očích a probere se v zajímavě vybavené laboratoři v roce 1999. Přesně tak, i když Třinácté patro začíná trochu jako psychologické drama ze života amerických seniorů, záhy se zvrhne do nefalšovaného sci-fi a krátce potom ještě do kriminálního příběhu. To poté, co je Hannon Fuller (Armin Mueller-Stahl), jak se náš hrdina jmenoval, ve svém světě zavražděn neznámým pachatelem. Zmiňovaná možnost skoků mezi dvěma světy nevyplývá z vynálezu stroje času, jedná se o pouze velmi dokonale zhotovenou virtuální realitu, na jejíž realizaci se Fuller rozhodující měrou podílel. Z jeho smrti je obviněn jeho mladý partner Douglas Hall (Craig Bierko), který musí rychle přijít na to, co se stalo, dřív, než ho čenichající detektiv McBain (dobrý fór) zašije.

Téma světa v jiném světě je ve sci-fi už notně vytěžené a se vzpomínkou na bombastický Matrix by se mohlo zdát, že autoři Třináctého patra mohou těžko nabídnout něco zajímavého. A s tímto (ne)očekáváním by se pro vás mohl snímek Josefa Rusnaka stát docela milým překvapením. Pravda, vývoj příběhu pro vás zřejmě ke konci přestane být tajemstvím, nicméně v první polovině bude fungovat celkem dobře a stihne navodit příjemnou atmosféru. Velmi se zdařilo i vizuální zpracování- svět z 30. let je podáván v tmavých barvách, zatímco v přítomnosti převládá šedá a jiné světlejší barvy, trochu depresivní a zasmušilý pocit ale vyvolávají oba. Škoda, že Armin Mueller-Stahl nepobyl na plátně ještě déle, Craig Bierko je sice celkem dobrý, ale nijak strhující. Výraznou menší roli tu má Vincent D´Onofrio.

Jestliže bych snímek samotný hodnotil jako lehký nadprůměr, tak přidané materiály jeho atraktivitu ještě hodně posilují. Zvlášť se mi líbil klip od The Cardigans a ukázky procesu, jak vznikala L.A. 30. let.

Hogden

The Thirteenth Floor; USA/Německo 1999, 100 min.; Režie: Josef Rusnak; Kamera: Wedigo von Schultzendorff; Hudba: Harald Kloser; Hrají: Armin Mueller-Stahl (Hannon Fuller/Grierson), Vincent D'Onofrio ( Whitney/Ashton), Craig Bierko (Douglas Hall/John Ferguson/David), Dennis Haysbert (Larry McBain), Gretchen Molová (Jane Fullerová/Natasha Molinarová).