10 důvodů, proč tě nenávidím
[10 Things I Hate About You 1999]

Zkrocení zlé ženy Willama Shakespeara je velice oblíbeným námětem pro zfilmování, o čemž svědčí více než deset různých verzí, přičemž první byly natočeny ještě za éry němého filmu. Nejznámějším a snad i nejlepším zpracováním je stejně jako u Romea a Julie snímek Franca Zeffirelliho s Elizabeth Taylorovou a Richardem Burtonem v hlavních rolích. Právě tyto snímky dokážou přilákat ke čtení Shakespeara i mladší generaci (to se stalo i mně někdy když jsem byl ještě v první půlce teenagerování a od té doby mi to taky zůstalo). Ale teď nechme Willíka odpočívat v pokoji, stejně jako to udělali tvůrci tohoto snímku, a věnujme se filmu Deset důvodů, proč tě nenávidím...

Tak za prvé. Oprostěme se od toho, že je to zpracování klasika, vždyť i on ten nápad od někoho obšlehnul a skvěle zvarioval, a podívejme se na tento snímek nezaujatě. K tomu by vám mohlo pomoct i vědomí, že se scenáristé nechali tímto příběhem jenom volně inspirovat a přepsali ho do současnosti, přičemž zvolili úplně jiný přístup než Baz Luhrman se svým Romeem a Julií, který jenom změnil dobu, ale zbytek nevykuchal (chvála mu za to). A za druhé... ale to je vlastně jedno.

O co vlastně jde. Na střední se jeden nic moc klučina zamiluje do vábné kočičky, ta ale spíše pokukuje po manekýnovi s červeným porsche. Ale toho se on nebojí, chce s ní na rande, ale ooops, je tady problém. Ona může, jenom když půjde i starší sestřička Kat s někým na rande. Taková jsou rodinná pravidla. Jenomže s Kat, i když je k zbláznění parádní (aspoň podle mě), nikdo nikam nechce, protože je to ta největší megera na světě. Aspoň tohle se nám snaží vnutit tvůrci. Každého pálkuje, čte si menšinovou feministickou literaturu, poslouchá feministické kapely a je prostě nějaká divná. Ale nakonec se přece jenom někdo, kdo prachama nepohrdne a Kat se nebojí, najde a všechno se může začít otáčet k lepšímu, aby to všechno dobře skončilo a z megery se stala milující hodná dívka tvých snů.

Celé by to bylo docela příjemné pokoukáníčko, nebýt několika věcí. V některých momentech snímek ztrácí rytmus a scenárista se to snaží zalepit pseudovtipnými scénami typu bláznivého sjíždení prudkého kopce na mopedu a podobně. Nepovedené jsou i některé postavy, kolem kterých se blbé scény točí; mezi nimi vyčnívá výchovná poradkyně, která se ani zbla nezajímá o studenty, ale jenom o psaní erotického románu. 

Naštěsí má tento snímek i hodně kladů. Na přední místo patří určitě velice povedený soundtrack, hlavně písnička I Want You To Want Me od kapely Letters To Cleo, která nazpívala i některé další písničky. Velice trefná je i písnička War od The Cardigans. Neméně povedenou je i Even Angels Fall od Jessici Riddleové. Dalším kladem jsou některé skvělé postavy, mezi ně patří hlavně postava učitele literatury, který přednáší Shakespearův sonet v rapové verzi a Kat ho vytáčí natolik, že i když má (ona) sebelepší úmysly, on si myslí, že se ho snaží zase jenom vytočit a tak ji hned, jak se ozve, pošle do ředitelny. Ale největším kladem je, že to celé funguje. Snímek vás zaujme a i když se u některých hluchých scén budete nudit a kroutit hlavou, co to je za pitomost, na konci je tak povedená katarze (pro méně chápavé šikovnej happyend), že snímku ty nedůležité drobnosti odpustíte. Celkový dojem vám ovšem zkazí, jestli se nezvednete hned na začátku závěrečných titulků, a podíváte se na spoustu "vystřižených" scén, které vypadají, že byly točeny jenom kvůli tomu, aby mohly být pod těma titulkama, kdy vás všechen ten hřejivý pocit u srdíčka opustí a uvědomíte si, že jste tomu Hollywoodu zase pěkně naletěli a jak jste blbí, že jste jim to zase sežrali, a jak je ten film vlastně jednoduchý až pitomý.

Takže až večer budete mít romantickou náladu, popadněte přítelkyni, nebo náhodnou dívku, a jděte s ní klidně na tento snímek. Zvedněte se hned, jak příběh skončí a když to jinak nepůjde, tak dívenku silou vytáhněte ze sedačky a utíkejte pryč, než se to všechno pokazí. Pak ji už jenom vzít někam na večeři u svíček a dobrého vína a buďte si jisti, že máte vyhráno a připravili jste dívce svých snů nezapomenutelný večer. To, co se bude dít dál, je už jenom na vás. No a vy, slečny a dámy, které byste to chtěli zkoušet na chlapa podobně, vězte, že pravděpodobnost vašeho úspěchu popsanou metodou je o hodně nižší, protože... ale vy to přece dobře víte. 

LAszlo

10 Things I Hate About You;USA 1999Režie: Gil Junger;Scénář: Karen McCullah Lutzová, Kirsten Smithová;Kamera: Mark Irwin;Hudba: různí interpreti; Hrají: Joseph Gordon-Levitt (Cameron James), Julia Stilesová (Katarina Stratfordová), Larisa Oleyniková (Bianca Stratfordová), David Krumholtz (Michael Eckman), Andrew Keegan (Joey Donner), Larry Miller (Walter Stratford), Heath Ledger (Patrick Verona).